The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by Pelajar AIMI RAHIMAH BINTI DARASID, 2019-09-02 23:57:05

RPH BM (27.8.19)

RPH BM (27.8.19)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

1. Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

2. Tahun : 4 Maju

3. Bilangan Murid : 28 orang

4. Tarikh : 27 Julai 2019

5. Hari : Selasa
6. Masa : 8.30 pagi – 9.30 pagi

7. Tema : Bumi Indah Rakyat Bertuah

8. Tajuk : Manusia dan Alam Sekitar

9. Kemahiran Fokus: Aspek Tatabahasa

10. Standard Kandungan
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks

11. Standard Pembelajaran
5.1.5 Memahami dan menggunakan kata adjektif dan kata penguat dengan betul.

12. Objektif Pembelajaran
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:
i. Menyenaraikan lima kata adjektif melalui aktiviti penerokaan di sekitar
kawasan sekolah dengan betul.
ii. Membina tiga ayat menggunakan kata adjektif yang disenaraikan melalui
aktiviti penerokaan di sekitar kawasan sekolah dengan betul.

13. Sistem Bahasa : Sintaksis – pembinaan frasa
 Tatabahasa Morfologi – kata adjektif

 Sistem Ejaan : Tanda baca – koma, nokta.
 Kosa kata
: kreatif, jelita, lebar

14. Pengisian Kurikulum (Elemen Merentas Kurikulum)

 Ilmu : Kesusasteraan, Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan

 Nilai Murni: Hormat menghormati, kasih-sayang, semangat bermasyarakat,

hormat menghormati, toleransi & kerjasama

 Teknologi Maklumat dan Komunikasi: Tayangan video dan paparan slaid

 Kreativiti: Menghasilkan dialog berdasarkan kata ganda berentak yang dipelajari

 Elemen Keusahawanan:

EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi: boleh memberi banyak idea

15. Strategi Pengajaran dan Pembelajaran (Kepelbagaian Kaedah dan Teknik)

 Kemahiran Berfikir : menghubung kait, membuat urutan, menganalisis, mencipta,
menjana idea

 Penyelesaian Masalah : menyelesaikan tugasan
 Pembelajaran Koperatif : membincangkan dalam menghasilkan ayat
 Kecerdasan Pelbagai: verbal linguistik, visual ruang, interpersonal, kontekstual,

muzik-irama
 Pembelajaran Kontekstual : Menghubungkaitkan kata adjektif dengan kehidupan

seharian
 berdasarkan pengetahuan sedia ada
 Pembelajaran Masteri : dibimbing sehingga menguasai hasil pembelajaran yang

ditentukan
 Teknik : Sumbang saran, bacaan mekanis, perbincangan, main peranan, ganjaran
 Pembelajaran Abad 21 : Gallery Walk

16. Bahan Bantu Mengajar

Bil. Perkara Jumlah
1. Slaid Interaktif Kata Adjektif 1
2. Tong Sampah Kitar Semula 3
3. Kad Lampu Isyarat 28
4. Komputer Riba 1
5. Plastik Sampah 2
6. Kad Imbasan Lampu Isyarat 28

Lembaran kerja: 28
4. Menyenaraikan kata adjektif 4

Lembaran Pemulihan

17. Pengetahuan Sedia Ada
i. Murid pernah menggunakan kata adjektif dalam kehidupan seharian.

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
Peralatan yang
Pengurusan  Kebersihan kelas  Murid memastikan kelas sesuai
Bilik Darjah  Persediaan murid untuk bersih dan mereka
bersedia untuk belajar Ilmu
(2 Minit) belajar  Pendidikan Alam

Aktiviti Permainan “Cuba 1. Murid dibahagikan Sekitar
Teka, dan Kita Semula”. kepada dua kumpulan,
iaitu kumpulan lelaki dan
kumpulan perempuan.

2. Setiap kumpulan BBM
diberikan satu plastik
sampah yang  Telefon Pintar
mempunyai sampah yang  Plastik sampah
boleh dikitar semula.  Tong sampah

3. Guru menjalankan aktiviti kitar semula
permainan “Cuba Teka
dan Kitar Semula”. KB

Set Induksi 4. Wakil kumpulan harus  Menghubung kait
(5 minit) mengaksikan bahasa  Menganalisis
badan bagi memberi klu
Isi Pelajaran Hari Ini: kepada ahli kumpulan KP
 Murid menghayati lain untuk meneka
apakah aksi yang keluar  Interpersonal
kepentingan amalan kitar daripada paparan skrin  Verbal Linguistik
semula telefon pintar guru.  Visual-Ruang
 Naturalis
5. Setiap jawapan yang
betul, mereka akan diberi Pembelajaran
peluang untuk kontekstual
membuang sampah yang
berada di dalam plastik Menghubungkaitkan
sampah ke dalam tong aktiviti dengan
sampah kitar semula. pengalaman sedia
ada berkenaan
6. Aktiviti tersebut diulang aktiviti kitar semula
untuk beberapa kali
dalam masa yang Teknik
diperuntukkan.

7. Kumpulan yang paling  Soal Jawab
sedikit sampah yang  Permainan
berada pada plastik
Bahasa

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
 Simulasi kitar
sampah akan dikira semula

sebagai pemenang.

Soalan 8. Guru bersoal jawab Nilai
dengan murid tentang
1. Apakah aktiviti yang pengisian aktiviti yang  Berani
kita jalankan sebentar dijalankan sebentar tadi.  Tanggungjawab
tadi? Kesungguhan

2. Apakah nilai yang
kalian kenal pasti
berdasarkan aktiviti
tersebut tersebut?

Jawapan

1. Meneka dan
membuang sampah
yang boleh dikitar
semula ke dalam
sampah tong sampah
kitar semula.

2. Tanggungjawab
dalam menjalankan
aktiviti kitar semula
dan membuang
sampah.

(LAMPIRAN A) 1. Paparan slaid interaktif BBM
kata adjektif ditayangkan  Slaid Interaktif
Kata Adjekitf kepada murid.
Kata Adjektif
Langkah 1  Tayangan Slaid 2. Guru menerangkan isi  Kad Lampu
(10 minit) Interaktif Kata Adjektif pelajaran dan murid
diminta mencatat isi-isi Isyarat
yang penting untuk
digunapakai pada aktiviti Ilmu
yang seterusnya.  Pendidikan Sivik

3. Murid dipilih secara dan
rawak untuk menjawab Kewarganegaraa
soalan-soalan yang n
dikemukakan pada slaid
pengajaran tersebut. KB
 Menghubungkait
 Membanding

beza

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran

4. Murid diminta KP

mengangkat kad lampu  Visual-ruang

isyarat yang  Interpersonal

menunjukkan mereka  Verbal Linguistik
sudah faham ataupun

tidak berkaitan topik yang Teknik

diajar.  Soal Jawab

 Kad Lampu Isyarat 5. Guru memberikan Nilai
bimbingan kepada murid  Rasional
yang masih belum  Kerjasama
menguasai sebelum
melakukan aktiviti
seterusnya.

 Jenis Kata Adjektif 1. Murid diminta beratur BBM
Aktiviti Pembelajaran Luar dalam dua barisan  Lembaran tugas
Bilik Darjah (PLBD) – sebelum menuju ke
Menyenaraikan Kata dewan terbuka untuk Teknik
Adjektif melalui aktiviti seterusnya.  Perbincangan
Pemerhatian Sekitar  Pemerhatian
Kawasan Sekolah
(LAMPIRAN B) 2. Setiap murid diberikan KB
sebuah lembaran yang  Menganalisis
Langkah 2 merupakan tugasan yang  Membandingbeza
(20 minit) perlu mereka selesaikan.  Mencirikan

Jangkaan Kata Adjektif 3. Murid perlu KP
yang disenaraikan melalui menyenaraikan lima kata  Interpersonal
pemerhatian: adjektif yang mereka  Visual-ruang
dapat kenalpasti melalui  Verbal-Linguistik
1. Warna : Biru, Merah, penerokaan di sekitar  Kinestetik
Kuning kawasan sekolah.
Nilai Murni
2. Keadaan : Pandai, 4. Murid hanya diberikan  Semangat
Takut, Sihat, Enak beberapa kawasan untuk
mendapatkan kata Bermasyarakatan
3. Waktu: Segera, adjektif yang sesuai  Hormat-
Lambat, Pantas dengan objeknya, iaitu di
menghormati
 Berani

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran
4. Jarak: Jauh, Dekat, Penilaian Objektif
Hampir sekitar kantin, padang (i)

5. Cara: Lincah, Deras, sekolah dan dewan
Cepat
terbuka sekolah sahaja.

5. Mereka diperuntukkan 15
minit sahaja dan perlu
berkumpul semula di
dewan terbuka apabila
wisel ditiup.

6. Murid dipilih secara
rawak dan meminta
murid menyebut apakah
kata adjektif yang berjaya
disenaraikan mengikut
kesesuaian objek itu.

7. Pujian dan ganjaran
diberikan kepada murid
apabila berjaya
menyenaraikan kata
adjektif tersebut.

Langkah 3 Aktiviti 1 Aktiviti 1 BBM
(18 minit) Membina Ayat mempunyai 1. Murid dibahagikan  Lembaran aktiviti
unsur Kata Adjektif secara  Lembaran
‘3 Stray 1 Stay’ kepada beberapa
kumpulan. Pemulihan
Pembahagian Kumpulan
 Kumpulan Merah 2. Setiap kumpulan harus Teknik
 Kumpulan Kuning membina ayat daripada  Perbincangan
 Kumpulan Biru kata adjektif yang
 Kumpulan Hijau mereka berjaya KB
 Kumpulan Ungu senaraikan pada aktiviti  Menganalisis
 Kumpulan Jingga langkah kedua.  Menjana idea

Contoh Jangkaan Ayat 3. Setiap kumpulan KP
yang dapat dihasilkan: diberikan papan putih  Interpersonal
kecil dan pen marker  Verbal Linguistik
1. Makanan yang dijual di untuk menulis ayat yang
kantin itu sungguh enak mereka hasilkan melalui Nilai Murni
sekali. perbincangan dalam  Kerjasama
kumpulan.  Toleransi
2. Sekolah ini mempunyai  Kasih-sayang
tapak perhimpunan yang 4. Setiap kumpulan harus  Hormat-
begitu luas dan lebar. membentangkan ayat
menghormati

PAK 21
 3 Stray 1 Stay’
EK

Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa Pembelajaran EK 1: 1.4
3. Bangunan Blok A yang
berwarna biru itu tersebut secara aktiviti ‘3 Penilaian Objektif
merupakan bangunan Stray 1 Stay’ (ii)
pihak pentadbiran sekolah
saya. 5. Markah akan diberi
berdasarkan
kegramatisan ayat serta
ketepatan penggunaan
kata adjektif pada ayat
yang dibina.

Aktiviti 2 Aktiviti 2
Pengayaan – Membina Pengayaan
Dialog Murid membina ayat daripada
Jangkaan Binaan Dialog kata adjektif yang
diperolehinya sendiri selain
daripada ayat yang dihasilkan
dalam kumpulan itu.

Pemulihan – Latih Tubi Pemulihan
(LAMPIRAN C) Menyuaipadan gambar rajah
dengan kata adjektif yang
sesuai dan betul.

Penutup Kognitif 1. Murid merumuskan input KB
(5 minit)  Rumusan isi pelajaran yang difahami berkenaan  Merumus
kata adjektif dan
 Penggunaan kat adjektif kepentingan menjaga Nilai
ekonomi.  Tanggungjawab
yang betul dan tepat.  Toleransi
2. Guru memberikan pujian
Sosial atas sikap murid yang KP
bergiat aktif sepanjang  Verbal linguistik
 Pujian atas usaha dan PdP berlansung  Intrapersonal
kejayaan  Interpersonal

Refleksi

_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

Lampiran A – Slaid Pengajaran Kata Adjektif

Lampiran B

Arahan : Anda diminta untuk menyenaraikan Kata Adjektif yang terdapat disekeliling
kawasan sekolah anda. Jawapan haruslah diisi pada Ruang Kotak yang diberikan di bawah
berserta objek yang diterangkan.

Objek Kata Adjektif
Padang Luas

Arahan : Sila bina 3 ayat daripada Kata Adjektif yang anda telah senaraikan pada jadual di
atas.

Kata Adjektif Ayat

Lampiran C

1. Wajah artis tempatan yang melakonkan watak utama dalam
filem “KL Gangster” itu sangat _______________
A. Tampan
B. Lebar
C. Masin
D. Lebar

2. Jambatan _______________ itu baru siap dibina dua minggu
yang lepas dan dirasmikan oleh Ahli Parlimen di daerah tersebut.
A. Pendek
B. Panjang
C. Bengkang-Bengkok
D. Tinggi

3. Mi kari yang disediakan oleh tukang masak di gerai itu sangat
___________ kerana terlebih garam.
A. Masam
B. Pahit
C. Masin
D. Manis

4. Pemain bolesepak terkemuka itu sangat __________ apabila
beraksi di atas padang.
A. Lembap
B. Lincah
C. Deras
D. Gopoh

5. Kami sangat teruja apabila melihat bangunan menara
berkembar yang sangat _____________ itu ketika berkunjung ke
Kuala Lumpur pada hujung yang lepas.
A. Kurus
B. Lebar
C.Tinggi
D. Panjang

Borang Penilaian

Kumpulan ______________

Objek Kata Kerja Kata Adjektif Jenis

Kumpulan ______________

Objek Kata Kerja Kata Adjektif Jenis

Kumpulan ______________

Objek Kata Kerja Kata Adjektif Jenis

Kumpulan _____________

Objek Kata Kerja Kata Adjektif Jenis

Biru

Isi tempat kosong dengan jawapan yang betul.

keruh merdu sopan kabur
segar

1. Pak Cik Bakar menggunkan bahan yang __________ untuk menyediakan makanan
buat para pelanggan yang datang ke gerainya.

2. Suara penyanyi remaja yang mendendangkan lagu Penawar Rindu sungguh
____________.

3. Farahin bercakap dengan __________ dan lembut semasa berbual dengan gurunya.
4. Air sungai itu menjadi sangat _________ kerana banyak sampah.
5. Nenek harus memakai cermin mata kerana penglihatannya agak _____________.


Click to View FlipBook Version