islohotlar fonida Oʻzbekiston iqtisodiyotida sezilarli yuksalishlar kuzatildi, koʻlam chorvachilik, asalarichilik, baliqchilik,
va sifat jihatdan jiddiy tarkibiy oʻzgarishlar yuz berdi. limonchilik, sabzavot yetishtirish, ishlab
chiqarish hamda xizmat koʻrsatish sohalarida
Xalqaro mehnat bozori talablari, integratsion ustavi hamda Oʻrta maxsus professional tadbirkorlik va kichik biznes tarmoqlari tashkil
jarayonlarning jadallashuvi, raqamlashtirish, taʼlim bosqichida kadrlar tayyorlaydigan etila boshlandi. Oʻtgan oʻquv yilidan boshlab,
sanoatdagi texnologik inqiloblar davri zamon texnikumlarning namunaviy ustavi tasdiqlandi. kollejlar va texnikumlar mehnat bozorining
talablariga mos malaka va koʻnikmalarga ega Ushbu hujjatlar asosida oʻquv jarayoni xususiyatlari, ish beruvchilarning texnologik
raqobatbardosh oʻrta boʻgʻin mutaxassislarini xalqaro standartlarga muvofiqlashtirilgan jarayonlarini hisobga olgan holda taʼlim
tayyorlashni, kasb-hunar taʼlimi sohasida yangi taʼlim dasturlari asosida tashkil etiladigan 3 ta jarayonida foydalaniladigan fan (modul) va
tizim - xalqaro andozalarga mos professional toifadagi taʼlim muassasalari faoliyati yoʻlga amaliyot dasturlarini ish beruvchilar bilan birga
taʼlim tizimi yaratishni talab qildi. Natijada qoʻyildi. mustaqil ishlab chiqib, amaliyotga joriy etyapti.
kasb-hunar taʼlimi sohasida ham davlat siyosati Joriy etilayotgan yangi tizim xalqaro Bu degani, endi oʻrta boʻgʻin mutaxassislari
tubdan oʻzgardi. andozalarga toʻla mos boʻlishi uchun 14 ta oldindan aniq ish oʻrniga ish beruvchi qoʻygan
Prezidentimiz tomonidan zamonaviy xalqaro tashkilot bilan hamkorlikda rivojlangan malaka talablari asosida tayyorlanyapti,
professional taʼlim tizimini barpo etishning xorijiy mamlakatlarning ilgʻor tajribalari kelgusida oʻsha ish oʻrniga borib joylashyapti.
maqsad va ustuvor vazifalari, bir soʻz bilan oʻrganildi. Germaniya, Shveysariya, Koreya, Xabaringiz bor, yurtimizda ilk bor
aytganda, sohaning yangi missiyasi belgilab Turkiya va Xitoy hamda YUNESKO, Britaniya professional taʼlim muassasalarida
berildi. Kengashi, Germaniya xalqaro hamkorlik tadbirkorlikka yoʻnaltirilgan oʻquv rejalari
Ushbu missiya mohiyati yangi sifat va jamiyati, Osiyo taraqqiyot banki, Yevropa taʼlim tajriba sinov-tariqasida joriy etildi. Davlatimiz
formatda inson resurslarini rivojlantirish, fondi, Turkiya hamkorlik agentligi, Xitoyning rahbarining: “Innovatsiya boʻlmas ekan, hech
yoshlarda ichki va tashqi mehnat bozori Universitetlar uyushmasi kabi qator xorijiy bir sohada raqobat, rivojlanish boʻlmaydi”,
talab qilayotgan amaliy kvalifikatsiyalarni davlat va tashkilotlardan 200dan ortiq nufuzli degan soʻzlaridan kelib chiqib, kasb-hunar
shakllantirish, ularning Vatanga muhabbatini, xalqaro ekspertlar jalb etildi va ulardan salmoqli taʼlimi tizimini innovatsion rivojlantirish,
xalqiga sadoqatini yuksaltirishdan iboratdir. xulosalar olindi. pedagog kadrlarning malakasini oshirish va
Shu tariqa tizim oldiga hududlar va sohalar Yangi professional taʼlim muassasalarida ularni qayta tayyorlash institutida innovatsion
kesimida iqtisodiy taraqqiyotga munosib taʼlim mazmuni, soni va sifati, taʼlim dasturlari, muhit, yangi makon yaratildi. Taʼlim tizimini
hissa qoʻsha oladigan oʻrta boʻgʻin kadrlarini texnologiyalarining isloh qilinishi oqibatida bir jahon andozalariga toʻliq moslashtirish, ishchi
tayyorlash, yoshlarni malakali mehnat orqali qancha oʻzgarishlar amalga oshirildi. Kadrlar kasblarning nufuzi va jozibadorligini oshirish
oʻz hayot farovonligini taʼminlashga oʻrgatish, malakasini xalqaro mehnat bozori talablariga maqsadida Oʻzbekiston WorldSkills xalqaro
oʻz mehnat faoliyatiga innovatsion va kreativ moslashtirish maqsadida milliy malaka tizimi harakatiga qoʻshildi va ushbu tashkilotga aʼzo
yondashish, yaratuvchanlik, intellektual, ishlab chiqildi. Oʻzbekistonda ilk bor Milliy boʻldi. Ayni paytda WorldSkills Oʻzbekiston
madaniy, maʼnaviy potensialni rivojlantirish kvalifikatsiya ramkasi, tarmoq kvalifikatsiya assotsiatsiyasi faoliyatini yanada rivojlantirish
kabi kompetensiyalarni shakllantirish ramkalari, kasb va mutaxassisliklar choralari koʻrilmoqda. Bu tashkilot bilan
metodologiyasini yaratish kabi vazifalar boʻyicha professional standartlar hamda hamkorlik yoshlarimizda zamonaviy kasbiy
qoʻyildi. tabaqalashtirilgan taʼlim standartlari va koʻnikma va malakalarini rivojlantirish hamda
Ana shu missiya va maqsadlarni koʻzlab, dasturlari tasdiqlanib, joriy etildi. xalqaro mehnat bozorida tengdoshlari bilan
Prezidentimizning 2019-yil 6 sentyabrda Oʻqitish muddatlari ham oʻzgardi. Xususan, barobar raqobat qilishlarida muhim ahamiyat
“Professional taʼlim tizimini yanada ilgarigi 3 yillik bir xil qolipdagi standartdan kasb etadi.
takomillashtirishga doir qoʻshimcha chora- toʻliq voz kechildi. Mutaxassisliklarning Professional taʼlimning yangi tarmogʻida
tadbirlar toʻgʻrisida”gi Farmoni qabul qilindi. murakkablik darajasidan kelib chiqib, faoliyat koʻrsatadigan direktorlar, direktor
Bunda iqtisodiyotning barcha tarmoqlari tabaqalashtirilgan oʻqitish muddatlari joriy oʻrinbosarlari, oʻqituvchi pedagoglar, ishlab
barobarida tadbirkorlik, kichik biznes, oilaviy qilindi. Qoʻshimcha ravishda professional chiqarish ustalarini saralash, tanlash, tayinlash,
biznes, tomorqa biznesi, qurilish, xizmat taʼlim muassasalarini tugatgan yoshlarimizga qayta tayyorlash va attestatsiyadan oʻtkazish,
koʻrsatish, chorvachilik, parrandachilik, kelgusida oliy taʼlimda oʻqishini davom ettirish ularning maqomini belgilash va mehnatini
asalarichilik, baliqchilik kabi tez surʼatlarda va butun umr davomida oʻz malakasini oshirib ragʻbatlantirishning yangi tartiblari ishlab
ravnaq topayotgan sohalar uchun ishchi kasblar borish imkoniyati berildi. chiqildi va bu sohaning har bir vakiliga manzur
boʻyicha malakali kadrlar tayyorlanishi koʻzda Oʻz navbatida, taʼlim dasturlari va shakllari bo‘lmoqda.
tutildi. ham oʻzgartirilib, taʼlimning xalqaro standart Ushbu vazifalarni bosqichma-bosqich
Oʻz navbatida, yangi tizimning barcha tasniflagichi (MSKO) darajalari bilan amalga oshirilayotgani iqtisodiyotni taraqqiy
huquqiy-me’yoriy asoslari yaratildi. Jumladan, uygʻunlashgan va mehnat bozori talablari ettirish, kambagʻallikni qisqartirish, yoshlar
“Oʻzbekiston Respublikasida uzluksiz asosida moslashuvchan kadrlar tayyorlash va xotin-qizlarning hayotda munosib oʻrin
boshlangʻich, oʻrta va oʻrta maxsus professional yangi professional taʼlim dasturlariga topishi, pirovard natijada xalqimiz turmush
taʼlim tizimini tartibga soluvchi normativ- muvofiqlashtirildi. Ishchi kasblar bilan oʻrta farovonligini oshirish masalalarining ijobiy hal
huquqiy hujjatlarni tasdiqlash toʻgʻrisida”gi boʻgʻin mutaxassislarini tayyorlash tizimi bir- etilishini taʼminlamoqda.
hukumat qarori eʼlon qilindi. biridan toʻliq ajratildi va alohida oʻquv reja Shunday ekan, har birimiz o‘z vazifamizga
Qaror bilan uzluksiz boshlangʻich, oʻrta va hamda dasturlar asosida oʻqitilishi belgilandi, sidqidil yondashib,yangiliklarni amalga samarali
oʻrta maxsus professional taʼlim toʻgʻrisidagi Germaniya tajribasida yaxshi samara bergan tatbiq etgan holda faoliyat yuritmog‘imiz darkor