The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

KUMPULAN 2 UKMSET24 TUGASAN 1

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by shamilahcma, 2022-12-19 08:08:01

RPH KUMPULAN 2 UKMSET24

KUMPULAN 2 UKMSET24 TUGASAN 1

GGGE5014 SEM 1 2022/2023
KAEDAH MENGAJAR

TUGASAN 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

UKM SET 24
KUMPULAN 2

PENSYARAH:
DR. SYAR MEEZE BIN MOHD RASHID

NAMA AHLI KUMPULAN:
1. IZZAH BINTI ABD RAZAK (P122473)
2. ZURAINI BINTI MOHD NOH (P124596)
3. NORAMIRA YASMIN BINTI MOHD SHUKRI (P122805)
4. SITI NUR SHAMILAH BINTI CHE MOHD ADLI (P124709)
5. HALIMATUL SAADIAH BINTI MUHD JULKAPLI (P123673)

Mata pelajaran Sains
Tarikh /hari 22 Februari 2022 / Selasa
Tingkatan 1 Emerald
20 Orang
Bilangan murid / pelajar 08.30 pagi hingga 10.00 pagi (90 minit)
Masa Sains Hayat
Tema Benda Hidup dan Benda Bukan Hidup
Tajuk Mendengar, Bertutur, Membaca dan Menulis

Kemahiran fokus 1|RPH KUMPULAN 2 UKM SET 24

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
3.1 Benda hidup dan benda bukan hidup
3.1.1 Membanding dan membezakan benda hidup dan benda bukan
hidup berdasarkan ciri-ciri berikut:

(i) benafas;
(ii) memerlukan air dan makanan;
(iii) bergerak;
(iv) membesar; dan
(v) membiak.

Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid / pelajar dapat:
BIL OBJEKTIF
1. Murid dapat menyatakan ciri-ciri benda hidup dan benda bukan hidup secara berkumpulan.
2. Murid dapat menampal senarai ciri-ciri benda hidup dan benda bukan hidup dengan tepat secara individu.
3. Murid dapat menyatakan perbezaan ciri-ciri antara benda hidup dan benda bukan hidup dengan tepat secara berkumpulan.

2|RPH KUMPULAN 2 UKM SET 24

Kriteria Kejayaan

BIL KRITERIA KEJAYAAN

1. Murid dapat menyatakan 5 daripada 10 ciri-ciri benda hidup dan benda bukan hidup secara berkumpulan.

2. Murid dapat menampal 6 daripada 10 senarai ciri-ciri benda hidup dan benda bukan hidup dengan tepat secara individu.

3. Murid dapat menyatakan 15 daripada 30 perbezaan ciri-ciri antara benda hidup dan benda bukan hidup dengan tepat secara
berkumpulan.

Pengisian Kurikulum / EMK/ Kepelbagaian kaedah dan teknik • Berkasih sayang
Nilai Murni • Peka dengan arahan guru
• Patuh dengan arahan ketua
Kemahiran Berfikir (KB) • Kesabaran
Kemahiran Personal (KP) • menghormati guru
• Mensyukuri nikmat Tuhan
• Mengumpul dan mengelas
• Membanding beza
• Membuat hipotesis
• Menganalisis
• Menghargai alam sekitar dan persekitaran

3|RPH KUMPULAN 2 UKM SET 24

Kemahiran Belajar Cara Belajar (BCB) • Menyantuni benda hidup
• Keyakinan
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) • Keberanian
• Kemahiran membaca dan bertutur.
Bahan Bantu Mengajar • Kemahiran mengumpul maklumat
NO JENIS • Kemahiran menganalisis
1. Paparan multimedia (PowerPoint) • Kemahiran menulis
2. Paparan multimedia (Video) • Kelestarian alam sekitar
3. Kad • Sains dan teknologi
4. Lembaran kerja
5. Poster bergambar BILANGAN
1
1
10
4
1

4|RPH KUMPULAN 2 UKM SET 24

Pengetahuan sedia ada murid / pelajar
1. Murid boleh menamakan benda di sekeliling kawasan sekolah.

KBAT / I-THINK
1. Soalan aras tinggi
2. Peta buih

5|RPH KUMPULAN 2 UKM SET 24

Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Bahan Bantu Mengajar Catatan
Pengajaran Pembelajaran BBM: Benda hidup
Set Induksi: • Konsep benda dan bukan hidup di
hidup dan 1. Guru membawa murid ke Poster bergambar sekitar kawasan
(5 minit) bukan benda taman sekolah, poster
hidup taman sekolah. bergambar bersaiz
A2
2. Guru memaparkan poster
KP: Keyakinan,
bergambar tentang contoh keberanian

benda hidup dan benda Nilai Murni: Peka
dengan arahan,
bukan hidup. menghormati guru,
mensyukuri nikmat
3. Guru meminta murid untuk Tuhan

memerhatikan benda hidup KB: Memerhati,
mengelaskan,
dan benda bukan hidup di menjana idea.

kawasan taman sekolah

berpandukan poster.

4. Guru bertanya soalan:

• “Apakah benda hidup yang

ada di dalam taman ini?”

• “Apakah benda bukan hidup

yang ada di dalam taman

ini?”

5. Guru mengaitkan

perbincangan soalan dengan

topik pembelajaran yang

bertajuk ‘benda hidup dan

benda bukan hidup’.

6|RPH KUMPULAN 2 UKM SET 24

Langkah 1: • Penjelasan 1. Guru menayangkan video Video yang dimuatnaik di YouTube: BBM: tayangan slaid
(25 minit) mengenai ciri- tentang ciri-ciri benda hidup https://youtu.be/3ySwHFczzGQ Powerpoint, video
ciri benda dan benda bukan hidup. interaktif
hidup dan
benda bukan 2. Guru mengulang semula KP: Keberanian,
hidup serta informasi yang ditayangkan keyakinan
contoh di dalam video dengan
menanyakan dua soalan: BCB: Kemahiran
mengumpul
• “Apakah ciri-ciri benda maklumat, kemahiran
hidup?” membaca.

• “Apakah ciri-ciri benda Nilai Murni: Peka
bukan hidup?” dengan arahan, patuh
kepada guru.
3. Guru memaparkan slaid peta
buih dan meletakkan 10 kad EMK: Sains dan
ciri-ciri benda hidup dan teknologi
benda bukan hidup di dalam
bekas KBAT/I-THINK:
Peta buih
4. Guru meminta setiap murid
untuk mengambil satu kad
di dalam bekas secara rawak
dan menampal kad tersebut
mengikut kategori yang
betul pada paparan slaid.

7|RPH KUMPULAN 2 UKM SET 24

5. Guru meminta semua murid Paparan slaid peta buih
untuk menyebutkan semula
informasi pada slaid yang
telah lengkap secara
berkumpulan.

Kad Tidak boleh
bernafas
Boleh bernafas
Boleh bergerak Tidak boleh
bergerak sendiri
sendiri
Boleh membiak Tidak boleh
membiak
Boleh membesar Tidak boleh
Boleh makan dan membesar
Tidak boleh
minum makan dan minum

8|RPH KUMPULAN 2 UKM SET 24

Langkah 2: • Senarai ciri-ciri 1. Guru meminta setiap murid Set lembaran kerja BBM: Lembaran
(20 minit) benda hidup latihan dan sampul
dan benda untuk mengambil kertas yang mengandungi
bukan hidup senarai ciri-ciri benda
latihan dan juga sampul hidup dan bukan
hidup.
yang mengandungi senarai
KP: Keyakinan,
ciri-ciri dan contoh benda keberanian

hidup dan benda bukan BCB: Kemahiran
mengumpul
hidup yang telah dipotong. maklumat, kemahiran
bertutur
2. Guru memberi arahan
KB: Mengumpul dan
tentang cara-cara melakukan mengelas

aktiviti. Nilai Murni:
Kesabararan, peka
3. Murid menulis ciri-ciri dengan arah guru

benda hidup dan benda KBAT/I-THINK:
Peta buih
bukan hidup dan menampal

gambar benda hidup dan

benda bukan hidup secara

individu dengan bimbingan

guru.

4. Guru meminta murid untuk

menyebutkan semula

senarai ciri-ciri yang telah

ditulis secara berkumpulan.

5. Guru memberikan pelekat

ganjaran kepada setiap

9|RPH KUMPULAN 2 UKM SET 24

murid sebagai tanda EMK: Kreativiti dan
penghargaan diatas usaha inovasi
yang baik.

Langkah 3: • Perbincangan 1. Guru membahagikan murid Lembaran kerja berkumpulan BBM: Lembaran
(20 minit) antara para kertas latihan bersaiz
murid tentang kepada tiga kumpulan yang A3
keperluan asas
benda hidup terdiri daripada enam dan KB: Menjana idea,
mengelaskan,
tujuh murid. membuat hipotesis,
menganalisis,
2. Guru meminta setiap ketua membanding beza

kumpulan untuk mengambil KP: Menghargai
alam sekitar
lembaran kertas set latihan.
BCB: Kemahiran
3. Guru memberikan arahan mengumpul
maklumat, kemahiran
untuk melaksanakan

aktiviti.

4. Murid berbincang dan

menentukan jawapan yang

tepat pada ruangan kosong

yang disediakan dengan

bimbingan guru.

10 | R P H K U M P U L A N 2 U K M S E T 2 4

5. Guru meminta seorang membaca, kemahiran
bertutur
wakil murid daripada setiap
Nilai murni:
kumpulan untuk Bekerjasama, patuh
arahan ketua
membentangkan jawapan di

hadapan kelas dalam masa 3

minit.

6. Guru memberi ganjaran

markah kepada setiap

kumpulan.

11 | R P H K U M P U L A N 2 U K M S E T 2 4

Penutup: • Rumusan 1. Guru bertanya soalan: Paparan slaid PowerPoint BBM: Paparan
(5 minit) pembelajaran multimedia
• “Apakah yang telah kita (PowerPoint)

pelajari pada hari ini?” KP: keberanian,
keyakinan
2. Guru merumuskan dengan
KB: Membuat
memberikan contoh paparan hipotesis.

gambar perbezaan antara Nilai murni:
Menghargai alam
benda hidup dan benda sekitar, menghormati
guru
bukan hidup dan

mengaitkan dengan ciri-ciri

yang telah dipelajari.

3. Guru membuka ruang

kepada murid untuk

bertanyakan soalan.

Refleksi Guru:

Kekuatan
1. Penggunaan bahan bantu mengajar berbentuk interaktif dengan menggunakan paparan gambar situasi sebenar yang pernah dilihat atau
dialami oleh murid berjaya memupuk rasa ingin tahu murid serta dapat memberikan kefahaman akan topik pembelajaran yang dipelajari.
2. Penggunaan bahan bantu mengajar yang berbentuk permainan interaktif di langkah 1 telah menjadikan murid berani ke hadapan, seorang
yang berdaya saing dan bersemangat ingin mencuba.
3. Lembaran latihan pengukuhan ‘lipatan kejutan’ memberikan impak yang positif kepada kesungguhan murid untuk lebih memahami topik
yang dipelajari, dimana mereka teruja dengan hasil seni yang disiapkan.

12 | R P H K U M P U L A N 2 U K M S E T 2 4

4. Lembaran latihan pada langkah 3 memupuk sifat kerjasama antara murid. Aktiviti ini sangat membantu murid yang masih lemah untuk
menguasai topik kerana adanya perbincangan semasa aktiviti dijalankan.

Kekurangan
1. Terdapat isu teknikal semasa sesi PdPc berjalan, video pengajaran tidak dapat ditayangkan setelah menunggu beberapa minit.

Cadangan Penambahbaikan
1. Guru perlu mencuba terlebih dahulu paparan yang hendak ditayangkan kepada murid supaya dapat mengelakkan gangguan yang berlaku
semasa sesi pembelajaran.
2. Guru perlu menyediakan dan menggunakan bahan bantu mengajar yang maujud supaya murid dapat melihat sendiri dengan mata kasar
bentuk dan keadaan sebenar sesuatu objek bukan hanya dari paparan gambar sahaja.

Kesimpulan
Guru mendapati bahawa;

1. Sesi pengajaran dan pemudahcaraan berjalan dengan teratur dan efisien. 16 daripada 20 orang murid tahun 1 Permata yang hadir berjaya
mencapai objektif pertama dan 4 daripada 20 orang murid tidak berjaya mencapai objektif pertama. Murid diberi bimbingan secara muka
ke muka tentang keperluan asas yang diperlukan oleh manusia, haiwan dan tumbuhan yang telah dipelajari semasa sesi PdPc.

2. 14 daripada 20 orang murid yang hadir berjaya mencapai objektif pembelajaran kedua dan 6 daripada 20 murid tidak berjaya mencapai
objektif yang kedua iaitu menyatakan kepentingan keperluan asas benda hidup. Guru memberi bimbingan secara muka ke muka.

13 | R P H K U M P U L A N 2 U K M S E T 2 4

Lampiran Pelaksanaan Aktiviti:
Set induksi: 5 minit (poster bergambar)

14 | R P H K U M P U L A N 2 U K M S E T 2 4

Langkah 1: 25 minit, tayangan video, paparan slaid peta buih dan kad
15 | R P H K U M P U L A N 2 U K M S E T 2 4

Langkah 1: 25 minit, tayangan video, paparan slaid peta buih dan kad
16 | R P H K U M P U L A N 2 U K M S E T 2 4

Langkah 1: 25 minit, tayangan video, paparan slaid peta buih dan kad

Boleh bernafas Tidak boleh bernafas
Boleh bergerak sendiri Tidak boleh bergerak

Boleh membiak sendiri
Tidak boleh membiak

Boleh membesar Tidak boleh membesar
Boleh makan dan minum Tidak boleh makan dan

minum

17 | R P H K U M P U L A N 2 U K M S E T 2 4

Langkah 2: 20 minit, latihan pengukuhan individu
18 | R P H K U M P U L A N 2 U K M S E T 2 4

Langkah 2: 20 minit, latihan pengukuhan individu (contoh hasil yang telah siap)
19 | R P H K U M P U L A N 2 U K M S E T 2 4

Langkah 3: 20 minit, latihan pengukuhan berkumpulan
20 | R P H K U M P U L A N 2 U K M S E T 2 4

21 | R P H K U M P U L A N 2 U K M S E T 2 4

Penutup: Rumusan pembelajaran (5 minit)
22 | R P H K U M P U L A N 2 U K M S E T 2 4


Click to View FlipBook Version