MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK. TAHUN 1 SK
KELAS : 1 Bestari KEHADIRAN : 12
TARIKH :
TEMA : 1 Julai 2021 HARI : Khamis MASA : 11.00-11.30
TAJUK :
BIDANG : Salam Sejahtera/ Aku Murid Baru APRESIASI
<highlight> MUZIK
STANDARD Seni Bermula Di Sini
KANDUNGAN
BAHASA KEMAHIRAN KREATIVITI &
STANDARD
PEMBELAJARAN MUZIK MUZIK INOVASI MUZIK
OBJEKTIF 1.1 Elemen Muzik
PEMBELAJARAN
K. Asas : 1.1.1 mengenal, memahami, membeza pic tinggi dan rendah.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Murid boleh menyanyi dengan pic yang tepat dan sebutan yang Jelas
2. Membaca lirik lagu ikut corak irama
AKTIVITI PERMULAAN AKTIVITI PENGAJARAN HARIAN BAHAN BANTU
(Set Induksi) MENGAJAR
1. Murid- murid cuba lihat jari tangan. Kira berapa
AKTIVITI UTAMA semua jari pada tangan. Laptop
Skrin putih
LCD
Langkah 1 : Guru perdengarkan Lagu Capan. Murid diminta
ikut dalam hati.
Langkah 2: Murid diminta ikut guru membaca corak irama
lagu Aku Murid Baru
Langkah 3: Guru dan murid menyanyi lagu Aku Murid Baru
sehingga murid boleh menguasai sebutan yang jelas dan
pic yang tepat.
AKTIVITI PENUTUP 1. Murid membuat persembahan berkumpulan dan
membuat gaya sekali dengan bimbingan guru.
NILAI MURNI Menghargai Diri Sendiri EMK Kelestarian alam sekitar
Menghormati KBAT
PETA i-THINK
Nyanyian berkumpulan
PENILAIAN /
PENTAKSIRAN
TAHAP PENGUASAAN
REFLEKSI 12/12 murid boleh membaca lirik lagu ikut corak irama lagu Aku Murid Baru
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK. TAHUN 1 SK
KELAS : 1 Bestari KEHADIRAN : 12
TARIKH :
TEMA : 1 Julai 2021 HARI : Khamis MASA : 11.00-11.30
TAJUK :
BIDANG : Seni Bermula Di Sini APRESIASI
<highlight> MUZIK
STANDARD Nyanyian( AKU MURID BARU)
KANDUNGAN
BAHASA KEMAHIRAN KREATIVITI &
STANDARD
PEMBELAJARAN MUZIK MUZIK INOVASI MUZIK
OBJEKTIF 1.1 Elemen Muzik
PEMBELAJARAN
K. Asas : 1.1.2 Mengenal , memahami , dan membeza dinamik
( kuat / lembut )
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Murid boleh membeza dinamik kuat dan lembut dengan tepat
AKTIVITI PERMULAAN AKTIVITI PENGAJARAN HARIAN BAHAN BANTU
(Set Induksi) 1. Setiap murid perkenalkan diri MENGAJAR
AKTIVITI UTAMA Langkah 1 : Guru perdengarkan lagu Aku Murid Baru. Murid Laptop
menyanyi dengan sebutan yang jelas dan terang. Skrin putih
LCD
Langkah 2: Guru membimbing murid mengenal dinamik
pada lagu Aku Murid Baru.
Langkah 3: Guru dan murid menyanyi mengikut dinamik
pada lagu Aku Murid Baru
AKTIVITI PENUTUP 1. Murid membuat persembahan berkumpulan dan
membuat gaya sekali dengan bimbingan guru.
NILAI MURNI Menghargai Diri Sendiri EMK Kelestarian alam sekitar
Menghormati KBAT
PETA i-THINK
Nyanyian berkumpulan
PENILAIAN /
PENTAKSIRAN
TAHAP PENGUASAAN
REFLEKSI 12/12 murid boleh menyanyi ikut dinamik pada lagu Aku Murid Baru.
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK. TAHUN 1 SK
KELAS : 1 Bestari KEHADIRAN : 12
TARIKH :
TEMA : 1 Julai 2021 HARI : Khamis MASA : 11.00-11.30
TAJUK :
BIDANG : Unit 4 : Cantik Batik APRESIASI
<highlight> MUZIK
STANDARD Warna Ton Suara
KANDUNGAN
BAHASA KEMAHIRAN KREATIVITI &
STANDARD
PEMBELAJARAN MUZIK MUZIK INOVASI MUZIK
1.1 Elemen Muzik
1.1.3 Mengenal, memahami, dan membezakan warna
ton suara dan alat muzik.
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
PEMBELAJARAN 1. Mengenal pasti warna ton suara
AKTIVITI PENGAJARAN HARIAN BAHAN BANTU
MENGAJAR
AKTIVITI PERMULAAN 2. Murid dibunyikan oleh guru beberapa ton suara
(Set Induksi)
AKTIVITI:
AKTIVITI UTAMA 1. murid diterangkan apa itu warna ton suara
2.Guru dan murid berbincang warna ton suara yang telah
didengar Audio ton suara
-suara memanggil
- suara berbisik -suara
-suara bercakap memanggil
- suara budak perempuan - suara berbisik
-suara menjerit -suara bercakap
-suara budak lelaki -suara budak
perempuan
3. murid diminta mengajuk suara-suara yang telah didengar -suara menjerit
pada langkah 2 -suara budak
lelaki
4. murid diterangkan mengenai ton-ton suara selain ton
suara di atas seperti suara menangis, suara marah, suara
ketawa.
AKTIVITI PENUTUP Guru membuat kesimpulan pengajaran dan pembelajaran
NILAI MURNI
pada hari ini
Hormat-menghormati EMK Nilai Murni
PETA i-THINK - KBAT
PENILAIAN / Penilaian/ pentaksiran dijalankan secara pemerhatian
PENTAKSIRAN
TAHAP PENGUASAAN TP 1 - TP 3 - TP 5 -
TP 2 - TP 4 – TP 6 –
REFLEKSI _____ murid tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas pada pdpc
yang akan datang.
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK. TAHUN 1 SK
KELAS : 1 Bestari KEHADIRAN : 12
TARIKH :
TEMA : 1 Julai 2021 HARI : Khamis MASA : 11.00-11.30
TAJUK :
BIDANG : Unit 2 : Sebutan - Betul dan Jelas APRESIASI
<highlight> MUZIK
STANDARD Lagu Negaraku
KANDUNGAN
BAHASA KEMAHIRAN KREATIVITI &
STANDARD
PEMBELAJARAN MUZIK MUZIK INOVASI MUZIK
OBJEKTIF 2.1 Nyanyian
PEMBELAJARAN
2.1.1 Bernyanyi dengan sebutan yang betul.
2.1.2 Bernyanyi dengan pic yang betul.
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. menyebut lirik lagu Negaraku dengan sebutan yang betul
2. menyanyikan lagu Negaraku dengan sebutan yang betul dan jelas
AKTIVITI PERMULAAN AKTIVITI PENGAJARAN HARIAN BAHAN BANTU
(Set Induksi) MENGAJAR
1. Guru mengibarkan bendera Malaysia dan bersoal jawab
tentang bendera, nama negara dan nama lagu yang Bendera Jalur
dinyanyikan sambil bendera dinaikkan. Gemilang
AKTIVITI UTAMA
Langkah 1 Kad perkataan
- murid menyebut dan mengeja beberapa perkataan
seperti tanah, tumpahnya, darahku, rakyat, bersatu, Radio , lirik lagu,
bertakhta, kurnia, rahmat buku teks ms 11
Langkah 2 Radio , lirik lagu,
- murid diperdengarkan dengan lagu Negaraku sambil buku teks ms 11
melihat lirik lagu yang dipamerkan
- murid dibimbing menyanyi dengan sebutan yang betul
dan jelas
Langkah 3
- kumpulan murid lelaki menyanyi dan dinilai oleh murid
perempuan
-kumpulan murid perempuan menyanyi dan dinilai oleh
murid lelaki
AKTIVITI PENUTUP Rumusan
- murid menyatakan cara menghormati lagu Negaraku iaitu
NILAI MURNI mesti berdiri tegak ketika mendengar dan menyanyikannya
PETA i-THINK
Menghormati EMK Menghormati
KBAT
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
PENILAIAN /
PENTAKSIRAN
TAHAP PENGUASAAN
REFLEKSI
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK. TAHUN 1 SK
KELAS : 1 Muslim KEHADIRAN : 18/18
TARIKH : MASA :
TEMA : 18 Mei 2021 HARI : Rabu 11.00-11.30
TAJUK :
BIDANG : UNIT 5 - IKUT RENTAK APRESIASI
<highlight> MUZIK
STANDARD BAHASA KEMAHIRAN KREATIVITI &
KANDUNGAN MUZIK MUZIK INOVASI MUZIK
2.2. Permainan alat perkusi
STANDARD 2.2.1 Memainkan alat perkusi mengikut tempo.
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN
1. Memainkan alat perkusi mengiringi lagu ‘Ikut Rentak’ dengan tempo yang
betul.
2. Mengenal pasti alat perkusi yang dimainkan dengan nama yang betul.
AKTIVITI PERMULAAN AKTIVITI PENGAJARAN HARIAN BAHAN BANTU
(Set Induksi) MENGAJAR
1. Guru mengajak murid menepuk tangan mengikut
AKTIVITI UTAMA corak tepukan ‘Tepuk Pengakap’. Perkusi Badan
AKTIVITI PENUTUP Langkah 1 : RADIO
NILAI MURNI - Perdengarkan lagu Ikut Rentak berpandukan Audio
PETA i-THINK 41. PAMERKAN LIRIK
PENILAIAN / LAGU
PENTAKSIRAN Langkah 2:
- Membimbing murid memainkan rythm stick & SIMBOL IKON
TAHAP PENGUASAAN kerincing mengikuti tempo lambat dan cepat (Audio LAGU
41 & 42)
Langkah 3:
- Membimbing murid untuk mengenal pasti tempo
lambat dan cepat.
- Membimbing murid untuk membezakan tempo
cepat dan lambat.
1. Persembahan murid EMK TMK
Kerjasama KBAT Mengaplikasi
Pemerhatian
REFLEKSI ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
pengayaan / pengukuhan
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK. TAHUN 1 SK
KELAS : 1 Muslim KEHADIRAN : 18/18
TARIKH : MASA :
TEMA : 18 Mei 2021 HARI : Rabu 11.00-11.30
TAJUK :
BIDANG : UNIT 7 – Dayung Sampan
<highlight>
STANDARD BAHASA KEMAHIRAN KREATIVITI & APRESIASI
KANDUNGAN MUZIK MUZIK INOVASI MUZIK MUZIK
STANDARD 2.2. Permainan alat perkusi
PEMBELAJARAN 2.2.2 Memainkan alat perkusi mengikut detik lagu.
OBJEKTIF Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PEMBELAJARAN
1. Memainkan alat perkusi mengiringi lagu ‘Dayung Sampan’ dengan
mengikut detik lagu yang betul.
2. Mengenal pasti alat perkusi yang dimainkan dengan nama yang betul.
AKTIVITI PERMULAAN AKTIVITI PENGAJARAN HARIAN BAHAN BANTU
(Set Induksi) MENGAJAR
1. Guru mengajak murid menepuk tangan mengikut
AKTIVITI UTAMA corak tepukan ‘Tepuk Pengakap’. Perkusi Badan
Langkah 1 : RADIO
- Perdengarkan lagu ‘Dayung Sampan” berpandukan
Audio 50. PAMERKAN LIRIK
LAGU
Langkah 2:
- Membimbing murid memainkan rythm stick &
kerincing mengikut detik (Audio 51 & 52)
Langkah 3: SIMBOL IKON
- Membimbing murid untuk mengenal pasti detik LAGU
dengan memberi penekanan kepada detik tertentu
contohnya detik pertama / detik pertama dan
ketiga.
AKTIVITI PENUTUP 1. Persembahan murid EMK TMK
NILAI MURNI Kerjasama KBAT Mengaplikasi
PETA i-THINK Pemerhatian
PENILAIAN / ____ orang murid dapat menguasai objektif pembelajaran dan diberi latihan
PENTAKSIRAN pengayaan / pengukuhan
TAHAP PENGUASAAN
REFLEKSI
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK. TAHUN 1 SK
KELAS : 1 Arif KEHADIRAN : 18/18
TARIKH :
TEMA : HARI : Selasa MASA : 9.00 – 9.30
TAJUK :
BIDANG : UNIT 9 SERUPA TAPI TIDAK SAMA APRESIASI
<highlight> MUZIK
STANDARD Suasana Hutan
KANDUNGAN
BAHASA KEMAHIRAN KREATIVITI &
STANDARD
PEMBELAJARAN MUZIK MUZIK INOVASI MUZIK
OBJEKTIF 2.2 Permainan Alat Perkusi
PEMBELAJARAN
K. Asas : 2.2.3 Memainkan alat perkusi mengikut corak irama melodi.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Menyanyi lagu sambil memainkan perkusi improvisasi
AKTIVITI PENGAJARAN HARIAN BAHAN BANTU
MENGAJAR
AKTIVITI PERMULAAN 1. Murid diberi penerangan dan diperkenalkan
(Set Induksi) dengan alat improvisasi (botol plastik, tin besi dan Botol plastik
gugusan kunci) Tin
Gugusan kunci
AKTIVITI UTAMA
Audio 69
1. Murid menyanyikan lagu Suasana Hutan mengikut Buku Teks muka
iringan muzik dengan bimbingan guru. surat 67-68
2. Murid dibahagikan kepada tiga kumpulan;
- bermain botol plastik
- bermain tin
- bermain gugusan kunci
3. Guru menerangkan botol plastik (bunyi burung
bertukang), tin besi (bunyi katak) dan gugusan kunci
(bunyi cengkerik)
4. Guru menunjukkan contoh bernyanyi sambil
memainkan alat improvisasi tersebut.
5. Murid berlatih menyanyi sambil bermain alat
dengan bimbingan guru.
AKTIVITI PENUTUP 1. Murid membuat persembahan di hadapan kelas.
2. Guru dan murid membuat rumusan pelajaran dan
nilai murni.
NILAI MURNI kerjasama EMK kreativiti dan inovasi
PETA i-THINK KBAT menilai
PENILAIAN / Penilaian/ pentaksiran dijalankan secara pemerhatian
PENTAKSIRAN
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
TAHAP PENGUASAAN TP 1 - TP 3 – TP 5 -
TP 2 - TP 4 – TP 6 –
REFLEKSI ____ orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
____orang murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK. TAHUN 1 SK
KELAS : Tahun 1 Arif KEHADIRAN : 18/18
TARIKH :
TEMA : HARI : Selasa MASA : 9.00-9.30
TAJUK :
BIDANG : UNIT 10 - RENJIS, PERCIK, IKUT RENTAK BAHASA
<highlight> MUZIK
STANDARD Irama Sang Kancil
KANDUNGAN
BAHASA KEMAHIRAN KREATIVITI &
STANDARD
PEMBELAJARAN MUZIK MUZIK INOVASI MUZIK
OBJEKTIF 2.2 Permainan Alat Perkusi
PEMBELAJARAN
K. Asas : 2.2.4 Memainkan alat perkusi berdasarkan skor ikon.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Memainkan perkusi mengikut corak irama dengan tempo.
AKTIVITI PERMULAAN AKTIVITI PENGAJARAN HARIAN BAHAN BANTU
(Set Induksi) MENGAJAR
1. Murid diberi penerangan dan diperkenalkan
dengan alat perkusi (loceng, kastenet dan kerincing) Loceng
Kastenet
Kerincing
AKTIVITI UTAMA 1. Murid menyebut suku kata Irama Sang Kancil Audio 74
mengikut irama dengan bimbingan guru. Buku Teks muka
surat 76
2. Murid menyebut suku kata sambil menepuk tangan
(rujuk Latihan 1 – m/s 76).
3. Murid dibahagikan kepada 3 kumpulan
(kastenet, loceng dan kerincing)
4. Murid membuat latihan irama dengan menukar Audio 75,76,77
kepada alat perkusi mengikut kumpulan. BT-m.s 77
5. Murid bermain alat perkusi mengikut irama secara
ensembel.
AKTIVITI PENUTUP 2. Murid membuat persembahan di hadapan kelas.
3. Guru dan murid membuat rumusan pelajaran dan
nilai murni.
NILAI MURNI Kerja sepasukan EMK Nilai murni
PETA i-THINK KBAT mengaplikasikan
PENILAIAN / Penilaian/ pentaksiran dijalankan secara pemerhatian
PENTAKSIRAN
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
TAHAP PENGUASAAN TP 1 - TP 3 – TP 5 -
REFLEKSI
TP 2 - TP 4 – TP 6 –
____ orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
____orang murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK. TAHUN 1 SK
KELAS : Tahun 1 Ibnu Sina KEHADIRAN : 20/20
TARIKH :
TEMA : 20 Jun 2021 HARI : Selasa MASA : 9.00-9.30
TAJUK :
BIDANG : TIK TOK TIK –LUKIS DI UDARA BAHASA
<highlight> MUZIK
STANDARD Kemahiran Seni Muzik dan Gerakan - Lagu Dandan Diri
KANDUNGAN
BAHASA KEMAHIRAN KREATIVITI &
MUZIK MUZIK INOVASI MUZIK
2.3. Bergerak mengikut muzik
STANDARD 2.3.1. Membuat pergerakan berdasarkan lirik lagu
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN
1.Menyanyikan lagu ”Dandan Diri” pada pic yang tepat sambil melakukan
gerakan asas mengikut lirik lagu
AKTIVITI PENGAJARAN HARIAN BAHAN BANTU
MENGAJAR
AKTIVITI PERMULAAN 1. Permainan perkataan dan gambar
(Set Induksi) - alatan dan bahan kebersihan diri Kad huruf
- murid menamakan alatan dan kegunaannya Gambar sikat
syampu, sabun dll
AKTIVITI UTAMA
Langkah 1 Kad perkataan
- murid menyebut dan mengeja beberapa perkataan
seperti sikat rambut, berus gigi, potong kuku dan
cuci rambut
Langkah 2 Radio , lirik lagu,
- murid diperdengarkan dengan Dandan Diri sambil buku teks m/s 33
-audio 38
melihat lirik lagu yang dipamerkan
- murid dibimbing menyanyi dengan sebutan dan pic Radio , lirik lagu,
buku teks m/s 33
yang betul dan jelas dengan iringan muzik -audio 38
Langkah 3
- Murid menyanyi lagu bersama-sama dengan
iringan muzik instrumental
- Murid menyanyi lagu sambil melakukan pergerakan
dengan berdasarkan lirik lagu dengan tunjuk ajar
guru
- murid menyanyi sambil melakukan pergerakan mengikut
kreativiti berdasarkan lirik lagu dengan iringan muzik
AKTIVITI PENUTUP
Rumusan
- murid menyatakan cara untuk mendandan diri sambil
melakukan gerakan yang telah dipelajari
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
NILAI MURNI Kesihatan fizikal dan mental EMK TMK / Kreativiti
KBAT Mengaplikasi
PETA i-THINK
PENILAIAN /
PENTAKSIRAN
TAHAP PENGUASAAN
REFLEKSI
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK. TAHUN 1 SK
KELAS : Tahun 1 Ibnu Sina KEHADIRAN : 20/20
TARIKH :
TEMA : 20 Jun 2021 HARI : Selasa MASA : 9.00-9.30
TAJUK :
BIDANG : TIK TOK TIK –LUKIS DI UDARA BAHASA
<highlight> MUZIK
STANDARD Kemahiran Seni Muzik dan Gerakan - Lagu Dandan Diri
KANDUNGAN
BAHASA KEMAHIRAN KREATIVITI &
MUZIK MUZIK INOVASI MUZIK
2.3. Bergerak mengikut muzik
STANDARD 2.3.1. Membuat pergerakan berdasarkan lirik lagu
PEMBELAJARAN
OBJEKTIF Pada akhir pembelajaran murid dapat:
PEMBELAJARAN
1.Menyanyikan lagu ”Dandan Diri” pada pic yang tepat sambil melakukan
gerakan asas mengikut lirik lagu
AKTIVITI PENGAJARAN HARIAN BAHAN BANTU
MENGAJAR
AKTIVITI PERMULAAN 1. Permainan perkataan dan gambar
(Set Induksi) - alatan dan bahan kebersihan diri Kad huruf
- murid menamakan alatan dan kegunaannya Gambar sikat
syampu, sabun dll
AKTIVITI UTAMA
Langkah 1 Kad perkataan
- murid menyebut dan mengeja beberapa perkataan
seperti sikat rambut, berus gigi, potong kuku dan
cuci rambut
Langkah 2 Radio , lirik lagu,
- murid diperdengarkan dengan Dandan Diri sambil buku teks m/s 33
-audio 38
melihat lirik lagu yang dipamerkan
- murid dibimbing menyanyi dengan sebutan dan pic Radio , lirik lagu,
buku teks m/s 33
yang betul dan jelas dengan iringan muzik -audio 38
Langkah 3
- Murid menyanyi lagu bersama-sama dengan
iringan muzik instrumental
- Murid menyanyi lagu sambil melakukan pergerakan
dengan berdasarkan lirik lagu dengan tunjuk ajar
guru
- murid menyanyi sambil melakukan pergerakan mengikut
kreativiti berdasarkan lirik lagu dengan iringan muzik
AKTIVITI PENUTUP
Rumusan
- murid menyatakan cara untuk mendandan diri sambil
melakukan gerakan yang telah dipelajari
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
NILAI MURNI Kesihatan fizikal dan mental EMK TMK / Kreativiti
KBAT Mengaplikasi
PETA i-THINK
PENILAIAN /
PENTAKSIRAN
TAHAP PENGUASAAN
REFLEKSI
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK. TAHUN 1 SK
KELAS : Tahun 1 Ibnu Sina KEHADIRAN : 20/20
TARIKH :
TEMA : 20 Jun 2021 HARI : Selasa MASA : 9.00-9.30
TAJUK :
BIDANG : SATU , DUA, TIGA , DAYUNG
<highlight>
STANDARD Kemahiran Seni Muzik dan Gerakan – Badan Sihat Otak Cergas
KANDUNGAN
BAHASA KEMAHIRAN KREATIVITI & BAHASA
STANDARD
PEMBELAJARAN MUZIK MUZIK INOVASI MUZIK MUZIK
OBJEKTIF 2.3. Bergerak mengikut muzik
PEMBELAJARAN
2.3.2. Membuat pergerakan berdasarkan detik lagu
2.3.1. Membuat pergerakan berdasarkan lirik lagu
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
menyanyikan lagu ”Badan Sihat Otak Cerdas” dengan pic yang betul dan tepat
sambil melakukan pergerakan asas berdasarkan detik lagu.
AKTIVITI PERMULAAN AKTIVITI PENGAJARAN HARIAN BAHAN BANTU MENGAJAR
(Set Induksi) Jam Dinding
Pengenalan Detik – melihat jam dinding berdetik
dan menggerakkan jari mengikut jarum jam
AKTIVITI UTAMA
Aktiviti 1
Aktiviti senaman ringan tarik nafas, lompat dan
berjalan mengikut detik mengikut kiraan 4/4
Murid membaca lirik lagu Badan Sihat Otak
Cergas
Aktiviti 2
- Murid diperdengarkan dengan lagu Badan Sihat
Otak Cergas sambil melihat lirik lagu yang
dipamerkan
- Murid melihat video di youtube berkaitan Radio , lirik lagu, buku teks
pergerakan Audio 47-vokal Badan Sihat
Otak Cergas
mengikut detik dalam lagu Badan Sihat Otak
Cergas https://youtu.be/Pbkjps0lBlA
Aktiviti 3
- Murid melakukan pergerakan asas berkaitan lagu
Badan Sihat Otak Cergas
- Murid menyanyi lagu bersama-sama dengan
iringan muzik instrumental sambil melakukan
pergerakan asas mengikut detik lagu berkaitan
lagu Badan Sihat Otak Cergas
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
AKTIVITI PENUTUP Rumusan
- murid menyatakan aktiviti /pergerakan untuk
NILAI MURNI
menyihatkan badan.
PETA i-THINK
PENILAIAN / Kesihatan fizikal dan EMK TMK / Kreativiti
PENTAKSIRAN mental KBAT Mengaplikasi
TAHAP
PENGUASAAN
REFLEKSI
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK. TAHUN 1 SK
KELAS : 1 WACANA KEHADIRAN : 7/7
TARIKH :
TEMA : 15.2.2021 HARI : ISNIN MASA : 11.00-11.30
TAJUK :
BIDANG : UNIT 4 : CANTIK BATIK BAHASA
<highlight> MUZIK
BUNYI
STANDARD
KANDUNGAN BAHASA KEMAHIRAN KREATIVITI &
MUZIK MUZIK INOVASI
MUZIK
3.1 Pengkaryaan Muzik
STANDARD K. Asas : 3.1.1 Menghasilkan pelbagai muzik
PEMBELAJARAN
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
OBJEKTIF 1. Membezakan bunyi perkusi yang didengari.
PEMBELAJARAN
AKTIVITI AKTIVITI PENGAJARAN HARIAN BAHAN BANTU MENGAJAR
PERMULAAN 1. Murid diperkenalkan dengan metronome
(Set Induksi) dan cara menggunakannya. 1.Audio 27-28
AKTIVITI UTAMA 2.Buku Teks m/s 24-25
1. Murid mendengar bunyi alat perkusi dan 3.Link You Tube
mengajuk bunyi tersebut. https://youtu.be/hTd-n0zdrQc
dan
2. Guru membimbing murid menghasilkan https://youtu.be/KPHd80TAqa0
bunyi perkusi badan dengan mengikut
detik.
3. Murid memainkan corak irama mengikut
muzik Kitaran Perkusi. (KBAT)
4. Murid bermain permainan Detik Jam
dengan menggunakan Audio 28 seperti
dalam buku teks m/s 25. (PAK21-Games)
AKTIVITI PENUTUP
1. Murid membuat persembahan di hadapan
kelas. (PBD)
2. Guru membuat kesimpulan
NILAI MURNI Kerjasama EMK Kreativiti Dan Inovasi
PETA i-THINK - KBAT Mengaplikasi
PENILAIAN / Penilaian/ pentaksiran dijalankan secara pemerhatian
PENTAKSIRAN
TP 1 - TP 3 – 2 murid TP 5 - 3 murid
TAHAP TP 2 - TP 4 – 2 murid TP 6 –
PENGUASAAN
REFLEKSI 5 orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
2 orang murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK. TAHUN 1 SK
KELAS : 1 WACANA KEHADIRAN : 7/7
TARIKH :
TEMA : 15.2.2021 HARI : ISNIN MASA : 9.30-10.00
TAJUK :
BIDANG : UNIT 10 : RENJIS, PERCIK, IKUT IRAMA BAHASA
<highlight> MUZIK
IRAMA SANG KANCIL
STANDARD
KANDUNGAN BAHASA KEMAHIRAN KREATIVITI &
STANDARD MUZIK MUZIK INOVASI
PEMBELAJARAN
MUZIK
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 3.1 Pengkaryaan Muzik
K. Asas : 3.1.2 Mencipta corak irama mudah menggunakan ikon mewakili nilai
krocet.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1.Mencipta corak mudah menggunakan nilai krocet
AKTIVITI AKTIVITI PENGAJARAN HARIAN AKTIVITI PENGAJARAN HARIAN
PERMULAAN 1. Murid mendengar audio Irama Sang Kancil.
(Set Induksi) 1. Audio 70-73
AKTIVITI UTAMA 1. Murid dibimbing menyebut suku kata
Irama Sang Kancil berpandukan 2. Buku Teks muka surat 74,75
bulatan dalam Latihan 1.
3. Link You Tube
2. Murid dibimbing menyebut suku kata https://youtu.be/mxabrP25Tcg
dengan kuat dan senyap pada bulatan https://youtu.be/W45zQJ3cuQ4
bertanda ( - ) dalam latihan 2 dengan https://youtu.be/7iSGxkcV3UM
tempo lambat.
4.
3. Murid dibimbing membina irama 073 Muzik Iringan Irama Sang Kancil (tempo lambat).mp3
dengan menutup suku kata Irama Sang
Kancil dalam Latihan 3. (KBAT)
4. Murid secara berpasangan mencipta
corak irama mengikut lagu. (PAK21-Think
Pair-share)
AKTIVITI PENUTUP 1. Murid membuat persembahan di hadapan
kelas. (PBD)
2. Guru membuat kesimpulan pelajaran hari
ini.
NILAI MURNI KEYAKINAN EMK KREATIVITI DAN INOVASI
PETA i-THINK - KBAT MENCIPTA
PENILAIAN / Penilaian/ pentaksiran dijalankan secara pemerhatian
PENTAKSIRAN
TP 1 - TP 3 – 2 murid TP 5 - 3 murid
TAHAP TP 2 - TP 4 – 2 murid TP 6 –
PENGUASAAN
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
REFLEKSI 5 orang murid dapat mencapai objektif yang ditetapkan.
2 orang murid yang tidak mencapai objektif diberi bimbingan.
PdP ditunda kerana ________________________________________________
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK. TAHUN 1 SK
KELAS : Tahun 1 Amanah KEHADIRAN : 20/20
TARIKH :
TEMA : 20 Jun 2021 HARI : Selasa MASA : 9.00-9.30
TAJUK :
BIDANG : Penghayatan Karya Muzik APRESIASI
<highlight> MUZIK
STANDARD Unit 11 : Hias diri , ikut menari
KANDUNGAN
BAHASA KEMAHIRAN KREATIVITI &
STANDARD
PEMBELAJARAN MUZIK MUZIK INOVASI MUZIK
OBJEKTIF 4.1 Penghayatan Karya Muzik
PEMBELAJARAN
4.1.1 Mengenal pasti muzik Tradisional Malaysia yang didengar dari aspek:
(i) jenis muzik.
(ii) masyarakat yang mengamalkan muzik tersebut.
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Mengenal pasti muzik Tradisional Malaysia
AKTIVITI PENGAJARAN HARIAN BAHAN BANTU MENGAJAR
AKTIVITI PERMULAAN 1.Murid menonton beberapa video lagu tradisional
(Set Induksi) masyarakat tempatan.
AKTIVITI UTAMA AKTIVITI:
1.Guru memperdengarkan audio 78 Wau Bulan .
2.Guru dan murid berbincang tentang lagu yang Audio 78 wau bulan
telah didengar
-Dari negeri mana
-Nama permainan yang terkenal di negeri
berkenaan
-Bertanya dan bersoal jawab tentang Wayang kulit.
3.Guru memperdengarkan audio 79 Seri Mersing. Audio 79 Seri Mersing.
4.Guru dan murid berbincang tentang lagu yang
telah didengar
-Dari negeri mana
-Nama permainan yang terkenal di negeri
berkenaan
-Bertanya dan bersoal jawab tentang Tarian Zapin
dan Kuda Kepang.
5.Murid membezakan muzik tradisional yang telah
dipelajari seperti dikir barat dan ghazal.
AKTIVITI PENUTUP Guru membuat permainan teka-teki lagu yang
NILAI MURNI didengar dari negeri mana.
PETA i-THINK
PENILAIAN / Hormat-menghormati EMK Nilai Murni
PENTAKSIRAN
- KBAT
Penilaian/ pentaksiran dijalankan secara pemerhatian
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
TAHAP TP 1 - TP 3 - TP 5 -
PENGUASAAN TP 2 - TP 4 – TP 6 –
REFLEKSI
_____ murid tidak mencapai objektif akan diberi bimbingan khas pada pdpc yang
akan datang.
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK. TAHUN 1 SK
KELAS : 1 Bestari KEHADIRAN : 20/20
TARIKH :
TEMA : 03 Mei 2021 HARI : Selasa MASA : 9.00-9.30
TAJUK :
BIDANG : Projek Seni Muzik 1 PROJEK SENI
<highlight> MUZIK
STANDARD ( Di pilih oleh guru )
KANDUNGAN
BAHASA KEMAHIRAN KREATIVITI & APRESIASI
STANDARD MUZIK
PEMBELAJARAN MUZIK MUZIK INOVASI MUZIK
OBJEKTIF 5.1 Persembahan Murid
PEMBELAJARAN
5.1.1 Merancang Persembahan muzik
5.1.2 Membuat Persembahan Muzik
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. membuat perancangan projek seni muzik bersama guru dan rakan-rakan .
AKTIVITI PERMULAAN AKTIVITI PENGAJARAN HARIAN BAHAN BANTU MENGAJAR
(Set Induksi) Bendera Jalur Gemilang
1. Guru mengayakan beberapa pergerakan haiwan
dan meminta murid meneka pergerakan haiwan
tersebut .
AKTIVITI UTAMA Langkah 1
- Guru membahagikan murid kepada beberapa
kumpulan dan melantik ketua kumpulan .
Langkah 2 Radio , lirik lagu,
- murid diperdengarkan dengan lagu (yang dipilih
oleh guru) sambil melihat lirik lagu yang dipamerkan
Langkah 3 Radio , lirik lagu,
- di dalam kumpulan , guru meminta murid
merancang persembahan mereka berdasarkan
lagu yang di pilih . Murid diminta menggayakan
pergerakan haiwan yang terdapat di dalam lirik
lagu .
AKTIVITI PENUTUP
Rumusan
Perbincangan bersama guru dan setiap ahli
kumpulan berkaitan perancangan persembahan .
NILAI MURNI Menghormati EMK TMK
KBAT
PETA i-THINK
PENILAIAN /
PENTAKSIRAN
TAHAP
PENGUASAAN
REFLEKSI
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK. TAHUN 1 SK
KELAS : 1 Bestari KEHADIRAN : 20/20
TARIKH :
TEMA : 10 Mei 2021 HARI : Selasa MASA : 9.00-9.30
TAJUK :
BIDANG : Projek Seni Muzik 1 PROJEK SENI
<highlight> MUZIK
STANDARD ( Di pilih oleh guru )
KANDUNGAN
BAHASA KEMAHIRAN KREATIVITI & APRESIASI
STANDARD MUZIK
PEMBELAJARAN MUZIK MUZIK INOVASI MUZIK
OBJEKTIF 5.1 Persembahan Murid
PEMBELAJARAN
5.1.2 Membuat Persembahan Muzik
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. membuat persembahan projek seni muzik bersama guru dan rakan-rakan .
AKTIVITI PENGAJARAN HARIAN BAHAN BANTU MENGAJAR
AKTIVITI PERMULAAN 1. Guru meminta beberapa orang murid
(Set Induksi) mengayakan beberapa pergerakan haiwan dan
meminta murid lain meneka pergerakan haiwan
tersebut .
AKTIVITI UTAMA Langkah 1 Radio , lirik lagu
- Setiap kumpulan akan mempersembahkan Radio , lirik lagu
persembahan mereka . ( Daripada perancangan
yang dijalankan pada minggu terdahulu )
Langkah 2
Kumpulan lain akan cuba meneka pergerakan
yang dilakukan dan dipersembahkan oleh
kumpulan lain .
Guru akan membimbing setiap kumpulan untuk
memberikan markah persembahan .
AKTIVITI PENUTUP
Rumusan
Guru dan murid membuat perbincangan berkaitan
hasil persembahan yang dipersembahkan .
NILAI MURNI Menghormati EMK TMK
KBAT
PETA i-THINK
PENILAIAN /
PENTAKSIRAN
TAHAP
PENGUASAAN
REFLEKSI
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT
MODUL PENDIDIKAN MUZIK TAHUN 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN MUZIK. TAHUN 1 SK
KELAS : 1 Bestari KEHADIRAN : 20/20
TARIKH :
TEMA : 10 Mei 2021 HARI : Selasa MASA : 9.00-9.30
TAJUK :
BIDANG : Projek Kesenian PROJEK SENI
<highlight> MUZIK
STANDARD Projek Seni Muzik
KANDUNGAN
BAHASA KEMAHIRAN KREATIVITI & APRESIASI
STANDARD MUZIK MUZIK INOVASI MUZIK MUZIK
PEMBELAJARAN
5.0 Projek Seni Muzik
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN 5.1.2 Membuat persembahan muzik
5.1.3 Mengamalkan nilai murni dalam aktiviti muzik
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1.Membuat persediaan projek seni muzik bersama guru dan rakan-rakan.
AKTIVITI PENGAJARAN HARIAN BAHAN BANTU MENGAJAR
1. Murid diminta bersedia dengan prop, kostum
AKTIVITI PERMULAAN dan alat muzik untuk kumpulan masing-
(Set Induksi) masing.
AKTIVITI UTAMA Langkah 1 :
Guru membimbing dan membuat latihan
setiap kumpulan dengan membuat
pergerakan mengikut tempo.
Langkah 2: Audio pilihan daripada Unit
Guru menggunakan audio pilihan untuk 1-6
latihan setiap kumpulan.
Langkah 3:
Guru memberikan masa selama 15 minit
untuk sesi pra persembahan.
AKTIVITI PENUTUP Guru meminta murid bertatasusila semasa
masuk dan keluar pentas
NILAI MURNI Kerjasama EMK TMK
PETA i-THINK KBAT
Penilaian/ pentaksiran dijalankan secara pemerhatian
PENILAIAN /
PENTAKSIRAN TP 1 - TP 3 - TP 5 -
TP 2 - TP 4 – TP 6 –
TAHAP
PENGUASAAN
REFLEKSI
PANITIA MUZIK DAERAH SEGAMAT