Қобилжон СОБИРОВ, декларацияси қабул қилингани алоҳида қайд Олимжон ЎСАРОВ, ва ахборот асрида ҳаётимиз, жамият тарақ- журналистларнинг фаолиятига тўсқин-
этилади. қиёти, мамлакат равнақи замонавий медиа- лик қилиш ёки аралашиш қонунга муво-
Шанхай ҳамкорлик Ўзбекистон Журналистлар макон ва ахборот-коммуникация технология- фиқ жавобгарликка сабаб бўлади”, де-
БМТ эса 1996 йилда 16 ноябрни Бағрикенг- лари, оммавий ахборот воситалари фаолияти ган норма ўз ифодасини топган.
ташкилотининг Ўзбекистондаги лик куни деб нишонлашни эълон қилган. уюшмаси раиси билан чамбарчас боғлиқ.
Президентимизнинг 2022 йил 27 июндаги
Халқ дипломатияси маркази Халқаро муносабатларда ўзига хос йўналиш- Бошланиши 1-бетда Мамлакатимизда кейинги йилларда барча “Оммавий ахборот воситаларини қўл-
ни кашф этаётган халқаро тузилма сифатида соҳалар қаторида ахборот сиёсати учун ҳам лаб-қувватлаш ва журналистика соҳасини
директори Шанхай ҳамкорлик ташкилотини мисол қилиб Дунё тажрибасида сўнгги 30 йилликда 90 га ўзига хос ўзгаришлар даври бўлди. Ўзбекис- ривожлантириш чора-тадбирлари тўғри-
кўрсатиш мумкин. Бундай эътироф ШҲТ сиёса- яқин давлатда конституциявий ислоҳотлар ўт- тон давлат мустақиллигига эришган 1991 йил- сида”ги қарори 2022–2026 йилларга мўлжал-
Бошланиши 1-бетда тининг асосий негизини ташкил этувчи “Шанхай казилиб, улардан 53 тасида янги Конституция дан 2002 йилгача соҳага тегишли бўлган 5 та ланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт страте-
руҳи”да ўз аксини топган. қабул қилинган. яхлит қонун қабул қилинган бўлиб, у босқичма- гиясини амалга ошириш, шунингдек, оммавий
ШҲТнинг Самарқанд саммити арафасида босқич такомиллашиб келмоқда. Кейинги ахборот воситаларининг қонуний манфаатла-
Президентимиз айтганидек, “Бир тарихий “Шанхай руҳи” асосида ўзаро ишонч, ўзаро Мамлакатимизда конституциявий ислоҳот- 6 йил ичида ОАВ сони 30 фоиз, интернет рини ҳимоя қилишни кучайтириш, улар фао-
давр ниҳоясига етмоқда ҳамда башорат қи- манфаат, тенглик, ўзаро маслаҳатлашув, ма- лар нима учун керак ва бу ислоҳотлар маз- нашрлари эса 2 баробар кўпайгани фикримиз- лиятини ҳар томонлама қўллаб-қувватлашда
лиш мушкул бўлган янги бир давр бошлан- даниятлар хилма-хиллигига нисбатан ҳурмат, мун-моҳиятида қандай мақсадлар мужассам, нинг яққол далилидир. Бу ўринда, айниқса, янги имкониятлар эшигини очмоқда. Бундай
моқда”. биргаликда ривожланишга интилиш каби ту- деган савол туғилиши табиий. Охирги олти хусусий медиа ҳиссаси салмоғи янада ортга- имкониятлар медиа соҳаси вакилларидан
шунчалар ётади. Мантиқий асос сифатида қа- йилда жамиятимизда том маънода уйғониш ни, уларда мавжуд муаммолар эркин ва очиқ мамлакатимизда кечаётган янгиланиш жара-
Бутун заминни ларзага солган пандемия раладиган ушбу ҳар бир концепция чуқур маъ- содир бўлди, Учинчи Ренессанс пойдеворига тарзда ёритилаётгани эътиборга молик. ёнларида ҳар қачонгидан ҳам фаол, холис,
шароитида айро яшашга мажбур бўлган дав- нога эга. тамал тоши қўйилди. ҳалол ва ўта масъулиятли бўлишни талаб
латлар аввалги муносабатларини тиклашга Сўнгги йилларда оммавий ахборот воси- этмоқда.
қийналаётгандек гўё. Ўзаро ишонч, ўзаро манфаат, тенглик ва ўза- Одамлар жамиятда бўлаётган воқеа-ҳо- талари орқали объектив ва ҳаққоний маълу-
ро маслаҳатлашувлар — янги хавфсизлик мо- дисаларга бефарқ эмас — ўз муносабати- мот олиш имкониятлари янада кенгайиб, сўз Сўз эркинлиги конституциявий жиҳатдан
Хўш, ушбу муаммони ҳал этишнинг қандай дели асосини ташкил этади. ни билдиряпти, таклиф-истакларини баён эркинлигини таъминлашга алоҳида эътибор кафолатланган жамиятларда, албатта, бу
йўли бор? Инсоният қайси йўлни танласа, мам- этяпти. Шу нуқтаи назардан, мамлакатимиз қаратилаётгани юртимизда демократиянинг ҳуқуқдан фойдаланишнинг муайян тартиб-
лакатларнинг дўстона муносабатлари изчил Ўзаро ишонч тамойили ўзаро тушуниш- тараққиётининг янги босқичида юзага келган барча тамойилларига амал қилинаётганини га солинган қонун-қоидалари ҳам мавжуд.
шаклланади? Шу ва шу каби саволларга жавоб га, халқаро шартномалар ва мажбуриятлар- ижтимоий муносабатларнинг конституция- кўрсатмоқда. Зеро, демократия давлатнинг Масалан, сўз ва ахборот эркинлигининг
топиш бугунги куннинг долзарб масалаларидан га, халқаро ҳуқуқнинг умумэътироф этилган вий-ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш зару- ОАВга бўлган эътибори ва муносабати билан ҳуқуқий ҳимояси ахборотнинг мазмун-мун-
биридир. тамойилларига риоя қилишга асосланган сами- рати пайдо бўлди. ҳам ўлчанади. дарижаси ва уни ифода этиш воситаларига,
мий муносабатларни назарда тутади.
Ҳар бир инсоннинг тинч яшаши, ҳар бир Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Техника ва технологиялар тараққиёти жа-
оиланинг ёки маҳалланинг осуда бўлиши бу- Ўзаро манфаат тамойили барча томонлар- “Ўзбекистон Республикаси Конституциясига миятда ахборотнинг аҳамиятини янада ошир-
тун бир давлатнинг, таъбир жоиз бўлса, борлиқ нинг манфаатларини ҳисобга олиш ва кафолат- ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғриси- ди. Ахборот барча соҳага чуқур кириб борга-
оламнинг ривожи учун етарли асосдир. Инсон- лаш зарурлиги, бир мамлакатнинг хавфсизлиги да”ги қонун лойиҳасини эълон қилди. Мазкур ни, инсон ва жамият ҳаётига таъсири мисли
дан бошланиб, бутун оламни қамраб олади- бошқа давлатлар хавфсизлиги билан ажралмас лойиҳада Конституциямизнинг 64 та модда- кўрилмаган даражада ортгани, ўз навбатида,
ган даражадаги улуғвор тушунчалардан бири, эканини билдиради. сига 200 дан ортиқ ўзгартиш киритиш ҳамда уларни тартибга солиш заруратини ҳам юзага
шубҳасиз, бағрикенгликдир. 16 та нормани ўз ичига олган 6 та янги модда келтирди.
Халқаро муносабатлар субъектларининг (прим моддалар) қўшиш таклиф этилмоқда.
Президентимизнинг кейинги йилларда қабул тенглиги ҳудуди катталиги, фаровонлик да- Мамлакатимизда оммавий ахборот воси-
қилган йигирмадан ортиқ фармонида бағри- ражаси ва давлат ҳокимиятидан қатъи назар, Албатта, шу пайтга қадар Конституцияга таларини ривожлантириш бўйича кўрилаёт-
кенглик тамойилидан фойдаланган ҳолда ма- жаҳон ҳамжамиятидаги тенг мақомини назарда бир неча бор ўзгартиш ва қўшимчалар ки- ган чора-тадбирлар фуқароларнинг ахборот
салаларни ҳал этишга алоҳида урғу берилган. тутади. Уларнинг барчаси тинчлик ва осойишта- ритилган. Лекин улар, асосан, давлат ҳоки-
Хусусан, экстремизм ва терроризм ғоялари ликка, ўз манфаатларини ҳимоя қилишга, баъзи мияти фаолиятига дахлдор бўлган. Ҳозирги ОДАМЛАР ЖАМИЯТДА БЎЛАЁТГАН ВОҚЕА-
тарқалишининг олдини олиш мақсадида бағри- давлатларнинг бошқалардан устунлик қилишга киритилаётган ўзгартиш ва қўшимчаларнинг ҲОДИСАЛАРГА БЕФАРҚ ЭМАС — ЎЗ МУНОСАБАТИНИ
кенглик мафкурасини тарғиб этиш экстре- интилишига қарши курашда тенгдир. замирида эса “Инсон қадри учун” ғояси му- БИЛДИРЯПТИ, ТАКЛИФ-ИСТАКЛАРИНИ БАЁН
мизм ва терроризмга қарши курашиш бўйича жассам, яъни таклиф этилаётган ўзгартиш ва ЭТЯПТИ. ШУ НУҚТАИ НАЗАРДАН, МАМЛАКАТИМИЗ
2021-2026 йилларга мўлжалланган миллий Ҳамкорлик тамойили бир давлат бошқа- қўшимчаларда Ўзбекистонда инсон ҳуқуқ ва ТАРАҚҚИЁТИНИНГ ЯНГИ БОСҚИЧИДА ЮЗАГА
стратегиянинг устувор йўналишларидан бири сига қарши иттифоқ тузмаслиги, мулоқот ва эркинликларини мустаҳкам таъминлашнинг КЕЛГАН ИЖТИМОИЙ МУНОСАБАТЛАРНИНГ
сифатида белгиланган. маслаҳатлашувлар орқали яширин таҳдид- конституциявий-ҳуқуқий кафолати назарда КОНСТИТУЦИЯВИЙ-ҲУҚУҚИЙ АСОСЛАРИНИ
ларга барҳам бериши, зиддиятларни тинч йўл тутилмоқда. Илгари амалда бўлиб келган МУСТАҲКАМЛАШ ЗАРУРАТИ ПАЙДО БЎЛДИ.
Миллий стратегиянинг амалга ошиши на- билан ҳал қилиши, қуролли тўқнашувларнинг “давлат — жамият — инсон” тамойилини
тижасида экстремизм ва терроризмга қарши олдини олиши ва кўп қиррали ҳамкорликни мус- “инсон — жамият — давлат” тамойилига ўз- соҳасидаги ҳуқуқини янада кенгроқ рўёбга усулларига боғлиқ. Ахборот эркинлиги ин-
курашиш бўйича ҳуқуқий, ташкилий ва мафку- таҳкамлашини англатади. гартириш зарурати конституциявий ислоҳот- чиқариш учун имкон яратиш, ОАВнинг давлат тернет ва замонавий ахборот технология-
равий механизмларнинг самарали тизимини, ларнинг муҳим асосидир. ҳокимияти ва бошқарув органлари фаолияти лари шароитида шахснинг бошқа ҳуқуқла-
шунингдек, жамиятда бағрикенглик маданияти- Маданиятлар хилма-хиллигини ҳурмат устидан жамоатчилик назоратини таъминлаш рига, хусусан, ҳар бир фуқаронинг инсоний
ни шакллантиришга эришиш кўзда тутилган. қилиш тамойили замонавий дунёда маданият- Демак, инсон, унинг ҳаёти, қадр-қимматини борасидаги ролини кучайтиришга хизмат қи- қадр-қиммати ва шаъни, шахсий маълумот-
лар ва цивилизациялар хилма-хиллигини тан улуғлаш ва буни Конституциянинг бутун руҳи- лади. лар махфийлиги билан боғлиқ ҳуқуқларига
Ўзбекистоннинг ички муносабатида ҳам, олиш, ҳар бир давлатнинг тарихи ва мадания- га сингдириш, ҳар бир моддасида акс эттириш зарар етказмаслиги керак.
ташқи муносабатида ҳам бағрикенглик устувор- тига ҳурмат билан муносабатда бўлиш, ҳар бир мақсад қилинган. Шундагина Бош Қонуни- Янги Ўзбекистонни барпо этишда, жамият
лигини таъминлаш миллий стратегияда таянч миллатнинг ўз ижтимоий тизими ва ривожла- миз чиндан ҳам халқ Конституцияси бўлади. ва давлат бошқарувини танқидга, айниқса, Шу боис, таклиф этилаётган конституциявий
нуқталар ҳисобланади. ниш моделининг мустақил танловига ҳурмат Президентимиз алоҳида таъкидлаганидек, бу қарама-қарши фикрларга тўғри муносабатни қонун лойиҳасининг 67-моддасида “Оммавий
билдиришдир. ишлар ўзимизни кўз-кўз этиш учун эмас, шакллантиришда сўз эркинлиги учун холис ахборот воситалари ўзлари тақдим этади-
Ташқи сиёсатимизда давлатларнинг суверен балки халқнинг фаровон ҳаётини таъмин- хизмат қиладиган ахборот воситалари ҳамда ган ахборотнинг тўғрилиги учун жавобгар-
тенглиги, куч ишлатмаслик ёки куч билан таҳ- Биргаликда ривожланишга интилиш та- лаш, эртага ҳар бир юртдошимиз Конститу- унда фаолият юритиб келаётган журналист- дир”, деган норма киритилгани соҳа вакилла-
дид қилмаслик, чегаралар дахлсизлиги, низо- мойили — Шимол ва Жануб ўртасидаги но- ция билан фахрланиши, “Бу менинг Конс- лар учун, авваламбор, конституциявий кафо- рининг ахборотни олиш, тўғрилигини текшириш
ларни тинч йўл билан ҳал этиш, бошқа мамла- мутаносибликни камайтириш ва ижтимоий та- титуциям” деб ғурурланиши учун амалга латлар жуда муҳим. ва тарқатиш борасидаги масъулиятини янада
катларнинг ички ишларига аралашмаслик каби бақаланиш муаммосини ҳал қилиш, ҳамкорлик оширилаётганини англашимиз зарур. оширишга туртки бўлади.
асосий мезонларида бағрикенгликнинг том жараёнида ўзаро фаровонликка интилиш, бош- Умумхалқ муҳокамасига
маънодаги ижобий таъсирини англаш мумкин. қа давлатларнинг ҳар қандай ижобий тажриба- Инсон бу дунёда муносиб ҳаёт кечириши, тақдим этилган Хулоса қилиб айтганда, Конституциямиз-
сини ўрганиш дегани. ўзига қулай шароитда яшаши керак. Давлат конституциявий қонун нинг 67-моддасига қўшимча тарзида кирити-
Бағрикенгликнинг қудрати бир мамлакат инсоннинг фаровон яшашини кафолатлаши лойиҳасининг 67-моддасида: лаётган, кенг жамоатчилик томонидан келиб
доирасидан кўра бир неча давлатнинг ўзаро Жорий йилда юртимизда ўтказилган ШҲТ ва бунга имкон яратиб бериши даркор. Бу “Давлат оммавий ахборот тушган таклифлар асосида такомиллашаёт-
муносабатида яққолроқ намоён бўлади. Зеро, саммитида “Шанхай руҳи” тушунчаси ҳамкор- Конституцияда акс этиши ва ижтимоий дав- воситалари фаолиятининг ган ҳуқуқий нормалар оммавий ахборот воси-
Президентимиз таъкидлаганидек, “Бундай му- лик, ўзаро англашув ва дўстлик ифодаси бўлган латнинг фуқаролари олдидаги асосий вази- эркинлигини, уларнинг талари фаолиятининг эркинлигини таъмин-
раккаб шароитда бир ҳақиқат аниқ: ҳеч бир “Самарқанд руҳи” билан тўлдирилди. фалари аниқ белгилаб қўйилиши адолатдан ахборотни излаш, олиш, лаш ҳамда миллий журналистикамизни янада
мамлакат ёлғиз ҳолда ушбу глобал хавф-ха- бўлади. ахборотдан фойдаланиш ривожлантириш, соҳа вакиллари ўртасида
тарларни четлаб ўтиш ёки бартараф этишга Азал-азалдан кўплаб мамлакатларни ягона ва уни тарқатишга соғлом рақобат муҳитини шакллантиришда
қодир эмас. Бугун биз яшаётган, жараёнлар чорраҳада туташтирган Самарқанд шу ҳафта- Очиқлик ва шаффофлик давлатимиз сиё- бўлган ҳуқуқлари амалга янги имкониятлар очиш баробарида, эл-юрт
ўзаро чамбарчас боғланган дунёда хавфли да яна бир катта саммитга мезбонлик қилади. сатининг муҳим шартига айланган бир пайтда оширилишини кафолатлайди”, манфаати ва юртимиз тараққиётига ҳам хиз-
муаммолар гирдобидан чиқишнинг яккаю Бу заминда туркий давлатлар раҳбарлари уч- Конституциямизга ўзгартиш ва қўшимчалар деган норма ҳам ўз ифодасини мат қилади.
ягона йўли конструктив мулоқот ва ҳар бир рашади. Демак, Самарқанд яна бир бор “дунё киритиш жараёни ҳам тўлиқ очиқлик ва шаф- топмоқда.
тарафнинг манфаатларини ҳисобга олиш ва тарқоқ эмас, балки яхлит ва бўлинмас” эка- фофлик шароитида ўтаётганини алоҳида таъ- Конституциявий ислоҳотлар жараёни жур-
ҳурмат қилишга асосланган кўп томонлама нини намоён этади. Шу тариқа “Самарқанд кидлаш жоиз. Бунинг эътибор ва эътирофга лойиқ жиҳа- налистлар олдига шундай вазифаларни қўй-
ҳамкорликдир”. руҳи” тинч-тотув қўшничилик баракот ман- ти шундаки, давлат ОАВ ҳамда Ўзбекистон моқдаки, унга киритилаётган ҳар бир ўзгартиш
баи эканини чуқур англаш экани, эзгуликлар Инсон ҳуқуқлари орасида энг асосийла- тараққиёти ва халқ турмуши фаровонлигини ва қўшимчани, энг аввало, журналистнинг ўзи
Шу ҳақда гап кетганда, табиийки, бундан чо- кўпайишини, халқларнинг фаровон ва ўзаро ридан бири, шубҳасиз, сўз ва матбуот эр- янада юксалтириш йўлида улкан ҳисса қўшиб чуқур англаши, ҳар жиҳатдан холисона таҳлил
рак аср муқаддам ЮНЕСКОга аъзо давлатлар аҳил яшашини истаган маконда ҳамкорлик, кинлигидир. Сўз эркинлиги, янада кенгроқ келаётган журналистлар фаолияти эркинлиги эта олиши зарур. Бу, ўз навбатида, журналист-
томонидан Парижда Бағрикенглик тамойиллари савдо, ижод, илм-фан ва санъат, инсоний маънода оладиган бўлсак, ахборот эркинли- қонун йўли билан ҳимояланишини давлатнинг нинг тайёрлаган материали орқали жамоатчи-
ғоялар устувор бўлиши шартлиги, минтақа- ги халқаро ҳуқуқ томонидан инсоннинг энг асосий қонуни билан кафолатламоқда. лик эътиборига тўғри ва мукаммал ифодалан-
вий ва глобал хатарларни биргаликда муҳо- асосий — фундаментал ҳуқуқларидан бири ган ҳолда ҳавола этилиши шарт.
кама қилиш, бу борада зарур ечимларни из- сифатида тан олинган. Фуқароларнинг ахбо- Дунё тажрибасига кўра, сўз ва матбуот
лаб топиш лозимлиги, хатарларни ҳал этишда рот олиш ва тарқатиш эркинлиги энг муҳим эркинлигини таъминламай туриб, иқтисо- Журналистиканинг асосий вазифаларидан
нафақат минтақалар, балки умумжаҳон миқё- сиёсий ва шахсий ҳуқуқлар сирасига киради дий ривожланишга эришиш ҳам, жамият бири жамоатчилик фикрини шакллантириш,
сида ҳамкорлик қилиш тақозо этилишига оид ва бу Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон деклара- аъзолари турмуш фаровонлигини ошириш жамиятда юз бераётган ўзгаришлар, ислоҳот-
янги йўналишларни очиб беради. циясининг 19-моддасида қатъий белгилаб ҳам оғир кечади. Ўзбекистоннинг амалдаги лар моҳиятини аҳолига, ҳар бир шахсга тўғри