RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2021
MATA PELAJARAN SEJARAH KELAS 6 AZALEA
HARI / TARIKH MASA 7.30 – 8.30 PAGI
TEMA / TAJUK SELASA / 10.3.2020
MARI BELAJAR SEJARAH
Standard Kandungan:
10.3 Rukun Negara
FOKUS Standard Pembelajaran:
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 10.3.4 Menjelaskan peranan Rukun Negara
AKTIVITI PdPC K 10.3.7 Menghubungkait prinsip Rukun Negara dalam kehidupan harian.
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
i. menyatakan sebab-sebab Rukun Negara diperkenalkan.
ii . menerangkan kepentingan menghayati prinsip Rukun
Negara dalam bentuk peta pokok
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang tajuk.
2. Murid melafazkan bacaan ikrar.
3. Guru menyatakan peranan Rukun Negara
4. Murid melakukan aktiviti dalam kumpulan.
5. Pembentangan kumpulan di hadapan kelas.
6. Merumuskan tajuk dan nilai murni.
BAHAN BANTU BELAJAR / Buku Teks Power Point Buku Aktiviti
Modul / Gambar / Carta Model
Lain-lain :
Radas Internet
/ Bahan Edaran / Nilai Murni
Spesimen Keusahawanan
Pendidikan Alam
ELEMEN MERENTAS Sains dan Sekitar Gallery Walk
KURIKULUM (EMK) Teknologi TMK Round Robin
/ Patriotisme Three Stray, One
PEMBELAJARAN PAK21 Sajak/Nyanyian
/ Round Table Pembentangan Stay
PENILAIAN PdPC Hot Seat Think-Pair-Share
Role-Play Traffic Light Projek
Pembentangan
/ Peta i-Think / Tugasan / Soal Jawab
Hasil Kerja
Lembaran Kerja Kuiz TP5
/ Pemerhatian TP6
TP3
Lisan TP4
TAHAP PENGUASAAN (TP) TP1
TP2
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2021
MATA PELAJARAN SEJARAH KELAS 6 ALAMANDA
HARI / TARIKH MASA 11.00 – 12.:00 TGH
TEMA / TAJUK JUMAAT / 19.3.2020
MARI BELAJAR SEJARAH
Standard Kandungan:
10.3 Rukun Negara
FOKUS Standard Pembelajaran:
10.3.4 Menjelaskan peranan Rukun Negara
OBJEKTIF K 10.3.7 Menghubungkait prinsip Rukun Negara dalam kehidupan harian.
PEMBELAJARAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
i. menyatakan peranan Rukun Negara.
AKTIVITI PdPC ii . menerangkan kepentingan menghayati prinsip Rukun
Negara dalam bentuk peta pokok
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang tajuk.
2. Murid melafazkan bacaan ikrar.
3. Guru menyatakan peranan Rukun Negara
4. Murid melakukan aktiviti dalam kumpulan.
5. Pembentangan kumpulan di hadapan kelas.
6. Merumuskan tajuk dan nilai murni.
BAHAN BANTU / Buku Teks Power Point Buku Aktiviti
BELAJAR Modul / Gambar / Carta Model
Radas Lain-lain :
ELEMEN MERENTAS Spesimen Internet
KURIKULUM (EMK) / Bahan Edaran / Nilai Murni
Sains dan Keusahawanan
PEMBELAJARAN Teknologi Pendidikan Alam
PAK21 / Patriotisme Sekitar Gallery Walk
TMK Round Robin
PENILAIAN PdPC / Round Table Three Stray, One
Hot Seat Sajak/Nyanyian
TAHAP PENGUASAAN Role-Play Pembentangan Stay
(TP) Think-Pair-Share
/ Peta i-Think Traffic Light Projek
Pembentangan
Lembaran Kerja / Tugasan / Soal Jawab
/ Pemerhatian Hasil Kerja
Kuiz TP5
Lisan TP6
TP3
TP1 TP4
TP2
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2021
MATA PELAJARAN SEJARAH KELAS 6 ALAMANDA
11:00- 12:00TGH
HARI / TARIKH JUMAAT / 26.3.2021 MASA
TEMA / TAJUK
MARI BELAJAR SEJARAH
Standard Kandungan:
11.1 Kaum dan Etnik di Malaysia
FOKUS Standard Pembelajaran:
11.1.1 Menghuraikan pelbagai kaum dan etnik di Malaysia
OBJEKTIF K11.1.6 Menghubung kait kepentingan menghormati kepelbagaian
PEMBELAJARAN
Kaum dan etnik sebagai asas perpaduan negara
AKTIVITI PdPC Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
i. menyenaraikan kaum dan etnik yang terdapat di Malaysia
ii . menyatakan 3 kepentingan menghormati kepelbagaian kaum di
Malaysia.
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang tajuk.
2. Murid melafazkan bacaan ikrar.
3. Guru menyatakan peranan Rukun Negara
4. Murid melakukan aktiviti dalam kumpulan.
5. Pembentangan kumpulan di hadapan kelas.
6. Merumuskan tajuk dan nilai murni.
BAHAN BANTU / Buku Teks Power Point Buku Aktiviti
BELAJAR Modul / Gambar / Carta Model
Radas Lain-lain :
ELEMEN MERENTAS Spesimen Internet
KURIKULUM (EMK) / Bahan Edaran / Nilai Murni
Sains dan Keusahawanan
PEMBELAJARAN Teknologi Pendidikan Alam
PAK21 / Patriotisme Sekitar Gallery Walk
TMK Round Robin
PENILAIAN PdPC / Round Table Three Stray, One
Hot Seat Sajak/Nyanyian
TAHAP PENGUASAAN Role-Play Pembentangan Stay
(TP) Think-Pair-Share
/ Peta i-Think Traffic Light Projek
Pembentangan
Lembaran Kerja / Tugasan / Soal Jawab
/ Pemerhatian Hasil Kerja
Kuiz TP5
Lisan TP6
TP3
TP1 TP4
TP2
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2021
MATA PELAJARAN SEJARAH KELAS 6 ALAMANDA
8.30 – 9.30 PAGI
HARI / TARIKH KHAMIS / 16.7.2020 MASA
TEMA / TAJUK
MARI BELAJAR SEJARAH
Standard Kandungan:
11.1 Kaum dan Etnik di Malaysia
FOKUS Standard Pembelajaran:
11.1.1 Menghuraikan pelbagai kaum dan etnik di Malaysia
OBJEKTIF K11.1.6 Menghubung kait kepentingan menghormati kepelbagaian
PEMBELAJARAN
Kaum dan etnik sebagai asas perpaduan negara
AKTIVITI PdPC Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
i. menyenaraikan kaum dan etnik yang terdapat di Malaysia
ii . menyatakan 3 kepentingan menghormati kepelbagaian kaum di
Malaysia.
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang tajuk.
2. Murid melafazkan bacaan ikrar.
3. Guru menyatakan peranan Rukun Negara
4. Murid melakukan aktiviti dalam kumpulan.
5. Pembentangan kumpulan di hadapan kelas.
6. Merumuskan tajuk dan nilai murni.
BAHAN BANTU / Buku Teks Power Point Buku Aktiviti
BELAJAR Modul / Gambar / Carta Model
Radas Lain-lain :
ELEMEN MERENTAS Spesimen Internet
KURIKULUM (EMK) / Bahan Edaran / Nilai Murni
Sains dan Keusahawanan
PEMBELAJARAN Teknologi Pendidikan Alam
PAK21 / Patriotisme Sekitar Gallery Walk
TMK Round Robin
PENILAIAN PdPC / Round Table Three Stray, One
Hot Seat Sajak/Nyanyian
TAHAP PENGUASAAN Role-Play Pembentangan Stay
(TP) Think-Pair-Share
/ Peta i-Think Traffic Light Projek
Pembentangan
Lembaran Kerja / Tugasan / Soal Jawab
/ Pemerhatian Hasil Kerja
Kuiz TP5
Lisan TP6
TP3
TP1 TP4
TP2
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2021
MATA PELAJARAN SEJARAH KELAS 6 ANG/6 AK/ 6 ALAM
HARI / TARIKH 12.00 –1.00 TGH
TEMA / TAJUK JUMAAT / 07 .05.2021 MASA KEHADIRAN :
MARI BELAJAR SEJARAH
Standard Kandungan:
11.1 UNIKNYA SENI KITA ( pdpr )
FOKUS 11.1.3 Menerangkan alat muzik dan tarian tradisional dalam kehidupan
masyarakat
OBJEKTIF
PEMBELAJARAN K11.1.7 Menilai kepentingan menghargai keunikan warisan kesenian
tradisional masyarakat Malaysia
AKTIVITI PdPC
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
i. menyenaraikan alat muzik dan tarian tradisional terdapat di Malaysia
ii . menyatakan 3 kepentingan menghargai keunikan warisan seni di
Malaysia.
1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang tajuk.
2. Murid menyebut dan menyenaraikan alat muzik tradisional mengikut
kaum.
3. Murid melukis peta i-think tentang tarian tradisional di Malaysia
4. Berbincang tentang kepentingan menghargai keunikan warisan seni
5. Merumuskan tajuk dan nilai murni.
BAHAN BANTU / Buku Teks Power Point Buku Aktiviti
BELAJAR Modul / Gambar / Carta Model
Radas Lain-lain :
ELEMEN MERENTAS Spesimen Internet
KURIKULUM (EMK) / Bahan Edaran / Nilai Murni
Sains dan Keusahawanan
PEMBELAJARAN Teknologi Pendidikan Alam
PAK21 / Patriotisme Sekitar Gallery Walk
TMK Round Robin
PENILAIAN PdPC / Round Table Three Stray, One
Hot Seat Sajak/Nyanyian
TAHAP PENGUASAAN Role-Play Pembentangan Stay
(TP) Think-Pair-Share
/ Peta i-Think Traffic Light Projek
Pembentangan
Lembaran Kerja / Tugasan / Soal Jawab
/ Pemerhatian Hasil Kerja
Kuiz TP5
Lisan TP6
TP3
TP1 TP4
TP2
REFLEKSI
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 2021