The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

Intergerasi KBAT dalam PdPc

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by nathi1968, 2022-12-16 02:08:36

KBAT dalam PdPc

Intergerasi KBAT dalam PdPc

CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

BAHASA MELAYU SJK TAHUN 1

MINGGU TARIKH 5/12/2022 MASA 11.40-12.40
35 HARI Isnin KELAS 1

TEMA CINTAI ALAM

TAJUK Selamatkan Alam

STANDARD KANDUNGAN 5.3 Memahami dan membina ayat mengikut konteks

STANDARD 5.3.3(i) Memahami, mengenal pasti dan menggunakan bentuk ayat tunggal

PEMBELAJARAN mengikut konteks

KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :

dapat : 1. Murid mengenal pasti dan menggunakan

1 Mengenal pasti dan menggunakan tujuh ayat empat daripada tujuh ayat tunggal dengan

tunggal dengan betul betul

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan

terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang guna barang terbuang

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan

maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid memadankan gambar dan ayat
gambar tunggal. Puzzle It Out (Selesaikan).

2. Murid membaca petikan bacaan luas. 6. Murid akan diberi masa untuk memadankan
3. Murid menggariskan ayat tunggal dalam gambar dan ayat tunggal.

petikan. Underline It (Gariskan) 7. Murid menulis karangan menggunakan frasa
4. Murid meneliti gambar dan ayat tunggal. yang diberikan

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang guna barang terbuang dengan bimbingan guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU Buku Teks hlmn 138 Buku Aktiviti 2 hlmn 070-071

ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran

Konstektual

PAK-21 Underline It (Gariskan) PAK-21 Puzzle it Out

(Selesaikan)

KBAT Mengapplikasi KB Menghubungkaitkan

PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

EMK : ILMU Pendidikan Alam Sekitar EMK : NILAI Menghargai

LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

BAHASA MELAYU SJK TAHUN 1

MINGGU TARIKH 6/12/2022 MASA 11.10-12.10
35 HARI Selasa KELAS 1

TEMA CINTAI ALAM

TAJUK Selamatkan Alam

STANDARD KANDUNGAN 3.2 Menulis perkataan, frasa, dan ayat yang bermakna.

STANDARD 3.2.1(iii) Membina dan menulis ayat

PEMBELAJARAN

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Kenderaan persendirian, kenderaan awam, kenderaan berat dan jentera.

PKJR

STANDARD 1.1.1 Menamakan kenderaan persendirian, kenderaan awam, kenderaan berat

PEMBELAJARAN PKJR dan jentera yang diketahui.

KEMAHIRAN Aspek Tatabahasa

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pebgajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :

dapat : 1. Murid membina dan menulis tiga daripada

1 Membina dan menulis lima ayat lima ayat

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan

terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang selamatkan alam

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan

maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 5. Murid membaca petikan bersama-sama

gambar. dengan sebutan dan intonasi yang sesuai.

2. Murid dipilih untuk berkongsi kefahaman Collaboration (Kolaborasi)

mereka terhadap gambar dan teks tersebut 6. Murid menjawab soalan berdasarkan

3. Murid membina ayat menggunakan frasa petikan.
yang diberikan. Sentence Builder 7. Murid akan dipanggil secara rawak untuk

(Pembina Ayat) membacakan jawapan
4. Murid akan dibimbing oleh guru untuk 8. Murid lain di minta untuk menyemak

membina ayat menggunakan frasa yang jawapan mereka.

diberikan.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang selamatkan alam dengan bimbingan guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU Buku Teks hlmn 000 Buku Aktiviti 2 hlmn 072-073

ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran

Konstektual

PAK-21 Sentence Builder (Pembina PAK-21 Collaboration

Ayat) (Kolaborasi)

KBAT Mencipta KB Menghubungkaitkan

PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

EMK : ILMU Pendidikan Alam Sekitar EMK : NILAI Menghargai

LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PELILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

BAHASA MELAYU SJK TAHUN 2

MINGGU TARIKH 14/9/2022 MASA 7.40-8.40
24 HARI Rabu KELAS 2

TEMA BIJAK SAINS TEKNOLOGI DAN INOVASI

TAJUK Bijak Mencipta

STANDARD KANDUNGAN 1.1 Mendengar dan memberikan respons

STANDARD 1.1.2(i) Mendengar, memahami, dan memberikan respons terhadap soalan

PEMBELAJARAN

KEMAHIRAN Kemahiran Mendengar dan Bertutur

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :

dapat : 1. Murid mendengar, memahami, dan

1. Mendengar, memahami, dan memberikan memberikan tiga daripada lima respons

lima respons terhadap soalan terhadap soalan

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan

terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang penyangkut tisu.

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan

maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid meneliti dan menaakul teks dan 6. Murid menandakan pada respons yang

gambar. betul. Checklist (Senarai Semak)

2. Murid menjalankan aktiviti di bawah 7. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang

bimbingan guru. ditulis di hadapan kelas.

3. Murid mengajuk dan memebrikan respons 8. Murid lain memberi respon serta membantu

terhadap soalan. rakan yang tidak dapat menjawab dengan
betul.
4. Murid bersoal jawab secara berpasangan. 9. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
Dynamic Duo (Dua Dinamik) dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.

5. Murid membaca ayat di buku aktiviti.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang penyangkut tisu dengan bimbingan guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU Buku Teks hlmn 089 Buku Aktiviti 2 hlmn 012

ABM/BBM - STRATEGI PdP Konstruktivisme

PAK-21 Dynamic Duo (Dua Dinamik) PAK-21 Checklist (Senarai

Semak)

KBAT Memahami KB Mencipta

PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

EMK : ILMU Sains EMK : NILAI Rasional

LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN

BAHASA MELAYU SJK TAHUN 2

MINGGU TARIKH 15/9/2022 MASA 10.40-11.40
24 HARI Khamis KELAS 2

TEMA BIJAK SAINS TEKNOLOGI DAN INOVASI

TAJUK Bijak Mencipta

STANDARD KANDUNGAN 2.3 Membaca dan mengapresiasi karya sastera dan bukan sastera

STANDARD 2.3.2(i) Membaca dan mempersembahkan lagu kanak-kanak dengan sebutan

PEMBELAJARAN yang betul dan intonasi yang sesuai

STANDARD KANDUNGAN 2.2 Prasarana jalan raya

PKJR

STANDARD 2.2.1 Mengenal pasti bahagian jalan raya yang boleh meningkatkan

PEMBELAJARAN PKJR keselamatan pejalan kaki dan penunggang basikal

KEMAHIRAN Kemahiran Membaca

OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran , murid Murid dapat :

dapat : 1. Murid membaca dan mempersembahkan

1. Membaca dan mempersembahkan dua lagu satu daripada dua lagu kanak-kanak dengan

kanak-kanak dengan sebutan yang betul sebutan yang betul dan intonasi yang sesuai

dan intonasi yang sesuai

AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )

Aktiviti untuk menarik minat murid, memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan

terhadap pembelajaran terdahulu

1. Murid mendengar penerangan guru tentang pencipta terkemuka.

AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan

maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk

1. Murid membaca dan meneliti teks dan 6. Murid menjawab soalan yang diberikan.
gambar. Shout Out (Laungan)

2. Murid menjalankan aktiviit di bawah 7. Murid dipilih untuk berkongsi jawapan yang

bimbingan guru. ditulis di hadapan kelas.
3. Murid membaca lirik. 8. Murid lain memberi respon serta membantu

4. Murid menyanyikan lagu. Sing Song rakan yang tidak dapat menjawab dengan
(Nyanyi Lagu) betul.
9. Sesi perbincangan dijalankan antara guru
5. Murid membaca lirik dan menyanyikan lagu dan murid untuk mengukuhkan pemahaman.
di buku aktiviti.

AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )

1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang pencipta terkemuka dengan bimbingan guru.

KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka

BUKU Buku Teks hlmn 090 Buku Aktiviti 2 hlmn 013

ABM/BBM - STRATEGI PdP Muzik

PAK-21 Sing Song (Nyanyi Lagu) PAK-21 Shout Out (Laungan)

KBAT Mengingati KB Menghubungkaitkan

PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid

EMK : ILMU Sains EMK : NILAI Kerajinan

LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN

PENILAIAN TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6

REFLEKSI ☐___ / ___ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan

☐___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan

☐ Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2022

MATA PELAJARAN Bahasa Melayu LELAKI / 7 orang
MINGGU 32 PEREMPUAN / 7 orang
HARI Khamis KEHADIRAN JUMLAH / 14 orang
TARIKH
MASA 24.11.2022 TIDAK HADIR rph
KELAS 9.10-10.10 am WAKIL SEKOLAH
Tahun 5 orang

orang

BIDANG PEMBELAJARAN Pertanian dan Penternakan

S. KANDUNGAN 5.3 S. PEMBELAJARAN 5.3.2 (i)

TAJUK Pisau Ino Tut - Kata Seru

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :-
PEMBELAJARAN Memahami dan membina ayat seruan mengikut konteks.

Pada akhir pembelajaran, murid dianggap berjaya sekiranya dapat :-

KRITERIA KEJAYAAN 1. Membaca sekurang-kurangnya 5 ayat seruan dengan intonasi yang betul.
2. Membina 5 ayat seruan dengan betul mengikut tahap.

1. Murid bermain permainan bola salji untuk mengenal kata seru sebagai set induksi. ( Aktiviti
Toolkit KBAT)

2. Murid melengkapkan Ampaian Seruan di kelas untuk berkongsi maklumat dengan rakan
lain. (Tugasan Flipped Classroom)

AKTIVITI 3. Murid menonton video ringkas tentang Pisau Ino Tut.
PEMBELAJARAN 4. Murid membaca teks petikan yang mengandungi ayat seruan dengan intonasi yang betul.
& PEMUDAHCARAAN
5. Murid melengkapkan ayat dalam dialog dengan frasa yang sesuai semasa bacaan petikan.

6. Murid membina ayat seruan dalam peta pemikiran yang sesuai dalam aktiviti kumpulan
mengikut tahap.
7. Murid membina ayat seruan secara individu mengikut tahap.

8. Murid merumuskan pelajaran pada hari itu dengan bimbingan guru.

/ Orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan

REFLEKSI / Orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

Catatan :

Tangguh : Aktiviti PdPc tidak dapat dijalankan kerana :-
Mesyuarat
Program Sekolah

Aktiviti Luar

ALAT BANTU MENGAJAR ( ABM ) / BAHAN BANTU MENGAJAR ( BBM )

√ BUKU TEKS NOTA √ BAHAN GRAFIK KOMPUTER / TABLET
BUKU RUJUKAN VIDEO
MODUL SUBJEK MODEL TV/PROJEKTOR BENDA MAUJUD

√ PETA BERFIKIR PEM SUARA / RADIO

ELEMEN MERENTASI KURIKULUM ( EMK )

KREATIVITI & INOVASI BAHASA √ PEND ALAM SEKITAR PATRIOTISME
√ SAINS & TEKNOLOGI PEND KEWANGAN TMK
KEUSAHAWANAN PEND KESIHATAN
P KESELAMATAN

BAIK HATI KERJASAMA BERWASPADA PATRIOTISME
RASIONAL PRIHATIN
KEBERANIAN KEJUJURAN KASIH SAYANG HORMAT -MENGHORMATI
BERJIMAT-CERMAT JAGA KESIHATAN
√ BERTANGGUNGJAWAB√ PRIHATIN MENGHARGAI MASA KEBERSIHAN MENTAL DAN FIZIKAL

KESABARAN KETEKUNAN

KEBEBASAN BERMUAFAKAT

PETA PEMIKIRAN I-THINK dan Alat berfikir

PETA BULATAN PETA BUIH PETA BUIH BERGANDA PETA PELBAGAI ALIR
√ PETA TITI PETA POKOK PETA DAKAP PETA ALIR
√ ALAT BERFIKIR

PEMBELAJARAN ABAD KE-21 ( PAK21 )

√ KOMUNIKASI √ KOLOBORASI KREATIVITI PEMIKIRAN KRITIKAL

TAHAP PEMIKIRAN

KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI ( KBAT )
MENGINGAT
MEMAHAMI MENGAPLIKASI MENILAI

MENGANALISIS MENCIPTA

PENILAIAN PEMBELAJARAN DAN PENGAJIAN

BUKU LATIHAN √ BUKU TEKS √ TUGASAN LEMBARAN INTERAKTIF

√ PEMERHATIAN √ LISAN PEMBENTANGAN KERJA KUMPULAN
KUIZ PERSEMBAHAN PROJEK SIMULASI / LAKONAN

TANDATANGAN & COP GURUBESAR / GPK / KP CATATAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2022

MATA PELAJARAN Bahasa Melayu LELAKI / 4 orang
MINGGU 27 PEREMPUAN / 2 orang
HARI Khamis KEHADIRAN JUMLAH / 6 orang
TARIKH
MASA 13.10.2022 TIDAK HADIR orang
KELAS 12.10-1.10 am WAKIL SEKOLAH orang
Tahun 6

BIDANG Masyarakat Sepakat
PEMBELAJARAN

S. KANDUNGAN 5.2 S. PEMBELAJARAN5.2.1

TAJUK Malam Gemilang Perpaduan - Imbuhan Sisipan

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat :-
PEMBELAJARAN Memahami dan menggunakan pelbagai kata berimbuhan mengikut konteks.

KRITERIA Pada akhir pembelajaran, murid dianggap berjaya sekiranya dapat :-
KEJAYAAN 1.Mengenal pasti dan menyenaraikan 7 kata berimbuhan sisipan.
2. Membina 2 perenggan menggunakan 6 perkataan berimbuhan.

1. Murid membentangkan tugasan yang diberi tentang perpaduan. ( Flipped Classroom)

2. Murid bermain untuk mengenal imbuhan sisipan melengkapkan peta titi .

( PAK 21/ i-THINK)
3. Murid melalui dua stesen yang disediakan untuk mencatat maklumat.

4. Murid melihat dan mendengar tentang imbuhan sisipan lalu mencatatnya

AKTIVITI di stesen pertama manakala murid membaca lalu mencatat maklumat di

PEMBELAJARAN stesen kedua dalam carta Y ( Aktiviti Kumpulan - I SEE, I LISTEN, I READ)

& 5. Murid membentangkan maklumat yang dilihat, didengar dan dibaca di

PEMUDAHCARAAN di hadapan kelas.

6. Murid membaca teks bacaan yang mengandungi imbuhan sisipan dan
berbincang tentangnya.

7 Murid membina perenggan mudah mudah menggunakan imbuhan sisipan yang diberi.
bagi kumpulan 1 manakala kumpulan 2 pula mengisi tempat kosong dengan perkataan
imbuhan sisipan. ( Aktiviti Pedagogi Terbeza)

8. Murid membuat lembaran kerja secara individu sebagai tugasan.

/ Orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan

/ Orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pemulihan

Catatan :

REFLEKSI

Tangguh : Aktiviti PdPc tidak dapat dijalankan kerana :-
Kursus
Cuti Rehat / Cuti Sakit

Guru Pengiring

ALAT BANTU MENGAJAR ( ABM ) / BAHAN BANTU MENGAJAR ( BBM )

√ BUKU TEKS √ NOTA BAHAN GRAFIK √ KOMPUTER / TABLET
√ VIDEO
BUKU RUJUKAN MODEL TV/PROJEKTOR
BENDA MAUJUD
MODUL SUBJEK√ PETA BERFIKIR PEM SUARA / RADIO

ELEMEN MERENTASI KURIKULUM ( EMK )

KREATIVITI & INOVASIBAHASA PEND ALAM SEKITAR √ PATRIOTISME
TMK
SAINS & TEKNOLOGI KEUSAHAWANANPEND KEWANGAN

P KESELAMATAN PEND KESIHATAN

BAIK HATI KERJASAMA BERWASPADA PATRIOTISME
PRIHATIN
KEBERANIAN KEJUJURAN RASIONAL HORMAT -MENGHORMATI
JAGA KESIHATAN
BERTANGGUNGJAWABPRIHATIN MENGHARGAI √ KEBERSIHAN MENTAL DAN FIZIKAL

KESABARAN KETEKUNAN BERJIMAT-CERMAT

KEBEBASAN √ BERMUAFAKAT MENGHARGAI ALAM

PETA PEMIKIRAN I-THINK dan Alat berfikir

PETA BULATAN PETA BUIH PETA BUIH BERGANDA PETA PELBAGAI ALIR
PETA ALIR
√ PETA TITI PETA POKOK PETA DAKAP

PETA MINDA

PEMBELAJARAN ABAD KE-21 ( PAK21 )

√ KOMUNIKASI √ KOLOBORASI KREATIVITI PEMIKIRAN KRITIKAL

TAHAP PEMIKIRAN

KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS RENDAH KEMAHIRAN BERFIKIR ARAS TINGGI ( KBAT )

MENGINGAT MENGAPLIKASI MENILAI

MEMAHAMI √ MENGANALISIS √ MENCIPTA

PENILAIAN PEMBELAJARAN DAN PENGAJIAN

BUKU LATIHAN√ BUKU TEKS TUGASAN LEMBARAN INTERAKTIF

√ PEMERHATIAN √ LISAN √ PEMBENTANGAN √ KERJA KUMPULAN
KUIZ PERSEMBAHAN PROJEK SIMULASI / LAKONAN

TANDATANGAN & COP GURUBESAR / GPK / KP CATATAN

CONTOH HASIL KERJA MURID


















Click to View FlipBook Version