The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by izzahsalmy94, 2023-03-20 05:08:58

PB - Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 3

Rancangan Pengajaran Harian Pendidikan Islam Tahun 3
1. Mata pelajaran Pendidikan Islam (Hadis)
2. Kelas 3 Pintar
3. Tarikh/ Hari 30 Januari 2023 / Isnin
4. Masa 12.40 -1.40 Petang (60 minit)
5. Bilangan murid 22 Orang (Lelaki : 10, Perempuan: 12)
6. Tajuk Yang Muda Disayangi, Yang Tua Dikasihi
7. Pengetahun sedia ada Murid telah didedahkan dengan adab hormat menghormati sejak dari tahun 1
melalui tajuk “Keluargaku sayang”
8. Standard Kandungan 2.1 Merumus kefahaman hadis mengasihi orang yang lebih muda dan
menghormati orang yang lebih tua secara beradab dan istiqamah

9. Standard Pembelajaran 2.1.1 Menerangkan pengertian hadis dan kepentingannya
2.1.2 Membaca hadis dengan betul
2.1.3 Menyatakan terjemahan hadis
Sabda Rasulullah Sallallahu Alaihi Wasallam:
“Bukan daripada golongan Kami orang yang tidak mengasihi orang yang
lebih muda dan tidak menghormati orang yang lebih tua”
2.1.4 Menjelaskan adab mengasihi orang yang lebih muda dan menghormati
orang yang lebih tua
2.1.5 Menghuraikan kesan mengasihi orang yang lebih muda dan enghormati
orang yang lebih tua
2.1.6 Mengamal dan menghayati tuntutan hadis dalam kehidupan harian
10. Objektif Pembelajaran 1. Menerangkan pengertian hadis dan kepentingannya dengan betul
setelah menonton penerangan video.
2. Membaca hadis serta terjemahan dengan betul selepas talaqi masyafahah.
3. Menjelaskan adab mengasihi orang yang lebih muda dan menghormati
orang yang lebih tua dengan tepat setelah soal jawab.
4. Menghuraikan kesan mengasihi orang yang lebih muda dan
menghormati orang yang lebih tua melalui pembentangan.
5. Mengamal dan menghayati tuntutan hadis dalam kehidupan harian seperti
mana yang telah dipelajari dalam sesi perbincangan.
11. Kemahiran berfikir Membuat pertimbangan dan wajaran yang betul menggunakan peta i-think
12. Gabung jalin Hadis : Riwayat Abu Daud dan Termizi
13. Penerapan Teknologi Multimedia : Persekitaran Pembelajaran Multimedia Interaktif
14. Penerapan nilai Berkasih saying, hormat menghormati, berkerjasama
15. Amalan pedagogi masa kini Pembelajaran kooperatif
16. Kemahiran insaniah Kamahiran sosial: Kerja berpasukan
17. E.M.K Keusahawanan: Murid bekerjasama dan mempunyai daya saing untuk
menghasilkan kerja berkumpulan
Kreativiti: Murid membuat gambaran mengenai situasi mereka bertemu
dengan orang yang lebih muda serta orang yang lebih tua.
18. Penilaian PdP 1. Lisan
2. Tulis
3. Pemerhatian
19. Bahan bantu mengajar 1. Video interaktif
2. Kad ayat hadis serta terjemahan
3. Kad manila
4. Power point/projektor


Langkah Isi kandungan Cadangan aktiviti Catatan
Muqaddimah Bacaan doa belajar : 1. Murid memebaca doa belajar bersama dan dibimbing oleh guru. Penerapan nilai:
(3 minit) 2. Murid melafazkan kalimah syahadah bersama. 1. Adab berdoa
Bacaan syahadah: 2. Khusyuk
3. Tawakkal
Langkah Isi kandungan Cadangan aktiviti Catatan
Set induksi Pemasangan video interaktif. 1. Guru memasang projektor dan menunjukkan video interaktif
(5 minit) berkaitan tajuk kepada murid.
Soalan: 2. Murid menonton video dan berbincang mengenai dapatan
1. Apakah yang anda lihat dalam video tersebut? mereka dalam di video.
2. Apakah itu hadis? 3. Guru meminta wakil murid untuk menerangkan dapatan
3. Perlukah kita amalkan hadis? murid.
Langkah Isi kandungan Cadangan aktiviti Catatan
Langkah 1 Hadis mengenai yang muda disayangi dan yang tua 1. Murid menonton video yang ditayangkan oleh guru.
(10 minit) dihormati serta terjemahannya. 2. Sumbang saran antara guru dan murid tentang kefahaman
mengenai hadis yang dipelajari?
Sabda Rasulullah Sallallahu Alaihi Wasallam: 3. Murid diminta untuk mengulang bacaan hadis dan
“Bukan daripada golongan Kami orang yang tidak terjemahannya.
mengasihi orang yang lebih muda dan tidak 4. Murid diminta untuk memberi contoh tentang siapakah yang
menghormati orang yang lebih tua” dikatakan golongan yang muda serta golongan yang tua.

Langkah Isi kandungan Cadangan aktiviti Catatan
Langkah 2 Adab mengasihi orang yang lebih muda dan menghormati 1. Murid melihat di paparan skrin gambar-gambar yang
(15 minit ) orang yang lebih tua. menunjukkan adab atau tidak beradab kepada orang yang
lebih muda dan orang yang lebih tua.
2. Guru memberikan arahan kepada murid untuk menamakan
perbutan di dalam gambar tersebut, serta menyatakan
adakah perbuatan itu dikatakan menghormati atau tidak.
3. Guru membimbing murid dan memberikan rumusan
mengenai adab mengasihi yang muda dan menghormati
yang tua.
Langkah Isi kandungan Cadangan aktiviti Catatan
Langkah 3 Kesan mengasihi orang yang lebih muda dan 1. Guru meminta murid membentuk kumpulan, dan
(20 miinit) menghormati orang yang lebih tua. berbincang di dalam kumpulan mengenai kesan kesan
mengasihi orang yang lebih muda dan menghormati orang
yang lebih tua di atas kertas.
2. Setelah jawapan diperolehi, guru menampal jawapan
tersebut di papan putih dan membacakan hasil jawapan


Langkah Isi kandungan Cadangan aktiviti Catatan
Muqaddimah Bacaan doa belajar : 1. Murid memebaca doa belajar bersama dan dibimbing oleh guru. Penerapan nilai:
(3 minit) 2. Murid melafazkan kalimah syahadah bersama. 1. Adab berdoa
Bacaan syahadah: 2. Khusyuk
3. Tawakkal
Langkah Isi kandungan Cadangan aktiviti Catatan
Set induksi Pemasangan video interaktif. 1. Guru memasang projektor dan menunjukkan video interaktif
(5 minit) berkaitan tajuk kepada murid.
Soalan: 2. Murid menonton video dan berbincang mengenai dapatan
1. Apakah yang anda lihat dalam video tersebut? mereka dalam di video.
2. Apakah itu hadis? 3. Guru meminta wakil murid untuk menerangkan dapatan
3. Perlukah kita amalkan hadis? murid.
Langkah Isi kandungan Cadangan aktiviti Catatan
Langkah 1 Hadis mengenai yang muda disayangi dan yang tua 1. Murid menonton video yang ditayangkan oleh guru.
(10 minit) dihormati serta terjemahannya. 2. Sumbang saran antara guru dan murid tentang kefahaman
mengenai hadis yang dipelajari?
Sabda Rasulullah Sallallahu Alaihi Wasallam: 3. Murid diminta untuk mengulang bacaan hadis dan
“Bukan daripada golongan Kami orang yang tidak terjemahannya.
mengasihi orang yang lebih muda dan tidak 4. Murid diminta untuk memberi contoh tentang siapakah yang
menghormati orang yang lebih tua” dikatakan golongan yang muda serta golongan yang tua.

Langkah Isi kandungan Cadangan aktiviti Catatan
Langkah 2 Adab mengasihi orang yang lebih muda dan menghormati 1. Murid melihat di paparan skrin gambar-gambar yang
(15 minit ) orang yang lebih tua. menunjukkan adab atau tidak beradab kepada orang yang
lebih muda dan orang yang lebih tua.
2. Guru memberikan arahan kepada murid untuk menamakan
perbutan di dalam gambar tersebut, serta menyatakan
adakah perbuatan itu dikatakan menghormati atau tidak.
3. Guru membimbing murid dan memberikan rumusan
mengenai adab mengasihi yang muda dan menghormati
yang tua.
Langkah Isi kandungan Cadangan aktiviti Catatan
Langkah 3 Kesan mengasihi orang yang lebih muda dan 1. Guru meminta murid membentuk kumpulan, dan
(20 miinit) menghormati orang yang lebih tua. berbincang di dalam kumpulan mengenai kesan kesan
mengasihi orang yang lebih muda dan menghormati orang
yang lebih tua di atas kertas.
2. Setelah jawapan diperolehi, guru menampal jawapan
tersebut di papan putih dan membacakan hasil jawapan


murid.
3. Guru memberikan rumusan dan jawapan yang betul kepada
murid.
Langkah Isi kandungan Cadangan aktiviti Catatan
Penutup Penutup kognitif: 1. Murid diminta untuk mengingati Kembali isi pembelajaran.
(7 minit) 1. Apakah hadis serta kepentingannya. 2. Murid diminta merumuskan isi pembelajaran yang telah
2. Hadis yang digunakan dan terjemahannya. dipelajari.
3. Adab mengasihi orang yang lebih muda dan 3. Murid diingatkan untuk sentiasa mengamalkan ilmu yang
menghormati orang yang lebih tua dipelajari dalam kehidupan seharian seperti mana yang
4. Kesan mengasihi orang yang lebih muda dan dituntut oleh hadis.
menghormati orang yang lebih tua. 4. Murid diberikan tugasan untuk melengkapkan buku aktiviti
5. Mengamal dan menghayati tuntutan hadis dalam sebagai kerja lanjutan.
kehidupan harian seperti mana yang telah
dipelajari.




Refleksi:

1. Secara keseluruhan murid memberikan sepenuh perhatian kepada tajuk di dalam pengajaran dan pembelajaran.
2. Murid juga memberikan kerjasama yang baik sepanjang kelas diadakan.
3. Terdapat kekurangan dari sudut murid mengingati hadis serta terjemahannya. Jadi guru perlu melakukan ulangan serta melakukan sesi soal jawab dengan murid supaya
murid lebih peka dan cepat mengingat.
4. Kelas berakhir dengan baik dan penambahbaikan akan dijalankan pada sesi akan datang.


murid.
3. Guru memberikan rumusan dan jawapan yang betul kepada
murid.
Langkah Isi kandungan Cadangan aktiviti Catatan
Penutup Penutup kognitif: 1. Murid diminta untuk mengingati Kembali isi pembelajaran.
(7 minit) 1. Apakah hadis serta kepentingannya. 2. Murid diminta merumuskan isi pembelajaran yang telah
2. Hadis yang digunakan dan terjemahannya. dipelajari.
3. Adab mengasihi orang yang lebih muda dan 3. Murid diingatkan untuk sentiasa mengamalkan ilmu yang
menghormati orang yang lebih tua dipelajari dalam kehidupan seharian seperti mana yang
4. Kesan mengasihi orang yang lebih muda dan dituntut oleh hadis.
menghormati orang yang lebih tua. 4. Murid diberikan tugasan untuk melengkapkan buku aktiviti
5. Mengamal dan menghayati tuntutan hadis dalam sebagai kerja lanjutan.
kehidupan harian seperti mana yang telah
dipelajari.




Refleksi:

1. Secara keseluruhan murid memberikan sepenuh perhatian kepada tajuk di dalam pengajaran dan pembelajaran.
2. Murid juga memberikan kerjasama yang baik sepanjang kelas diadakan.
3. Terdapat kekurangan dari sudut murid mengingati hadis serta terjemahannya. Jadi guru perlu melakukan ulangan serta melakukan sesi soal jawab dengan murid supaya
murid lebih peka dan cepat mengingat.
4. Kelas berakhir dengan baik dan penambahbaikan akan dijalankan pada sesi akan datang.


Click to View FlipBook Version