The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.

NOR AFIDAH BINTI ANDRES
PDPP KDC AMBILAN OKTOBER 2020
PKMP (SEM 3 PRAKTIKUM)
IPGKK

Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by 620-27-afidah, 2021-09-23 06:17:22

RPH (24.09.21)- PSSAS

NOR AFIDAH BINTI ANDRES
PDPP KDC AMBILAN OKTOBER 2020
PKMP (SEM 3 PRAKTIKUM)
IPGKK

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
(PENDIDIKAN KHAS)
MINGGU 4

MATA PELAJARAN: PENDIDIKAN SAINS, SOSIAL DAN ALAM SEKITAR
KELAS: 5 EXORA
TARIKH: 24 SEPTEMBER 2021 (JUMAAT)
MASA: 08.00 PAGI – 10.00 PAGI
BILANGAN MURID: 8 ORANG

EXORA KATEGORI TAHAP KEFUNGSIAN KEHADIRAN
Clayvis Dyslexia Sederhana
Joshua ADHD & Dyslexia Sederhana
Rikodino Masalah pembelajaran Sederhana
Olivo Masalah pembelajara Sederhana
Mohamad Farhan Masalah pembelajaran Sederhana
Hazierah Masalah pembelajaran Sederhana
Nick Ian dyslexia Sederhana
Dezrick ADHD Sederhana

Tema : Kemahiran berkomunikasi
Tajuk : Kemahiran sosial
Tunjang Utama : Komunikasi
Standard Kandungan : 7.1 Kemahiran berurusan di kaunter.
Standard Pembelajaran : 7.1.3 Menjelaskan etika berkomunikasi semasa

berurusan di kaunter.

Pengetahuan sedia ada : murid pernah berkomunikasi dengan pengusaha kantin
di kantin

Objektif pembelajaran :

1. Murid dapat menyatakan secara lisan dua daripada lima etika berkomunikasi yang betul.

2. Murid dapat menulis tiga daripada lima etika berkomunikasi yang betul.

Tunjang lain yang disepadukan : kerohanian, sikap dan nilai.
Elemen merentasi kurikulum : Nilai murni.
Unsur terapi : Terapi psikomotor halus, terapi pertuturan
Penggabungjalinan kemahiran : mendengar, bertutur dan menulis
Penyerapan nilai : kerjasama
Kemahiran berfikir : memahami, mengingat, KBAT(mengaplikasi).
Bahan bantu mengajar : Video interaktif, nota, modul, lembaran kerja, wordwall
quiz.

Langkah Isi kandungan Aktiviti PdP Catatan
/masa
Set Induksi - Video ‘sekolah - murid menonton BBM
08.00-08.15 pagi online’ video yang diberikan -Video berkenaan
(15 minit) oleh guru. ‘sekolah online’
Sumber-
Langkah 1 https://www.youtube. -guru menyoal murid Kaedah
08.15- 08.45 pagi com/watch?v=4uBnma mengenai video. -penerangan
(30 minit) s4BiM -soal jawab
-guru menghubung
kaitkan video dengan
isi pelajaran pada
hari tersebut

-soalan KB
-memahami
(i) apakah yang murid
boleh lihat dalam
video tersebut?

Etika berkomunikasi - guru meminta murid Kaedah
untuk melihat gambar -penerangan
yang diberikan. -soalan

-murid melihat Nilai
-kerjasama
gambar yang

ditunjukkan.

-guru menerangkan
mengenai gambar.

- murid mendengar KB
penerangan guru. -memahami

-guru bertanya
kepada murid
sekiranya ada

pertanyaan.

Langkah 2 Kuiz -Teka gambar -Guru menerangkan Kaedah
08.45- 09.00 pagi dan pilih
(15 minit) mengenai aktiviti teka -penerangan
Gambar ‘jenis
Langkah 3 kaunter gambar dan pilih.
09.00 – 09.15 pagi
(15 minit) perkhidmatan’ -murid mendengar -soalan

penerangan guru. -bimbingan

-guru membaca

arahan dan soalan

kepada murid. Nilai

-murid diminta untuk -kerjasama
memilih satu di antara KB
dua gambar bagi
setiap soalan.

- guru menunjukkan -memahami
keputusan jawapan Terapi
gambar yang dipilih
oleh murid.

-pertuturan

-guru menunjukkan BBM

beberapa keping - Gambar berwarna
gambar ‘jenis kaunter
perkhidmatan’ ‘jenis kaunter

kepada murid. perkhidmatan’.

-murid diminta untuk Nilai
memilih salah satu -kerjasama
gambar.
KB
-guru bertanya -KBAT(mengaplikasi)

kepada murid apakah

etika berkomunikasi

yang diaplikasikan

oleh murid tersebut

semasa mengunjungi

kaunter.

-murid menjawab Terapi
soalan yang

diberikan oleh guru. -pertuturan

Langkah 4 Lembaran kerja/ -guru meminta murid BBM
09.15-09.35 Pagi aktiviti
(20 minit) untuk menjawab
soalan pada modul. -lembaran kerja.

-murid menjawab

soalan yang Kaedah
-soalan
diberikan dengan

merujuk nota.

Nilai
-kerjasama

Terapi

-psikomotor halus

Langkah 5 Kuiz ‘Wordwall’ - guru meminta murid BBM
09.35 -09.55 Pagi
(20 minit) untuk menjawab kuiz -‘Wordwall’
secara dalam talian.
Penutup
09.55-10.00 Pagi -murid menjawab
(5 minit)
soalan dalam Kaedah
-soalan
‘Wordwall’
Terapi
-guru meminta murid -psikomotor halus

untuk membuat

tangkapan skrin

keputusan kuiz

wordwall dan

menghantarnya

-guru bertanya - guru meminta murid BBM
- Telefon pintar.
kepada murid untuk menghantar -Aplikasi ‘Whatsapp’

mengenai apa yang lembaran kerja yang Nilai
- kerjasama
dipelajari. telah siap dijawab Terapi

Kognitif dalam aplikasi

‘Whatsapp’.

-guru memberikan -memberikan pujian
pujian kepada murid
atas kerjasama yang kepada murid yang
diberikan.
boleh menjawab

soalan dengan betul.

-pertuturan

Sosial

-memberikan pujian

kepada murid

sekiranya menjawab

dengan betul

Refleksi

Disediakan oleh, Disemak oleh,

(NOR AFIDAH BINTI ANDRES) (DR. HANIFAH BINTI SABIN)
Pelajar IPG Kampus Keningau Pensyarah IPG Kampus Keningau

LAMPIRAN NAMA MURID:
Lembaran kerja
TARIKH: 24.09.2021 (JUMAAT)
UNIT 7: KEMAHIRAN BERURUSAN DI KAUNTER
NOTA

Berpakaian kemas dan
bersih.

Etika Mengucapkan kata sapaan.
berkomunikasi
Menggunakan panggilan
di kaunter hormat yang betul.

Bertutur dengan sopannya.

Mengucapkan terima kasih.

Soalan
Jawab soalan di bawah dengan jawapan yang tepat.

1. Senaraikan lima etika berkomunikasi semasa berurusan di kaunter.
a. _____________________________________________________________________
b. _____________________________________________________________________
c. _____________________________________________________________________
d. _____________________________________________________________________
e. _____________________________________________________________________

2. Kenal pasti etika berkomunikasi semasa berurusan di kaunter yang betul. Padankan.

Tidak senyum

Mengucapkan Bertutur dengan
terima kasih sopan

Menggunakan ETIKA Berpakaian kemas
panggilan hormat BERKOMUNIKASI dan bersih

yang betul

bersuara dengan Mengucapkan kata
kuat dan laju sapaan


Click to View FlipBook Version