The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by Pelajar NUR AINI ANISATIRAH BINTI MOHAMAD NOOR AZAM, 2019-09-30 08:10:41

RPH KEMAHIRAN BERTUTUR

LESTARIKAN ALAM KITA

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

1. Mata pelajaran : Bahasa Melayu
2. Tahun : 4 Beta
3. Bilangan murid : 36/40 orang
4. Tarikh : 26 Ogos 2019
5. Hari : Isnin
6. Masa : 11:10 pagi hingga 12:10 pagi
7. Tema : Bumi indah rakyat bertuah
8. Tajuk : Lestarikan alam kita
9. Kemahiran fokus : Kemahiran bertutur

10. Standard Kandungan
1.2 Bertutur untuk menyampaikan maklumat dan idea bagi pelbagai tujuan.

11. Standard Pembelajaran
1.2.1 Menjelaskan dan membanding beza maklumat tersurat dan tersirat
dengan menggunakan idea yang kritis dan kreatif.

12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Bertutur berdasarkan maklumat yang diperoleh daripada sumber.
ii. Bercerita dengan mengemukakan dua isi tersurat dan dua isi tersirat dengan
sebutan dan intonasi yang betul.
iii. Menyimpulkan empat daripada tujuh kesan tidak melestarikan alam sekitar.

13. Sistem Bahasa
i. Kosa kata: habitat, sumber alam, pemuliharaan dan kepupusan.
ii. Sebutan dan intonasi

14. Pengisian kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)
i. Ilmu: Pendidikan Alam Sekitar.

ii. Kemahiran berfikir: mensintesis.
iii. Nilai: kebersihan fizikal dan mental, kerajinan, kerjasama, rasional, keberanian dan kasih

sayang.
iv. Belajar cara belajar: kemahiran mencatat nota.
v. Teknologi maklumat dan komunikasi: video kelestarian alam sekitar tanggungjawab

bersama.
vi. Kreativiti dan inovasi: membina menara daripada belon.

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)
i. Kemahiran berfikir: mensintesis
ii. Kecerdasan Pelbagai: interpersonal
iii. Pembelajaran koperatif: aktiviti berkumpulan

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil Perkara Jumlah
1 Cawan plastik 3
2 Cebisan kertas 1
3 Cebisan aluminium 1
4 Gambar botol 1
5 komputer riba 1
6 Projektor LCD 1
7 Sampul warna warni 10
8 Boneka jari 10
9 Belon 40
10 Marker 10
11 Pelekat 2

17. Pengetahuan Sedia Ada
Murid mengetahui cara-cara untuk melestarikan alam dan pernah mengikuti minggu alam sekitar
di sekolah.



Langkah/masa Isi pelajaran untuk Akti
Pengurusan 1) Kebersihan penting 1)
bilik darjah
(2 minit) kesihatan.

Set induksi 1) Tiga cawan plastik dicat warna 1)
(5 minit) oren, coklat dan biru yang
diibaratkan sebagai tong sampah
kitar semula.

2) Soalan guru: 2)

a) Siapakah pernah 3)
4)
menggunakan tong sampah

kitar semula ini?

b) Mengapakah kita perlu

membuang sampah

mengikut jenis-jenisnya?

c) Adakah tong sampah kitar

semula ini dapat

melestarikan alam?

d) Apakah pencemaran yang

berlaku sekiranya kita

membuang sampah merata-

rata?

iviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
) Murid mengutip dan membuang
1) Nilai murni:
sampah yang berada di bawah
meja dan memastikan kelas berada kerajinan.
dalam keadaan bersih.
) Guru menunjukkan tiga cawan 1) Kemahiran
plastik dicat warna oren, coklat dan Berfikir: meramal.
biru yang diibaratkan sebagai tong
sampah kitar semula. 2) Kemahiran
Berfikir: menjana
) Guru memasukkan cebisan kertas, idea.
gambar botol air yang telah
digunting bentuknya dan cebisan 3) Kemahiran
aluminium ke dalam cawan tersebut Pelbagai: verbal
mengikut jenis-jenisnya. linguistik.

) Guru bersoal jawab dengan murid 4) Kemahiran
berkaitan tong sampah kitar Berfikir:
semula. menghubung kait.

) Guru menerangkan tajuk pelajaran. 5) Nilai murni:

kebersihan fizikal

dan mental.

6) Teknik soal jawab.

Langkah/masa Isi pelajaran Akti
3) Jangkaan jawapan:

a) Pernah/tak pernah
b) Untuk kitar semula
c) Betul
d) Pencemaran sungai/busuk

4) Tajuk pelajaran:
Lestarikan alam kita.

Langkah 1 1) Video kelestarian alam sekitar 1)
(5 minit) tanggungjawab bersama. 2)
(video ini menerangkan tentang 3)
habitat haiwan yang diancam
kepupusan.)

2) Soalan guru:

a) Pada pendapat kamu,

mengapakah kita perlu

mengekalkan habitat

haiwan?

b) Bagaimanakah cara

untuk mengekalkan

habitat haiwan?

iviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
7) Pendekatan

berpusatkan
bahan.

) Guru menayangkan video 1) Kemahiran
Berfikir:
“kelestarian alam sekitar menghubungkait.

tanggungjawab bersama” 2) Kemahiran Berfkir:
menjana idea.
(https://youtu.be/HqvW/itn8Dk).
3) Kemahiran
) Guru bersoal jawab dengan murid Pelbagai: verbal
berkaitan video yang ditayangkan. linguistik.

) Beberapa orang murid dipilih untuk 4) Ilmu: pendidikan
menjawab soalan daripada guru. alam sekitar

Langkah/masa Isi pelajaran Akti
4)
c) Adakah pemuliharaan

habitat haiwan

merupakan salah satu

cara melestarikan alam?

3) Jangkaan jawapan:

a) Tak tahu/haiwan nak

hidup/untuk manusia

makan/tidak mahu

haiwan pupus.

b) Bela haiwan/bagi haiwan

makan.

c) Ya.

Langkah 2 1) “Pilih satu dan berceritakan”. 1)
(23 minit) 2)
a) Kosa kata: habitat,

sumber alam,

pemuliharaan dan

kepupusan.

b) Sebutan dan intonasi.

iviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
) Murid dapat menyatakan secara 5) Nilai murni: kasih

lisan empat cara-cara untuk sayang
melestarikan alam. (SP 1.5.1:
kemahiran mendengar dan 6) Bahan bantu
bertutur).
mengajar:

komputer riba,

projektor LCD.

7) EMK: teknologi
maklumat dan
komunikasi.

) Guru memperkenalkan permainan 8) Kaedah: kaedah
“pilih satu dan ceritakan”. terus.

) Murid dikehendaki membentuk 10 9)
kumpulan yang mempunyai empat 1) KB: mensintesis.
atau tiga orang ahli.
2) KP: interpersonal.

3) Pembelajaran
koperatif.

Langkah/masa Isi pelajaran Akti
2) Kumpulan: 3)
4)
a) Kucing
b) Singa 5)
c) Harimau 6)
d) Kuda
e) Kancil
f) Burung
g) Ikan
h) Beruang
i) Gajah
j) Arnab

7)

iviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
) Setiap kumpulan perlu menghantar
4) Nilai murni:
seorang wakil untuk mengambil
satu sampul. kerjasama,

rasional dan

keberanian.

) Secara berkumpulan, murid 5) Bahan bantu
dikehendaki untuk membuat satu
lakonan atau menceritakan cara mengajar: 10
melestarikan alam berdasarkan
gambar yang diperolehi dalam sampul dan 10
sampul yang dipilih.
boneka jari.

) Murid diberi masa untuk 6) Teknik: teknik
berbincang. bercerita.

) Murid dikehendaki menggunakan 7) Kaedah: kaedah
boneka jari untuk bercerita atau linguistik.
berlakon di hadapan kelas dan
merakamkanya. 8) Strategi: didik
hibur.

) Semua video tersebut dikongsi oleh 9) Belajar cara
guru dalam goggle classroom.
belajar: mencatat

nota

Langkah/masa Isi pelajaran Akti
Langkah 3 1) “Menara belon” 1)
(20 minit)

2) Soalan guru: 2)
Nyatakan kesan-kesan tidak
melestarikan alam?

3) Jangkaan jawapan: 3)
a) Kepupusan hidupan
akuatik. 4)
b) Kesihatan terjejas. 5)
c) Bencana alam.
d) Menjejaskan sektor
pertanian.
e) Industri pelancongan
terjejas.
f) Pemanasan global.
g) Menjejaskan
keseimbangan alam.

iviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Guru memperkenalkan permainan 1) Kemahiran
bahasa iaitu “menara belon”.
Berfikir: menjana
Murid diminta untuk membentuk lima idea.
kumpulan yang mempunyai tujuh
orang ahli. 2) Ilmu: pendidikan
alam sekitar.

Setiap murid dalam kumpulan 3) Kemahiran
dikehendaki meniup belon dan Berfikir:
menulis kesan tidak melestarikan menganalisis.
alam di atas belon. Kesan tersebut
mestilah tidak sama dengan ahli 4) Kemahiran
kumpulannya. Pelbagai: menilai.

Murid diminta untuk membina menara 5) Pembelajaran
menggunakan belon yang terdapat koperatif.
pada kumpulan masing-masing.
6) Nilai murni:
Murid diminta untuk membentangkan
hasil binaan dan kesan yang rasional.
disenaraikan oleh kumpulanya dalam
flipgrid.

Langkah/masa Isi pelajaran Akti
4) Kumpulan: 6)
7)
a) Mawar 8)
b) Dahlia
c) Kemboja 9)
d) Anggerik
e) Teratai

iviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Guru menghantar semua rakaman 7) Bahan bantu
video tersebut ke dalam goggle
classroom. mengajar: 40
belon, 10 marker
Guru dan murid berbincang tentang dan dua pelekat.
kesan tidak melestarikan alam yang
disenaraikan oleh murid-murid. 8) EMK: kreativiti
dan inovasi.

Murid dapat menyenaraikan dan 9) Kaedah: kaedah
menulis lima daripada tujuh kesan kog-kognitif.
tidak melestarikan alam dengan betul.
(SP 3.9.1: kemahiran menulis.

Pemulihan: secara berpasangan
murid diminta untuk bertutur
menggunakan dialog yang terdapat
pada buku teks Bahasa Melayu muka
surat 167 di hadapan guru.

Langkah/masa Isi pelajaran Akti
10)

Penutup Kognitif 1)
(5 minit) 2)
1) Rumusan isi pelajaran

a) Cara melestarikan alam.

b) Kesan tidak

melestarikan alam.

Sosial 3)
2) Pujian atas kejayaan dan usaha
semasa Pengajaran dan
Pembelajaran.

iviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

) Pengayaan: murid dikehendaki untuk

melengkapkan maksud pantun empat

kerat tentang melestarikan alam

berpandukan jawapan-jawapan yang

telah disediakan dan

mempersembahkanya di hadapan

kelas.

Beberapa orang murid dipilih secara 1) Kemahiran
rawak untuk merumuskan isi Pelbagai: verbal
pelajaran. linguistik.

Guru merumuskan keseluruhan tajuk 2) Kemahiran
yang dipelajari hari ini. Berfikir:
merumuskan.
Guru memberi motivasi, pujian dan
galakan kepada murid kerana 3) Nilai murni:
menunjukkan kerjasama dan
kesungguhan semasa Pengajaran keberanian dan
dan Pembelajaran berlangsung.
kasih sayang.

18. Refleksi
19. Ulasan pensyarah

LAMPIRAN
Rajah 1: Video kelestarian alam sekitar tanggungjawab bersama.
Rajah 2: langkah pemulihan dan penggayaan.

Kilang tanpa asap Mengekalkan habitat haiwan Menjimatkan sumber
–menghalang semula jadi
-mengelakkan kepupusan
pencemaran udara. haiwan. -mengekalkan sumber alam.

- -
- -

Pemuliharaan hutan Media massa

-menghijaukan alam sekitar -perlu banyak menyiarkan
dan kawasan hutan. mengenai kelestarian alam.

Rajah 3: gambar yang terdapat dalam sampul bagi langkah 2.

1) MELENGKAPKAN PANTUN ALAM SEKITAR
LENGKAPKAN PANTUN DI BAWAH DENGAN JAWAPAN YANG BETUL.

Alam sekitar perlu dijaga, Jika tidak menjaga bumi,
Agar hidup sentiasa harmoni. Nanti datang bencana alam.

1) Dua tiga kucing berlari,
Mana nak sama Si Kucing Belang,

2) Pergi ke kedai membeli bunga,
Bunga dibeli cantik sekali


Click to View FlipBook Version