The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

NOR AFIDAH BINTI ANDRES
PDPP KDC AMBILAN OKTOBER 2020
PKMP
IPGKK

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by 620-27-afidah, 2021-09-23 06:12:23

RPH (20.09.2021) - PSSAS

NOR AFIDAH BINTI ANDRES
PDPP KDC AMBILAN OKTOBER 2020
PKMP
IPGKK

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
(PENDIDIKAN KHAS)
MINGGU 4

MATA PELAJARAN: PENDIDIKAN SAINS, SOSIAL DAN ALAM SEKITAR
KELAS: 5 EXORA
TARIKH: 20 SEPTEMBER 2021 (ISNIN)
MASA: 10.30 PAGI – 12.30 TENGAH HARI
BILANGAN MURID: 8 ORANG

EXORA KATEGORI TAHAP KEFUNGSIAN KEHADIRAN
Clayvis Dyslexia Sederhana
Joshua ADHD & Dyslexia Sederhana
Rikodino Masalah pembelajaran Sederhana
Olivo Masalah pembelajara Sederhana
Mohamad Farhan Masalah pembelajaran Sederhana
Hazierah Masalah pembelajaran Sederhana
Nick Ian dyslexia Sederhana
Dezrick ADHD Sederhana

Tema : Kemahiran berkomunikasi
Tajuk : Kemahiran sosial
Tunjang Utama : Komunikasi
Standard Kandungan : 7.1 Kemahiran berurusan di kaunter.
Standard Pembelajaran : 7.1.3 Menjelaskan etika berkomunikasi semasa

berurusan di kaunter.

Pengetahuan sedia ada : murid pernah berkomunikasi dengan pengusaha kantin
di kantin
Objektif pembelajaran
: Murid dapat memilih secara bertulis dua daripada lima
Tunjang lain yang disepadukan contoh etika berkomunikasi yang betul.
Elemen merentasi kurikulum
: kerohanian, sikap dan nilai.

: Nilai murni.

1

Unsur terapi : Terapi psikomotor halus, terapi pertuturan
Penggabungjalinan kemahiran : mendengar, bertutur dan menulis
Penyerapan nilai : kerjasama
Kemahiran berfikir : memahami.
Bahan bantu mengajar : Video, modul, lembaran kerja, wordwall quiz.

Langkah Isi kandungan Aktiviti PdP Catatan
/masa
Set Induksi - Video ‘langkah - murid menonton BBM
10.30-10.45 pagi video yang diberikan
(15 minit) melawan oleh guru. -Video berkenaan
coronavirus’ ‘langkah melawan
Langkah 1 -guru menyoal murid coronavirus’
10.45- 11.15 pagi mengenai video.
(30 minit)
Sumber- -guru menghubung Kaedah
Langkah 2 https://www.youtube. kaitkan video dengan -penerangan
com/watch?v=JRCjl0_3 isi pelajaran pada -soal jawab
sEs hari tersebut
Nilai

-kerjasama

-soalan

(i) apakah yang murid KB
boleh lihat dalam -memahami
video tersebut?

Etika berkomunikasi - guru meminta murid Kaedah
untuk melihat gambar -penerangan
yang diberikan. -soalan

-murid melihat Nilai
-kerjasama
gambar yang

ditunjukkan.

-guru menerangkan
mengenai gambar.

- murid mendengar KB
penerangan guru. -memahami

-guru bertanya

kepada murid

sekiranya ada

pertanyaan.

Aktiviti pilih kad dan - Guru menerangkan Kaedah
padankan
mengenai aktiviti
‘Kad Rawak’ kepada

2

11.15- 11.45 pagi murid. -penerangan
(30 minit)
-murid mendengar -soalan
penerangan guru. -bimbingan

-guru meminta murid Nilai
untuk memilih alah -kerjasama
satu daripada kad-
kad yang ditunjukkan. KB
-memahami
-murid diminta untuk

menyebut ayat yang

ada pada kad

tersebut dengan

suara yang jelas.

- guru kemudian Terapi
meminta murid untuk -pertuturan
memadankan kad
yang disebut tadi
dengan gambar etika
yang betul.

Langkah 3 Lembaran kerja/ -guru meminta murid BBM
aktiviti
11.45-12.00 tengah untuk menjawab
hari soalan pada modul. -lembaran kerja.

(15 minit) -murid menjawab

soalan yang Kaedah
-soalan
diberikan dengan

merujuk nota.

Nilai
-kerjasama

Terapi

-psikomotor halus

Langkah 4 Kuiz ‘Wordwall’ - guru meminta murid BBM

12.00 -12.20 tengah untuk menjawab kuiz -‘Wordwall’
hari secara dalam talian.

(20 minit) -murid menjawab

soalan dalam Kaedah
‘Wordwall’ -soalan

-guru meminta murid

untuk membuat

tangkapan skrin

keputusan kuiz

wordwall dan

menghantarnya

Penutup -guru bertanya - guru meminta murid BBM
kepada murid untuk menghantar

3

12.20- 12.30 pagi mengenai apa yang lembaran kerja yang - Telefon pintar.
(10 minit) dipelajari. -Aplikasi ‘Whatsapp’
telah siap dijawab
Kognitif
dalam aplikasi

‘Whatsapp’.

-guru memberikan -memberikan pujian Nilai
pujian kepada murid - kerjasama
atas kerjasama yang kepada murid yang Terapi
diberikan.
boleh menjawab

soalan dengan betul.

Sosial -pertuturan

-memberikan pujian

kepada murid

sekiranya menjawab

dengan betul

Refleksi

Disediakan oleh, Disemak oleh,

(NOR AFIDAH BINTI ANDRES) (DR. HANIFAH BINTI SABIN)
Pelajar IPG Kampus Keningau Pensyarah IPG Kampus Keningau

4

LAMPIRAN

LEMBARAN KERJA

TARIKH: 20.09.2021 (ISNIN) NAMA MURID:

UNIT 7: KEMAHIRAN BERURUSAN DI KAUNTER

Soalan

Tandakan ( / ) pada adab atau etika berkomunikasi yang sesuai semasa berurusan di
kaunter.

1. Pakaian yang kemas dan bersih.

2. Mengucapkan kata sapaan yang sesuai.

5

3. Memanggil dengan nama panggilan hormat yang betul.
4. Bertutur dengan sopan.
5. Mengucapkan terima kasih.

6


Click to View FlipBook Version