RANCANGAN
PENGAJARAN
HARIAN
Disediakan oleh :
Nik Izzati Binti Mohd Rasani
Muhammad Iman Danial Bin Mohd
Rozaidi
Ling Leebin
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 28.06.2022 MINGGU : 37 KELAS : 1 BIJAK
MATA PENDIDIKAN MORAL KEHADIRAN 18/18
PELAJARAN MURID
8:30-9:50
MASA PAGI
TEMA/TAJUK BIDANG 2 : DIRI, KELUARGA DAN PERSAHABATAN
STANDARD 2.0 HIDUP BERAGAMA ATAU KEPERCAYAAN MEMBAWA BERKAT
KANDUNGAN
STANDARD 2.1.1 MENYATAKAN KEPELBAGAIAN AGAMA ATAU KEPERCAYAAN
PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran, pelajar akan dapat:
OBJEKTIF 1.Menerangkan sekurang-kurangnya 3 jenis agama terbesar di dunia
PEMBELAJARAN 2.Memahami adat resam dan budaya agama masing-masing
3.Mengaplikasikan cara menghormati agama lain.
4.Menerangkan kepentingan menghormati agama lain.
NILAI Nilai yang diperolehi pelajar sepanjang PdP berlangsung:
Kepercayaan kepada Tuhan
PENGETAHUAN Keberanian
SEDIA ADA Keyakinan
Bertoleransi
1.Pelajar mengetahui beberapa jenis agama di dunia
berdasarkan pemerhatian masyarakat sekeliling yang terdiri
daripada pelbagai agama dan kaum.
2.Pelajar mengetahui kepentingan nilai kepercayaan kepada
tuhan dan tahu cara melaksanakan ajaran agama dan
kepercayaan
3.Pelajar mengetahui secara umum contoh perbuatan dalam
melaksanakan ajaran agama demi menjaga keharmonian
negara
TAHAP Memahami
PEMIKIRAN Mengaplikasi
Menilai
PAK21 1.Pemikiran Kritis
2. Komunikasi
3. Kreativiti
4. Kolaboratif
INTeraksi dua hala antara guru Pembentangan/
PENTAKSIRAN Kuiz/ Soalan
STRATEGI dengan murid, murid dengan murid
Lisan
PEMBELAJARAN dan murid dengan guru
EMK: Pendidikan Moral ABM/BBM Video/Listing
NILAI: Bekerjasama dan Maraton/Pet
Keberanian
EMK SISTEM TUBUH:Agama a I-Think/
Slide/aplikasi
Quizizz/Think,
AKTIVITI LANGKAH/ ISI AKTIVITI CATATAN
PELAKSANAAN MASA PELAJARAN PDP
PENGAJARAN
Set Induksi -Tayangan video -Guru memberi salam BBM
DAN (5 minit) Kompute
PEMBELAJARAN nyanyian kepada semua murid r
Video
bertajuk ‘Satu yang menyertai kelas
Malaysia’ di bilik darjah.
AKTIVITI 1 -Guru menayangkan TEKNIK
video lagu bertajuk -
Aktiviti ‘Listing ‘Satu Malaysia’ dan Sumbang
Maraton’. saran
meminta pelajar
CONTOH SOALAN menyanyikannya
-Apa yang bersama-sama. -Soal
anda faham jawab
berkaitan -Guru memaparkan
dengan soalan menerusi aplikasi Permain
tayangan video ‘Mentimeter’. Murid an
tersebut? diminta menjawab ‘Listing
-Adakah soalan yang diberikan Maraton
penting untuk menerusi aplikasi
kita mengenal tersebut.
agama,
bangsa dan -Murid boleh menyenaraikan idea PAK21
budaya masing- masing-masing menggunakan satu -Komunikasi
masing? perkataan. Seterusnya, senarai -Kreatif
-Nyatakan idea dari semua murid yang -Kritis
agama anutan menjawab akan terkumpul di
masing-masing. paparan skrin guru. ABM
Mentimeter
-Guru memaparkan skrin tersebut
supaya idea dapat diterima oleh https://www.m
semua murid. enti.com/d121ck
qosn
-Murid menjawab segala
persoalan di Mentimeter melalui
bimbingan guru.
-Kemudian, guru menerangkan isi
kandungan, objektif
pembelajaran.
Langkah 1 Aktiviti - Guru berkomunikasi dengan BBM
(10 minit) pengenalan pelajar mengenai topik -Buku teks
tentang agama pembelajaran berkaitan agama -Komputer
terbesar di terbesar di dunia -Slaid
dunia. pembelajaran
- Guru meminta pelajar
Konsep agama memperkenalkan agama anutan TEKNIK
masing-masing - Sumbang saran
Bermakna -Berpusatkan
kepercayaan - Pelajar mengenalpasti agama- murid
kepada Tuhan, agama di Malaysia -Soal jawab
atau sesuatu
kuasa yang - Merangsang minda pelajar untuk PAK 21
ghaib dan sakti mencari perbezaan dan -Kolaboratif
seperti Allah, persamaan pelbagai agama -Interaktif
dan juga -Komunikasi
amalan dan - Guru memberi kesimpulan ringkas -Pemikiran kritis
institusi yang berdasarkan persoalan tersebut
berkait dengan kepada pelajar
kepercayaan
tersebut
Persoalan
ringkas yang
dibincangkan
1.Contoh
agama yang
terdapat di
dunia
2.Perbezaan
dan persamaan
agama yang
terdapat di
Malaysia
Langkah 2 Mendapatkan -Guru memaparkan slaid BBM
(10 minit) maklumat sedia pembelajaran kepada pelajar Komputer
ada pelajar tentang 6 jenis agama utama di Buku teks
tentang cara Malaysia. Slaid
menghormati pembelajar
amalan -Pelajar diminta berbincang dan an (6 jenis
keagamaan atau menyenaraikan 6 jenis agama di agama di
kepercayaan malaysia secara berpasangan dengan Malaysia)
orang lain. rakan.
TEKNIK
AKTIVITI 2 -Pasangan pelajar masing-masing akan
-Maklumat menyemak jawapan. Sumbang
didapatkan saran
melalui aktiviti -Pembelajaran diteruskan dengan isi Berpusatka
koperatif dan pembelajaran. Guru turut memberikan n murid
kolaboratif iaitu contoh dan huraian bagi agama. dan guru
Think, Pair and Soal jawab
Share. -Sesudah selesai, pelajar diberikan
masa untuk sesi Q&A berkaitan apa PAK21
AGAMA yang tidak difahaminya.
TERBESAR DI - Pelajar akan diberikan tugasan Komunikasi
MALAYSIA untuk melakukan pembentangan Kolaborati
secara berkumpulan. f
1. Islam Koperatif
2. Hindu
3. Buddha
4. Kristian
5. Sikh
6. Kinorohingan
.
Langkah 3 Aktiviti -Guru membhagikan pelajar kepada 3 BBM
(15 minit) penghasilan kumpulan yang mewakili 3 jenis Kertas
infografik agama di Malaysia menerusi perisian Pen
pelbagai agama Wheel Of Names. marker
dalam kumpulan Pencil
warna
Membahagikan -Setiap kumpulan akan menerima kad
kumpulan dan bernombor 1-3 yang mengandungi TEKNIK
memastikan ahli cara menghormati agama yang Sumbang
setiap kumpulan berbeza. saran
mempunyai lebih Berpusatk
daripada satu -Guru menjelaskan arahan aktiviti. an murid
kaum dan agama Pelajar diminta menghasilkan peta Soal
minda. Infografik boleh dihasilkan jawab
Kumpulan 1 dalam kertas majung mengikut
Tidak mengejek kreativiti masing-masig. PAK 21
amalan Komunikasi
keagamaan atau -Seterusnya, pelajar diminta Kreativiti
kepercayaan melakonkan situasi dan reaksi Kritis
rakan. terhadap cara menghormati agama
tersebut selain membentangkan ABM
Kumpulan 2 huraian bagi memberikan penerangan Canva
Tidak berbuat yang lebih realistik dan jelas.
bising semasa NILAI
rakan -Guru atau pelajar kumpulan lain Bekerjasa
bersembahyang. mempersoalkan apa-apa yang tidak ma
difahami seperti adat resam dan
Kumpulan 3 budaya yang terdapat dalam agama PBD
Tidak makan
atau minum di Pembenta
hadapan rakan ngan
yang sedang
berpuasa.
CONTOH
SOALAN
-Apakah akibat
sekiranya kita
tidak
menghormati
agama lain
-Apakah itu
berpuasa
Langkah 4 AKTIVITI 3 - Guru menunjukkan gambar-gambar BBM
(15 minit) Aktiviti melukis tentang pakaian tradisional Kertas
pakaian pelbagai kaum yang dianuti oleh majung
traditional pelbagai agama. Kemudian, murid Alat tulis
setiap agama perlu menyatakan ciri istimewa
pakaian tradisional pelbagai kaum. TEKNIK
KEPENTINGAN Berpusatkan
HIDUP -Guru juga boleh membahagikan murid dan
BERAGAMA murid kepada beberapa kumpulan guru
1.Mendekatkan dan menyediakan patung orang Sumbang
diri dengan untuk setiap kumpulan. Kemudian saran
Tuhan murid diminta untuk mereka cipta Soal jawab
2.Dapat pakaian campuran ciri istimewa
membezakan pakaian tradisional daripada tiga PAK21
amalan baik dan kaum.
buruk. Komunikasi
3.Menjadi - Pelajar diminta memperkenalkan Kreatif
manusia yang dan menerangkan akan baju Kritis
berakhlak mulia. tradisional yang dilukis dan makna
4.Mampu khusus pakaian tersebut serta hasil PBD
menerima dan inspirasi.
menghormati Pembentang
adat resam -Guru mula menjelaskan tujuan an
agama lain. aktiviti itu dibuat. Ianya berkait Pemerhatian
dengan kepentingan hidup beragama
CONTOH atau berkepercayaan.
SOALAN
- Mengapakah -Aktiviti yang dijalankan
pakaian melambangkan pelajar mula boleh
tradisional menerima agama lain dalam satu
dicipta berbeza negara yang mana mampu
bagi setiap mendorong ke arah hidup yang
agama harmoni.
Langkah 5 Penilaian: - Guru dapat menganalisis laporan BBM
(15 minit) Kuiz Individu kemajuan pelajarnya melalui data Edaran
yang diperoleh dan melaluinya guru soalan kuiz
dapat membantu pelajarnya
dibahagian yang dirasakan lemah. TEKNIK
Sumbang
-Guru mengedarkan 5 soalan ringkas saran
berkaitan topik agama di Malaysia Soal jawab
dalam bentuk kertas edaran.
PAK 21
-Sementara itu, menyediakan data dan Kolaboratif
laporan tahap penguasaan pelajar Interaktif
dengan terperinci
Langkah 6 Aktiviti -Pemulihan: guru mengulang kembali BBM
(15 minit) pemulihan dan bahagian pada subtopik yang masih Google
pengayaan tidak difahami pelajar dan Classroom
mengarahkan mereka untuk Telefon
menyiapkan aktiviti pengukuhan di pintar
dalam “ Quizizz” sebagai latihan
tambahan TEKNIK
- Berpusatkan
-Pengayaan: guru mengarahkan pelajar
pelajar menyiapkan latihan
pengukuhan dalam buku teks sains PAK 21
tingkatan 2. -Kolaboratif
-Interaktif
ABM
Quizizz
Penutup Penutup kognitif Pelajar diminta bersedia untuk TEKNIK
(5 minit) merumuskan dan mengaitkan
-Rumusan pembelajaran pada hari ini - Soal jawab
objektif apabila nama mereka terpilih. - Perkaitan
pembelajaran pembelajara
-Soal jawab Guru memutarkan roda ‘Wheel of n
-Mengaitkan names’ bagi memilih pelajar - Peta I-
pembelajaran secara rawak dan adil. Think
dengan Guru memuji pelajar kerana
kehidupan dapat mengaitkan isi PAK 21
pelajar. pembelajaran tentang sub topik Komunikasi
agama di Malaysia dengan baik
Penutup disamping turut menekankan nilai Pemikiran
Sosial/Nilai murni supaya pelajar sentiasa kritikal
murni berdisiplin dalam mengamalkan Kreativiti
diet yang sihat. .
-Keberanian Link latihan
-Disiplin Kemudian,guru merumuskan konsultasi
-Keyakinan kesemua objektif pembelajaran (Wordwall)
dan menegaskan serta mengaitkan
nilai-nilai murni dengan aktiviti
yang dilakukan oleh pelajar
sepanjang sesi PdP.
Selepas kelas berakhir, pelajar
diminta untuk menulis refleksi
berkaitan sesi pembelajaran yang
diperoleh pada hari ini dengan
menggunakan peta “I-Think” dan
dikehendaki untuk menghantar
tugasan di platform Google
Classroom.
Bagi pelajar yang masih tidak
faham, mereka perlu konsultasi
bersama guru di akhir sesi
pembelajaran.
Refleksi/
Impak