FORMAT UMUM RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
A. BUTIRAN PdP Bahasa Melayu
Mata Pelajaran
Tarikh/ Hari 28 April 2022 / Khamis
Masa/ Tempoh
Kelas 8 pagi - 9 pagi
Bilangan Murid
Tajuk 4 Arif
Kemahiran/Fokus 25 orang murid
Kemahiran/ Pengetahuan Sedia Kata Adjektif Pancaindera
Ada Kemahiran Utama:
Kemahiran Aspek Tatabahasa
Standard Kandungan
Standard Pembelajaran Kemahiran Sampingan:
Kemahiran Mendengar dan Bertutur serta Kemahiran
Objektif Pembelajaran Menulis
- Murid-murid mempunyai pengetahuan tentang konsep
kata adjektif yang harus dikuasai dari Tahun 1 hingga
Tahun 3.
- Murid-murid mempunyai pengalaman tentang kemahiran
mendengar dan bertutur, membaca dan tatabahasa yang
harus dikuasai dari Tahun 1 hingga Tahun 3.
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata
mengikut konteks.
5.1.3 Memahami dan menggunakan kata adjektif
mengikut konteks pancaindera.
Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran (PdP)
ini, murid dapat:
- Menjelaskan makna kata adjektif pancaindera dengan
betul dan tepat.
A. BUTIRAN PdP
-Menyenaraikan kata adjektif pancaindera semasa
lawatan sambil belajar di sekeliling kawasan sekolah.
Kriteria Kejayaan -Mengelaskan kata adjektif pancaindera mengikut konsep
yang betul dan tepat.
Murid boleh menyenaraikan dan mengelaskan kata
adjektif pancaindera berdasarkan 5 konsep pancaindera.
Pentaksiran Menjawab Google Worksheet kata adjektif pancaindera.
Tabiat Berfikir (HoM/KBAT) Murid dapat mengumpul data melalui semua deria (lihat,
dengar, merasa, menghidu dan menyentuhnya).
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) - Bahasa
- Teknologi Maklumat
Teknologi Maklumat dan - Papan Pintar
Komunikasi (TMK) - Komputer
Penerapan Nilai - Rasional
- Bekerjasama
- Ketekunan
- Keberanian
- Video
- Kad huruf
Bahan Bantu Mengajar - Jadual konsep kata adjektif
- Google Docs
- Google Worksheet
Seni dalam Pendidikan - Seni Visual
- Seni Pergerakan
Unsur Terapi dalam Pendidikan - Terapi Pertuturan
- Terapi Cara Kerja
B. BUTIRAN GURU - Kemahiran Berkomunikasi
Kemahiran Insaniah (KI): - Kemahiran kerja berpasukan
Pedagogi Masa Kini (PMK): - Pembelajaran berterusan dan Pengurusan
Maklumat
- Pemikiran kritis dan menyelesaikan masalah
- Komunikasi dan kolaboratif
- Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT)
- Literasi Teknologi Maklumat dan Komunikasi
(TMK)
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Catatan
Masa (Minit) Pembelajaran
Set Induksi Menayangkan video BBM: Video
-Guru menayangkan video KI: Kemahiran
(5 minit) Menjelaskan konsep kata yang bertema kata adjektif berkomunikasi
adjektif pancaindera pancaindera. PMK: Komunikasi dan
Langkah 1 kolaboratif
(10 minit) Kad Huruf Berwarna: -Guru menyoal murid EMK: Bahasa
- Cantik tentang kandungan yang TMK: Papan Pintar
- Wangi terdapat dalam video Nilai: Rasional
- Manis tersebut.
- Kasar
- Merdu -Guru menerangkan
konsep kata adjektif
pancaindera.
-Setiap murid mendapat BBM: Kad huruf
kad huruf berwarna KI: Kemahiran
daripada guru. berkomunikasi dan
Kemahiran kerja
-Guru membahagikan berpasukan
murid kepada lima PMK: Komunikasi dan
kumpulan mengikut warna Kolaboratif
huruf yang mereka dapat. EMK: Bahasa
TMK:
-Wakil setiap kumpulan Nilai: Bekerjasama
menerangkan perkataan
yang mereka dapat dan
kumpulan pancaindera
bagi perkataan tersebut.
Langkah 2 Membuat lawatan sambil - Guru membuat aktiviti BBM: Jadual konsep
(15 minit) belajar di sekeliling lawatan sambil belajar di kata adjektif
kawasan sekolah kantin, makmal komputer
dan Taman bunga/Taman KI: Pembelajaran
Sains untuk mengumpul berterusan dan
data berdasarkan topik pengurusan maklumat
yang dipelajari. serta Pemikiran kritis
-Murid menyenaraikan dan menyelesaikan
kata adjektif yang mereka masalah
dengar, rasa, pandang, PMK: Kemahiran
sentuh dan bau dengan berfikir aras tinggi
menggunakan (KBAT)
pancaindera. EMK: Bahasa
TMK:
Nilai: Rasional
Contohnya:-
Kantin (berbau)
- menghidu bau makanan
dan sampah
Makmal komputer (rasa
dan dengar)
-Guru menyediakan
bahan makanan yang
mengandungi 5 rasa
utama.
-Guru menayangkan video
yang mengandungi
pelbagai tahap suara dan
bunyi.
Taman bunga/ Taman
Sains (melihat dan
bersentuh)
-melihat dan menyentuh
tumbuh-tumbuhan, batu
dan lantai.
-Guru menyediakan
Google Docs kepada
murid untuk mengisi
Perbincangan hasil senarai data yang didapati BBM: Google Docs
analisis data KI: Kemahiran kerja
daripada aktiviti lawatan berpasukan dan
Kemahiran
sambil belajar di sekeliling berkomunikasi
PMK: Literasi
kawasan sekolah. Teknologi Maklumat
dan Komunikasi (TMK)
Langkah 3 -Perbincangan bandingan EMK: Bahasa dan
(10 minit) Teknologi Maklumat
persamaan dan dan Komunikasi
TMK: Komputer
perbezaan data-data kata Nilai: Bekerjasama
adjektif pancaindera
setiap kumpulan di bawah
bimbingan guru.
-Guru membuat rumusan
daripada senarai data
kata adjektif pancaindera
yang diisi oleh murid.
Menjawab lembaran kerja -Guru menyediakan
‘Google Worksheet’
Google Worksheet yang
Sosial: Bersoal jawab
Kognitif: mengandungi 21 soalan
Rumusan isi pelajaran
Contoh soalan: subjektif kepada murid BBM: Google
Apakah kata adjektif Worksheet
pancaindera yang kamu sebagai penilaian KI: Pemikiran kritis dan
pelajari pada hari ini? kemahiran
pemahaman murid menyelesaikan
masalah
terhadap pembelajaran PMK: Kemahiran
Berfikir Aras Tinggi
pada hari tersebut. (KBAT)
EMK: Bahasa
Pentaksiran -Jawapan murid akan TMK: Komputer
(15 minit) disemak oleh sistem Nilai: Ketekunan
secara automatik.
Penutup BBM:
(5 minit) -Guru membuat KI: Kemahiran
berkomunikasi
perbincangan PMK: Komunikasi dan
kolaboratif
bersama-sama dengan EMK: Bahasa
TMK:
murid tentang Nilai: Keberanian
soalan-soalan yang tidak
berjaya dijawab.
- Guru bersoal jawab
tentang kata adjektif dan
meminta murid menyebut
kembali semua kata
adjektif yang telah
dipelajari.
-Guru merumuskan
pembelajaran pada hari
tersebut.
Catatan Refleksi Pelajar:
Catatan Guru Pembimbing:
Catatan Pensyarah Penyelia:
Nota:
Ini adalah format umum RPH. Sebarang pindaan bergantung kepada keperluan bidang teras
masing-masing.