Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Халқаро хотин-қизлар кунига
бағишланган тантанали маросимдаги нутқи БИЛАН МУКОФОТЛАШ
Ассалому алайкум, азиз ва мўътабар она- аввало, аёлларнинг илмий-маданий камолоти фаоли лавозими янгидан жорий қилинди. миннатдорлик билдирамиз. Бугунги байрам Мамлакатимизда инсон қадрини улуғлаш, хусусан, мўътабар
хонлар! белгилаб бериши, оқила ва ўқимишли оналар Шу тариқа опа-сингилларимизнинг муам- билан ушбу меҳмонимизни ҳам самимий аёл зотига ҳар томонлама эътибор ва ғамхўрлик кўрсатиш,
миллатнинг буюк келажагини яратишлари табриклаб, минтақамизда яқин қўшничилик опа-сингилларимизнинг давлат ва жамият ҳаётида тутган
Мунис опа-сингиллар! ҳаммамизга яхши аён. Шу боис донишманд- молари, дарду ташвишлари билан доимий ва кўпқиррали ҳамкорлик муносабатларини ўрни ва нуфузини ошириш, шунингдек, ўзининг самарали
Дилбар қизларим! лар: шуғулланадиган адолатли ва самарали тизим мустаҳкамлаш борасидаги масъулиятли ишла- меҳнати, бой амалий тажрибаси билан юртимизда олиб бо-
Шукуҳи ва қувончи тамоман ўзгача бўлган яратилди. рида улкан муваффақиятлар тилаймиз. рилаётган туб ислоҳотлар жараёнида фаол қатнашиб, Янги
бугунги тантанамизда иштирок этаётган сиз, “Битта қиз болани ўқитсангиз – бутун Ўзбекистонни барпо этиш, халқимиз фаровонлигини юксал-
нафосат олами вакилларини, бутун мамлака- оилани ўқитган бўласиз”, деб бежиз таъкидла- Энди мамлакатимизда аёлларни ижтимоий Азиз опа-сингиллар! тириш йўлида ташаббус ва ибрат кўрсатиб келаётган, оила-
тимиз аёлларини Халқаро хотин-қизлар куни маганлар. ҳимоя қилиш бўйича ёндашувлар ҳам тубдан Биз жонажон Ватанимизда Учинчи Ренес- ларда маънавий-ахлоқий муҳитни мустаҳкамлаш, фарзанд-
билан самимий табриклайман. Барчангизга қайта кўриб чиқилади. Жумладан, эҳтиёжманд санс пойдеворини бунёд этишни ўз олдимизга ларимизни она Ватанга муҳаббат, миллий ва умуминсоний
чуқур ҳурмат-эҳтиромимни ва энг эзгу тилак- Қизларимизнинг замонавий билимлар ва аёлларга зарур шароитлар яратиш, хотин- буюк мақсад қилиб қўйганмиз. Бу эзгу ва ша- қадриятларга ҳурмат руҳида тарбиялаш ишларига катта ҳисса
ларимни билдираман. касб-ҳунар эгаси бўлиб, жамиятда ҳамда ўз қизлар саломатлигини тиклаш ва муҳофаза рафли йўлда энг аввало, оиланинг муқаддас қўшаётган хотин-қизларимизни муносиб қадрлаш мақсадида
Аввало, оилангиз ва яқинларингиз бахтига, оиласида муносиб ўрин топиши учун бошлаган қилиш, айниқса, қишлоқ жойларда яшай- қадриятларига ва чин мураббий бўлган онала- қуйидагилар мукофотлансин:
қолаверса, аёл қадрини эъзозлаб яшайдиган ишларимизни бундан кейин ҳам изчил давом диган аёлларнинг касб-ҳунар эгаллашига римизнинг теран маънавиятига таянамиз.
эл-юртимиз бахтига соғ-омон бўлишингизни, эттирамиз. Бу борада, аввало, 2022-2026 йил- кўмаклашиш, бандлигини таъминлаш, тадбир- Шу боис мен сизларга мурожаат этиб «ДЎСТЛИК» ОРДЕНИ БИЛАН
доимо мана шундай гўзал баҳорий кайфиятда ларга мўлжалланган Хотин-қизлар таълимини корликка жалб қилиш бўйича муҳим тадбир- айтмоқчиман. Сатторова Мухаёхон Жияновна — Риштон туманидаги
юришингизни тилайман. қўллаб-қувватлаш миллий дастурини қабул лар амалга оширилади. Биз мамлакатимизни ҳар томонлама юк- «MM Porcelain» масъулияти чекланган жамияти раҳбари,
Муҳтарам юртдошлар! қиламиз. Ушбу ҳужжат доирасида пойтахтда салтириш учун янги тарихий даврга қадам
Халқимиз азал-азалдан Она сиймосини, Аёл хотин-қизлар учун алоҳида университет ва Мамлакатимизда тадбиркорлик соҳасида қўйдик. Фарғона вилояти
зотини Яратганнинг улуғ неъмати, тенгсиз жойларда унинг техникумларини ташкил эта- ишлаётган хотин-қизлар сонини янада Фарзандларимиз қалбига улуғ мақсадлар,
мўъжизаси, деб билади, уни ҳамиша ардоқлаб- миз. Барча талаба қизларга таълим контракт- кўпайтириш мақсадида “Бизнесчи аёллар” олижаноб ғояларни сингдириш – барча «СОҒЛОМ ТУРМУШ» МЕДАЛИ БИЛАН
асраб яшайди. Юртимиз заминидаги “Биби- ларини тўлаш учун 7 йил муддатга фоизсиз дастури қабул қилиниб, унинг доирасида 8 Ўзбекистон оналарининг шарафли бурчидир. Содиқова Феруза Хакимовна — Фарғона шаҳридаги
хоним”, “Қизбиби”, “Модарихон”, “Қирққиз” кредит бериш тартиби жорий қилинади. триллион сўм маблағ йўналтирилади. Шунинг- Юксак фазилатли, мард ва жасур, ватан- Аёллар спорт-соғломлаштириш маркази директори, Фарғона
мажмуаси каби табаррук меъморий обидалар дек, жорий йилда ипотека кредитлари бўйича парвар ёш авлодни тарбиялаб вояга етказиш
ҳам ана шундай азалий юксак эътибордан Ушбу ишларимизнинг мантиқий давоми бериладиган субсидияларнинг 40 фоизи албатта сизларга боғлиқ. Бу – ёруғ келажакка вилояти
далолат беради. сифатида илмий изланиш ва кашфиётлари хотин-қизлар учун ажратилади. Бу муҳтож йўналтирилган энг катта инвестиция ва бит- «СОДИҚ ХИЗМАТЛАРИ УЧУН» МЕДАЛИ БИЛАН
Айни пайтда биз инсоният тараққиётига уну- билан юртимиз равнақига катта ҳисса қўшиб аёлларни 12 мингта қулай уй-жой билан таъ- мас-туганмас бойликдир. Мехмонова Дилором Дадажоновна — «Тадбиркор
тилмас ва беқиёс ҳисса қўшган буюк аждодла- келаётган олима аёлларни ҳар томонлама минлаш имкониятини беради. Шу ўринда шижоатли ва дилбар қизларимга аёл» уюшмасининг Фарғона вилояти бўлими раиси
римизни дунёга келтириб, меҳр билан тарбия- қўллаб-қувватлаш ишларини янги босқичга ҳам кўнглимдаги бир фикрни айтмоқчиман.
лаган, уларни улуғвор ишларга руҳлантириб, кўтарамиз. Тарихимизда илгари бўлмаган бундай кенг Бугун биз эркин ва очиқ жамиятда яшамоқ- Усманова Дилшода Набиевна —
камарбаста бўлган фозила аёлларимиз билан кўламли ишлар ижроси учун 15 триллион сўм дамиз. Бу имкониятдан тўғри фойдаланиб, Данғара туманидаги «Аюбхон текстиль» хусусий корхонаси
албатта фахрланамиз. Маълумки, бугунги кунда опа-сингиллари- маблағ йўналтирилмоқда. давр билан ҳамқадам бўлишимиз, замона-
Маълумки, ҳар қандай жамият ва давлат- миз орасида ўнлаб академик ва профессорлар, вий илм ва касб-ҳунарларни эгаллаб, илғор раҳбари, Фарғона вилояти
нинг қай даражада халқпарвар ҳамда адолат- фан докторлари ва фан номзодлари, юзлаб Барча ҳудудларимизда жамоатчиликка, тараққиёт ютуқларини ўзлаштиришимиз, айни «ШУҲРАТ» МЕДАЛИ БИЛАН
ли экани унинг хотин-қизларга бўлган муноса- истеъдодли тадқиқотчилар бор. Илм-фан би- аввало, ёшларга тарбиявий таъсир кўрсата вақтда миллий ўзлигимизга содиқ қолишимиз Ғаниева Шахноза Маъмировна — Фарғона шаҳридаги
бати ва ғамхўрлиги билан белгиланади. лан шуғулланиш, илмий янгилик яратиш – бу оладиган, обрў-эътиборли аёлларни ўз сафида керак. Сизлар эл-юртимизнинг ана шундай юк- «Ибратли бекам» ўқув маркази раҳбари, Фарғона вилояти
Халқимизни рози қилишдек олий мақсадга игна билан қудуқ қазишга баробар. бирлаштирган “Оқила аёллар” ҳаракатини сиз- сак умиди ва ишончига муносиб бўласизлар, Камилова Хилола Акрамджановна — Фарғона вилоя-
эришиш учун хотин-қизларнинг қонуний ҳуқуқ лар билан бирга ташкил этсак, бу эзгу ҳаракат деб ишонаман. ти бош имом-хатибининг хотин-қизлар масалалари бўйича
ва манфаатларини таъминлаш, уларнинг Мен ўзим шу соҳадан чиққаним учун бу том маънода жамиятимиз овозига, маҳалла Қадрли ватандошлар!
иқтисодий, ижтимоий ва сиёсий фаоллигини ишнинг нақадар қийин ва мураккаб экани- виждонига айланади, деб ўйлайман. Маълумки, турли соҳаларда ўз иқтидорини ёрдамчиси, бош отинойиси
ошириш Янги Ўзбекистон тараққиёт страте- ни яхши биламан. Шунинг учун ҳам оила намоён этиб келаётган истеъдодли қизлари- Турсунова Санобархон Эргашевна — Қўштепа тумани-
гиясининг муҳим йўналишларидан бирига ташвишлари ва фарзанд тарбиясини илмий Шунингдек, мулкчилик шаклидан қатъи мизни ҳар йили мана шу қутлуғ байрам арафа-
айланди. тадқиқот билан бирга олиб бораётган, бу бо- назар, барча меҳнат жамоаларида хотин- сида Зулфия номидаги давлат мукофоти билан даги шахсий томорқа ер эгаси, Фарғона вилояти
Шу ўринда эътиборингизни айрим мисоллар- рада амалий ютуқ ва натижаларга эришаётган қизларнинг муаммоларига самарали ечим тақдирлаш яхши анъанамизга айланган. Хашимова Мукаддасхон Адхамжановна —
га қаратмоқчиман. олима аёлларни шахсан мен чинакам матонат топиш учун “Аёллар кенгашлари” тузилмоқда. Бугун Зулфияхонимга муносиб издош сифа-
“Ҳеч ким меҳр ва эътибордан четда ва жасорат соҳибалари деб биламан ва юксак тида эътироф этилиб, совриндорлар сафида «Ҳунарманд» yюшмасининг Марғилон шаҳар бўлими аъзоси,
қолмайди” деган эзгу тамойил асосида, қадрлайман. Бир фикрни алоҳида таъкидлаб турган яна 28 нафар зукко фарзандларим- дўппидўз, Фарғона вилояти
2021 йилда 900 мингга яқин хотин-қизларга айтмоқчиман: хотин-қизлар ва оила масаласи ни кўриб, қалбим чексиз фахр ва қувончга
ижтимоий-иқтисодий, тиббий, ҳуқуқий ва пси- Зукко ва билимдон хотин-қизларнинг илм- – бу нафақат бугунги кунимиз, балки эртанги тўлмоқда. Сизлар каби юксак марраларга Ўзбекистон Республикаси
хологик ёрдамлар кўрсатилди. Бу мақсадлар фанга бўлган қизиқиш ва иштиёқини ошириш келажагимизни ҳам белгилаб берадиган ҳал интилувчан қизларимни чин юракдан табрик- Президенти Ш.МИРЗИЁЕВ.
учун бюджетдан 2 триллион сўм маблағ мақсадида биз бир қанча муҳим чора-тад- қилувчи омилдир. лаб, намунали фаолиятингиз ва етакчилик Тошкент шаҳри,
йўналтирилди. Хусусан, 18 мингта аёлларга бирлар белгиладик. Жумладан, келгуси ўқув фазилатларингиз билан тенгдошларингизга 2022 йил 5 март.
уй-жой харид қилиш учун 400 миллиард сўм йилидан бошлаб магистратурада ўқиётган Агар биз меҳр-оқибат ва садоқат тимсоли, ўрнак бўласизлар, деб ишонаман. (Фармоннинг Фарғона вилоятига тегишли қисми олинди).
имтиёзли кредитлар ажратилди. Боқувчисини барча қизларнинг контракт пулларини тўлиқ хонадонларимиз фариштаси бўлган аёлларга Шунингдек, ушбу файзли лаҳзаларда кўп
йўқотган аёлларнинг фарзандлари учун боғча бюджетдан қоплаб бериш учун ҳар йили битта яхшилик қилсак, ҳеч шубҳасиз, бу ўнта йиллар давомида давлат ва жамият ҳаётида ХАЙРУЛЛО
харажатларини бюджетдан қоплаш тартиби 200 миллиард сўм маблағ йўналтирилади; яхшилик бўлиб қайтади. Дуогўй момоларимиз, фаол иштирок этиб, фидойи меҳнати билан ўз БОЗОРОВ
жорий этилди. докторантура йўналишида хотин-қизлар учун муштипар оналаримиз ва азиз опа-сингил- соҳасида катта ютуқ ва натижаларга эриша- БОШ ДЕЛЕГАЦИЯ
Яна бир муҳим рақамга эътибор беринг. ҳар йили камида 300 тадан мақсадли квота ларимиз бу эҳтиром ва эътиборнинг албатта ётган бир гуруҳ аёлларимизни юксак давлат
Фақатгина 2021 йилнинг ўзида хотин- ажратилади. қадрига етадилар. Аёл қадри, инсон қадри мукофотлари билан тақдирлаймиз. КОРЕЯ
қизлар тадбиркорлигини қўллаб-қувватлаш улуғланган юртда эса, тинчлик ва фаровон- Сизларнинг ҳар бирингиз ўз ғайрат- РЕСПУБЛИКАСИДА
мақсадида 2 триллион сўмдан зиёд кредит ва Бу ишларни тизимли равишда ташкил лик, аҳиллик ва барака албатта барқарор шижоатингиз, тафаккур ва тажрибангиз
субсидиялар ажратилди. Натижада 320 минг- қилиш ва мувофиқлаштириш мақсадида Оила бўлади. билан Янги Ўзбекистонимиз равнақи ва она Фарғона вилояти ҳокими Хайрулло Бозоров бош-
дан ортиқ опа-сингилларимиз доимий иш ва ва хотин-қизлар давлат қўмитаси ҳузурида халқимиз фаровонлиги учун беқиёс хизмат чилигидаги делегация амалий ташриф билан
даромадга эга бўлдилар. “Олима аёллар жамияти” тузилади. Ушбу Ҳурматли байрам тадбири қатнашчилари! қилмоқдасиз. Корея Республикасига борди. “Фарғона ҳақиқати”
Мамлакатимизда жамиятнинг асосий бўғини жамият мамлакатимизда ва хорижда илм- Ҳозирги кунда хотин-қизлар мамлакати- Эл-юрт эътибори ва чексиз меҳрини мухбири Ўзбекистоннинг Корея Республикасидаги
ҳисобланган маҳалла ва оила институтларини фан соҳасида юксак ютуқларга эришаётган миздаги демократик жараёнларнинг, халқчил қозонган ҳар қандай киши ўзини бахтиёр ҳис элчихонаси билан боғланиб, ташриф доирасидаги
мустаҳкамлаш бўйича ҳам эътиборга молик олима аёлларимизни жипслаштириб, улар- ислоҳотларнинг фаол ва ташаббускор ишти- этишга ҳақлидир. масалалар юзасидан маълумот олди.
ишлар олиб борилмоқда. нинг ақл-заковат нурини ҳаётимизнинг ҳар рокчисига айланиб бораётгани барчамизни Шу маънода, давлатнинг юксак мукофотла-
Шунингдек, 2021 йилда эҳтиёжманд бир жабҳасига кириб бориши учун ўзига хос қувонтиради. рига сазовор бўлиш, бу аввало, халқнинг на-
оилаларга мансуб 2 мингдан зиёд қизлар парвоз майдонига айланади. Биз республикамиз бошқарув тизимида, зарига тушиш, унинг дуосини олиш демакдир.
олийгоҳларга давлат гранти асосида қабул парламент ва маҳаллий кенгашларда, турли Бугунги қувончли айёмда сизларга, азиз
қилинди, яна шунча талаба қизларга контракт Заҳматкаш олималарнинг машаққатли ва соҳаларда билимдон ва фидойи опа-син- опа-сингилларим ва мунис қизларимга ана шу
пуллари тўлаб берилди. шарафли меҳнатини муносиб рағбатлантириш, гилларимизнинг улушини кўпайтиришга мукофотларни топшириш менга улкан мамну-
Аёллар таълимига алоҳида эътибор бе- улар учун ҳар жиҳатдан қулай шароит яратиш алоҳида аҳамият қаратамиз. Уларнинг жамият ният бағишлайди.
раётганимиз туфайли ўтган йили олий ўқув мақсадида “Олима аёллар жамияти”га ҳар ҳаётидаги ўрни ва нуфузини янада кучайти- Муҳтарама опа-сингиллар!
юртларига қабул қилинган талабаларнинг 60 йили 50 миллиард сўм маблағ ажратилади. риш бундан буён ҳам эътиборимиз марказида Суюкли қизларим!
фоизини хотин-қизлар ташкил этди. бўлади. Барчангизни яна бир бор бугунги баҳор ва
Агар бундан олти йил аввал олийгоҳларда Умуман олганда, юқорида айтилган барча Фурсатдан фойдаланиб, она Ватанимиз нафосат, гўзаллик ва латофат байрами билан
110 минг нафар қизларимиз таҳсил олишган мақсадларга жорий ва келгуси йил учун 1,8 равнақи йўлида фидокорона меҳнат қилаётган самимий табриклайман.
бўлса, бугунги кунда уларнинг сони 400 минг триллион сўм йўналтирилади. сизлар каби минг-минглаб жонкуяр аёллар, Сизларга дунёдаги энг бебаҳо бойлик –
нафарга етди ёки уларнинг улуши 2016 йил- фаол қизларимизга ўз номимдан, бутун оилавий бахт-саодат, тинчлик-хотиржамлик,
даги 38 фоиздан айни пайтга келиб қарийб 50 Ҳурматли йиғилиш қатнашчилари! халқимиз номидан чуқур миннатдорлик изҳор фарзандлар ва набиралар камолини кўриб
фоизга етди. Хабарингиз бор, яқинда хотин-қизларни этишга ижозат бергайсиз. юриш қувончи ҳамиша ёр бўлишини тилайман.
Бу натижалар ҳам ушбу йўналишдаги қўллаб-қувватлаш бўйича ўтказилган Шу билан бирга, бугунги файзли даврамиз- Иқболингиз баланд, умрингиз узоқ,
ислоҳотларимизнинг амалий ифодаси, йиғилишда ҳам бу борада олдимизда турган да иштирок этаётган дипломат хонимларни ҳаётингиз фаровон бўлсин!
десам, ўйлайманки, сизлар ҳам фикримга энг муҳим масалаларни атрофлича муҳокама – хорижий давлатларнинг ҳурматли элчилари Қалбингиз доимо баҳордек яшнаб турсин!
қўшиласизлар. қилиб олдик. Шу асосда муҳим Фармон ва ва халқаро ташкилотлар вакилларини ҳам чин Ҳамиша соғ-омон бўлинглар!