САНО£ДАН СИФАТ САРИ ТАМОЙИЛИ
олий таълимдаги илмий, инновацион фаолиятга янгича ¿араш ва ёндашувни талаб ¿илади
Раҳимжон ҳакИМоВ, муассасасида ўз муддатида ҳимоя қилиш кўрсат- ташкил қилиш имконияти мавжудлиги, ҳудуд- лойиҳалардан тушган маблағ эса бир нафар про- 47 та “Инкубация маркази” фаолият юритмоқда.
олий ва ўрта махсус таълим кичи ўртача 70 фоиздан юқори. Чунончи, Термиз лар ижтимоий-иқтисодий ривожланишида илмий фессор-ўқитувчига нисбатан ўртача 935 АҚШ дол- Қолган олий таълим муассасаларида “Инкубация
вазирининг фан ва инновациялар давлат университети — 85; Тошкент давлат сто- тадқиқотлар ролини кучайтириш учун эндиликда ларини ташкил этди. марказлари”ни ташкил этиш ишлари давом эт-
бўйича ўринбосари матология институти — 75,8; Наманган муҳан- вилоятлардаги олийгоҳларда бундай кенгашлар моқда.
дислик-технология институти — 71,2; Ўзбекистон ишини ташкил қилишга алоҳида эътибор қарати- Энг яхши натижаларни Тошкент ахборот техно-
Бошланиши 1-бетда журналистика ва оммавий коммуникациялар уни- лиши лозим. логиялари университети, Жаҳон иқтисодиёти ва Инкубация марказлари
верситети — 71; Алишер Навоий номидаги Тош- дипломатия университети, Наманган муҳандис- талабаларга нима беради?
Сўнгги йилларда таълим тизимида бўй кўрса- кент давлат ўзбек тили ва адабиёти университети- Халқаро рейтинглардаги натижа лик-технология институти, “Тошкент ирригация
таётган ўзгаришлар бу таъкиднинг амалиётдаги нинг кўрсаткичи 70,5 фоизни ташкил этди. яхшиланиши учун... ва қишлоқ хўжалигини механизациялаш муҳан- Инкубация марказлари талабалар учун турли
ҳаракати, самарасини яққол намоён этмоқда. дислари институти” Миллий тадқиқот универси- консультация, мусобақа, хакатон ва семинарлар
Биргина фактга эътибор қаратайлик: юртимизда Ютуқлар ўзимизники, лекин соҳадаги камчилик- Олий таълим муассасалари илмий салоҳия- тети, Навоий давлат кончилик ва технологиялар ўтказади. Бошланғич экотизим ҳақида асосий ту-
ўтган беш йилда 22 та хорижий ҳамда 21 та но- лардан ҳам кўз юма олмаймиз. Жумладан, 6 та олий тининг ошаётгани, табиийки, мамлакатимизнинг университети қайд этган. Мазкур рақамларда яна шунча бериш билан бирга, ёшларнинг ўзини ахбо-
давлат олий таълим муассасаси ташкил этилган, таълим муассасасида ўз муддатида диссертация жаҳон саҳнидаги илмий имижига ҳам ижобий таъ- мувозанат бузилганига гувоҳ бўлиш мумкин. Яъни рот технологиялари соҳасида тадбиркор сифати-
қабул квоталари 3 баробар ортган. Тизимдаги ўз- ёқлаш кўрсаткичи 20 фоиздан паст. Бу докторант сир этади. Бу имижнинг қиймати эса олий таълим баъзи олийгоҳлар маблағлар айланмасини таш- да намоён этишига ёрдам беради.
гаришлар қиймати рақамлар билан ўлчанмайди, ва мустақил тадқиқотчилар билан ишлашда тизим- муассасаларининг QS (Quacquarelli Symonds) ва кил этишда яхши натижага эришган, айримлари
албатта. Қачонки, сон ва сифат муштарак бўлса, лилик етишмаётгани, уларга зарур шарт-шароит Times Higher Education (THE) халқаро рейтинг эса йўқ. Ҳукуматимиз қарори билан ҳар йили Innoweek
кўзланган мақсадга эришилган ҳисобланади. Шу яратилмагани, илмий раҳбар ва илмий маслаҳат- ташкилотларининг 1000 та энг яхши олийгоҳи қа- — халқаро иновацион кўргазмаси ташкил этила-
нуқтаи назардан бугун ҳар бир олий таълим му- чиларнинг масъулиятсизлигини англатмайдими?! торига кириши билан ўлчанади. Ғояларни маҳсулотга айлантириш бораси- ди. “Innoweek-2021” кўргазмаси доирасида олий
ассасасининг илмий салоҳиятини ошириш, йўна- Шу боис, олий таълим муассасаси ректорлари ҳар да сўз кетганда юртимиздаги 15 та олий таълим таълим муассасалари 202 та ишланма билан қат-
лишда мавжуд муаммоларга ечим топишга тизим- чоракда камида бир марта докторантлар билан Шунингдек, дунёнинг энг яхши олий ўқув муас- муассасасида мавжуд 39 та илмий лаборатория нашди. Жумладан, “Тошкент ирригация ва қишлоқ
ли ёндашилмоқда. юзма-юз мулоқотда бўлиши, муаммоларини ҳал қи- сасалари қаторида бўлиш учун сўнгги беш йилда имкониятларидан унумли фойдаланиш зарурлиги хўжалигини механизациялаш муҳандислари инс-
лишда амалий ёрдам кўрсатиши зарур. халқаро илмий-техникавий маълумотлар базаси- яққол аён бўлади. Айни пайтда олий таълим му- титути” Миллий тадқиқот университети — 24 та,
Илм-фан ривожи ислоҳотлар нинг индексланган илмий журналларида профес- ассасаларининг илмий фаолият инфратузилма- Тошкент давлат транспорт университети — 23 та,
одимига мосми? Сон ва сифат пропорционалми? сор-ўқитувчиларнинг илмий мақолалари нашр қи- сини такомиллаштириш мақсадида 7 та олий ўқув Тошкент давлат техника университети — 22 та,
лингани ҳам инобатга олинади. Бундан ташқари, юртлариаро илмий лаборатория ташкил этиш ва Наманган муҳандислик-технология институти —
Очиғини айтиш керак, кейинги беш-олти йилда Саноқдан сифат сари тамойилини амалдаги Хирш индекси (h индекси) дунёда тадқиқотчилар- уларни босқичма-босқич жиҳозлаш жараёни кет- 20 та, Қарши муҳандислик-иқтисодиёт институти
илм-фан ривожи учун янги давр бошланди. Илм саъй-ҳаракатга айлантириш вақти аллақачон кел- ни илмий ташкилотда доимий иш билан таъмин- моқда. Бу ишларга Жаҳон банки билан ҳамкор- — 17 та, Бухоро муҳандислик-технология инсти-
аҳлининг игна билан қудуқ қазишдек машаққатли ганини тан олишимиз шарт. Чунки мамлакатимиз- лаш масаласини ҳал қилишда ёрдамчи омиллар- ликдаги лойиҳа доирасида 10,3 миллион АҚШ тути — 15 та, Тошкент давлат иқтисодиёт универ-
меҳнати қадр топа бошлади. Илмга эътибор жа- дан бири бўлиб келмоқда. доллари сарфланди. Ҳозир олийгоҳларнинг ўзи ситети — 12 та, Тошкент ахборот технологиялари
мият учун икки муҳим натижа беради: биринчиси, да кечаётган ислоҳотлар, янгиланишлар биздан ҳам замонавий лабараториялар ташкил этишга университети Қарши филиали — 9 та, Урганч дав-
ижтимоий долзарб муаммоларга илмий асослан- илмий фаолиятни янги босқичга олиб чиқишни Айни масалалар юзасидан бажарилган ишлар ҳаракат қилмоғи зарур. Бугун молиявий мустақил- лат университети 8 та ишланмани тақдим этди.
ган ечим топиш муддати қисқаради. Иккинчидан, талаб этяпти. Биргина мисол, 2017 йили диссер- натижаси ўлароқ, ўтган йили Scopus халқаро ил- лик берилган 35 та олий таълим муассасасининг
ўз соҳасининг сир-синоатларидан пухта хабар- тациялар ёқлови бўйича атиги 32 та илмий кен- мий-техник маълумотлар базасида индексланув- 9 тасида илмий лабораториялар фаолияти йўлга Муаммолар учун ечим
дорлик таълим сифатининг яхшиланишига сабаб гаш фаолият юритган бўлса, ўтган йили улар сони чи нуфузли илмий журналларда юртимиз олий қўйилган.
бўлади. Қисқаси, натижаси кафолатланган теоре- 172 тага етганини таъкидлаш жоиз. Шу билан бир- таълим муассасалари ўқитувчиларининг 3 389 та Мамлакатимизда илм-фанни, илмий-тадқиқот
ма ишга тушади: оқибат билан эмас, сабаб билан га, илғор халқаро тажрибадан келиб чиққан ҳолда мақоласи нашр этилди. Бу 2019 йилга нисбатан Илмий лабораторияларни аккредитацияга муассасалари ва инновацион фаолиятни ривож-
курашиш амалиётига ўтилади. бир қанча нуфузли олийгоҳларнинг илмий кен- 2,6 баробар кўп, дегани. Аммо Scopus халқаро ил- тайёрлаш, лаборатория хизматларини кенгайти- лантириш билан боғлиқ механизмнинг барча
гашлари доцент ва профессор илмий унвонлари, мий-техник маълумотлар базасидаги илмий жур- риш орқали олий таълим муассасалари нафақат босқичи самарали ишлаши учун кенг имконият
Олий таълим муассасаларида илмий салоҳият фалсафа ва фан доктори илмий даражаларини налларда чоп этилган мақолалар сони 100 нафар сифатли илмий-тадқиқот ўтказиш, шунингдек, қў- мавжуд. Галдаги муҳим вазифа улардан унумли
йилдан-йилга ошиб бораётгани алоҳида эътиборга бериш ваколатига эга бўлди. профессор-ўқитувчига нисбатан ўртача 10 тани шимча маблағ топиш имкониятига ҳам эга бўлади. фойдаланиб, илмий кашфиётлар қилиш, ўзбек
молик. Жумладан, мавжуд илмий салоҳият Ўзбекис- ташкил этган. 25 та олий таълим муассасасида бу Шу боис, лабораторияларни ташкил этиш ва фао- илм-фанини дунё бўйлаб оммалаштиришдан ибо-
тон халқаро ислом академияси, Тошкент давлат Илмий даража олиш жараёни бирмунча ен- кўрсаткич 3 тага ҳам етмайди. лиятини ривожлантириш мақсадида олий таълим рат. Бунинг учун бир неча масалага жиддий эъти-
аграр университети, Ўзбекистон Миллий универси- гиллаштирилгани сифатга салбий таъсир ўтказ- муассасаси ҳар йили маблағ ажратиши керак. бор қаратиш мақсадга мувофиқ.
тетида 60 фоиздан, “Тошкент ирригация ва қишлоқ майдими, деган ҳақли савол туғилади. Бугунги Ҳар бир муаммонинг ечими бор. Ушбу маса-
хўжалигини механизациялаш муҳандислари инсти- ҳолатга қараб дабдурустдан жавоб бериш муш- лани ҳал этишнинг биринчи босқичи сифатида, Ихтирога айланган лойиҳалар Аввало, илмий-тадқиқот соҳасида олий таълим
тути” Миллий тадқиқот университети, Ўзбекистон кул. Юқорида айтганимиздек, 2021 йилда 1 762 та аввало, олий таълим муассасаларида тегишли муассасаларининг халқаро алоқаларини, халқаро
давлат хореография академияси, Самарқанд дав- диссертация ёқланган. Бироқ бу кўрсаткични ил- фан тармоғи бўйича халқаро тан олинган ил- Инсон тафаккури ва изланишлари маҳсули бўл- илм-фан билан ўзаро интеграциясини кучайти-
лат университетида эса 50 фоиздан юқори. мий кенгашлар нисбати билан таққослаганимизда мий журналлар (Q1, Q2 кварталли) рўйхатини миш интеллектуал мулк самарасини бугун барча риш зарур. Бу жараёнда докторант ва тадқиқотчи-
рақамлар мувозанатида муҳокамали ҳолат куза- шакллантириш ва улар билан ҳамкорликни ку- жабҳада кўриш мумкин. Бинобарин, ҳозир фойда- ларнинг хорижда малака ошириш кўламини кен-
Мазкур ижобий натижа билан бирга 14 та олий тиляпти. Мана, масалан, Қўқон давлат педагогика чайтириш керак. Шунингдек, нуфузли халқаро ланилаётган замонавий технологиялар, умуман, гайтириш, нуфузли халқаро журналларда кўпроқ
таълим муассасасида илмий салоҳият 18 фоиз- институтининг битта илмий кенгашида 33 та дис- илмий журналларда мақола чоп эттиришга доир кундалик эҳтиёжимиз шу салоҳият билан чамбар- мақолалар чоп эттириш, олий таълим муассаса-
дан 30 фоизгачани ташкил этаётганини ҳам ай- сертация ёқланган бўлса, Бухоро давлат универ- махсус амалий семинар-тренингларни кўпайти- час боғлиқ. Илм-фан ва инновацияни ривожлан- ларига хориждан малакали мутахассисларни кенг
тишимиз керак. Бу кўрсаткич илмий даражага эга ситетида эса бу кўрсаткич ўртача 6 тани ташкил риш, мақоласи чиққан муаллифларни рағбат- тириш, соҳадаги ютуқларни қийматли маҳсулотга жалб этиш муҳим аҳамият касб этади.
профессор-ўқитувчилар нисбатига қараб белгила- этяпти. Бундан кўринадики, айрим кенгашлар лантириш механизмидан самарали фойдала- айлантириш муҳим кўрсаткичдир. Дунёда товар-
нади. Олий таълимга қамровнинг кескин ортиши ҳақиқатан ҳам фаол, айримлари эса суст ишла- ларнинг бренд қиймати юқори ҳисобланади. Интел- Илмий-тадқиқот мавзуларини танлашда ҳар
эса мазкур масалада қисқа вақтда самарали чора- моқда. Масаланинг ечими яна олий таълим муас- ниш зарур. Энг муҳими, ҳар бир жараён олийгоҳ лектуал мулк Европада ялпи ички маҳсулотнинг 45, бир ҳудуднинг ўзига хослигини инобатга олиш, ил-
лар кўришни тақозо этади. Бу, айниқса, узоқ йил- сасаларининг раҳбарларида қолмоқда. Яъни ҳар ректори, илмий кенгашнинг доимий назоратида Хитойда 12, Россияда 7 фоизини ташкил этади. мий ишни тармоқ ва ҳудудлардаги аниқ муаммо-
лар мудроқ ҳолатда бўлган кўплаб олийгоҳлар ол- бир ректор, проректор фаолияти давомида илмий бўлиши шарт. лар ечимига йўналтириш, тадқиқот натижаларини
дига янги масалаларни қўйди. Уларни ён-атрофда кенгаш аъзолари билан яқиндан ишлаши, улар- Олийгоҳларнинг интеллектуал мулк объект- тижорийлаштиришга эътибор қаратиш олдимиз-
кечаётган ислоҳотларга мос, янги Ўзбекистонга ни ўйлантираётган муаммоларни тинглаш билан Яна бир муҳим ташаббус: олий таълим муас- лари учун олган гувоҳномалари сони ўтган йили даги муҳим вазифалардандир.
хос фаолият юритишга мажбур қилмоқда. Хусу- чекланмай, ҳал қилишга кўмаклашиши, ҳисобот- сасалари илмий журналларининг Scopus, Science 2019 йилга нисбатан 3,8 марта ошган, 1819 та па-
сан, ўтган йили юртимиздаги олий таълим муас- лардан хабардор бўлиши, сифат ва сон кўрсатки- Direct ва бошқа халқаро илмий-техник маълу- тент (жумладан, 226 та ихтиро, фойдали модель Докторантларнинг бошқа ҳудудлардаги ла-
сасаларида 1765 та докторлик диссертацияси чидаги мувозанатни сақлаши лозим. мотлар базаларига босқичма-босқич киритили- учун патент, 1593 та дастурий маҳсулотлар учун бораторияларда тадқиқот ўтказиши, турли ил-
(1521 та фалсафа докторлиги (PhD) ва 244 та шини таъминлаш лозим. Бу борада илк қадам- гувоҳнома) олинган. Олий таълим муассасала- мий анжуманларда иштирок этиши (транспорт,
фан докторлиги (DSc) учун) ёқланди. Бу кўрсаткич Президентимизнинг “Давлат олий таълим му- лар ташлангани бизни қувонтиради. Жумладан, рида олинган патент ва гувоҳномалар ҳар 100 турар жой, яшаш) учун олийгоҳларга бюджет-
2019 йилга нисбатан 60 фоиз ошганини кўрсатди. ассасаларининг академик ва ташкилий-бошқа- Ўзбекистон Миллий университетининг “Bulletin of нафар профессор-ўқитувчига нисбатан ўртача дан ташқари маблағлар ҳисобидан пул ўтказиш
Диссертациялар ҳимояси бўйича Ўзбекистон Мил- рув мустақиллигини таъминлаш бўйича қўшимча National University of Uzbekistan: Mathematics and 8 тадан тўғри келади. ҳуқуқини бериш ҳам бугун долзарб масала бў-
лий университети, Самарқанд давлат университе- чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори эса айни ма- Natural Sciences” илмий журнали, Тошкент давлат либ қолмоқда.
ти, Тошкент давлат педагогика университети ва салада янада кенг имкониятларни юзага келтир- техника университетининг “Technical science and Ҳудудларда “фан — таълим — ишлаб чиқа-
Бухоро давлат тиббиёт институти энг яхши нати- ди. Яъни 2022 йил 1 январдан илмий кенгаш аъ- innovation” ва “Chemical Technology, Control And риш” интеграциясини таъминлаш мақсадида Шу билан бирга, ёш олимларни турар жой би-
жани қайд этди. Ўтган йили диссертация ёқлови золарининг ярмидан кўпи мазкур кенгашни тузган Management”, “Тошкент ирригация ва қишлоқ хў- 23 та олий таълим муассасасида Технологиялар лан таъминлаш тизимини янада яхшилаш лозим.
кўрсаткичи юртимиз олий таълим муассасала- таълим муассасасида фаолият юритувчи олим- жалигини механизациялаш муҳандислари инсти- ва инновацияларни қўллаб-қувватлаш марказла- Бунинг учун Тошкент шаҳри ва вилоятлар марказ-
ридаги ҳар 10 нафар илмий даражали профес- лардан иборат бўлиши кераклиги ҳақидаги талаб тути” Миллий тадқиқот университетининг “Irrigation ри фаолияти йўлга қўйилгани айни муддао бўлди. ларида “докторантлар уйлари”ни ташкил қилиш,
сор-ўқитувчига нисбатан ўртача 1,7 нафарни таш- бекор қилиниб, ҳар бир олий таълим муассасаси and Melioration”, Тошкент кимё-технология инс- Боиси, марказлар профессор-ўқитувчиларга ин- ёш олимлар учун ижара тўловининг бир қисмини
кил этди. Бу борада Термиз давлат университети, кўзга кўринган олимларни жалб этган ҳолда илмий титутининг “Chemistry and chemical engineering” теллектуал мулк объектларига доир гувоҳнома- давлат бюджети ҳисобидан қоплаб бериш, док-
Ўзбекистон давлат жаҳон тиллари университети, кенгашларни очиши мумкинлиги белгиланди. илмий журналлари Scopus халқаро илмий-техник ларни олишда бевосита ёрдам беради. торантларга уй-жой сотиб олиш учун ипотека кре-
Тошкент вилояти Чирчиқ давлат педагогика инсти- маълумотлар базасида индексация қилиниши дити бўйича дастлабки бадал ва фоизларнинг бир
тути, Бухоро давлат тиббиёт институти, Тошкент Илмий кенгашлар ишини ахборот технология- учун ариза берилган. Шу йўсинда беш-олти йилда Истиқболли ғоя — қисмини қоплашга субсидиялар ажратиш масала-
давлат педагогика университети ҳамда Ўзбекис- ларидан фойдаланган ҳолда масофавий шаклда 35 та илмий журнални нуфузли халқаро базаларга муваффақият омили ларини кўриб чиқиш мақсадга мувофиқ.
тон Миллий университети нисбатан яхши кўрсат- киритиш режалаштирилмоқда.
кичга эга бўлган. Бироқ 2021 йилда ўтказилган Иқтисодий ўсишда илмий лойиҳалар билан Мутахассислик кафедралари томонидан ил-
жами диссертациялар ёқловининг олий таълим Ғоядан тайёр маҳсулотгача бир қаторда стартап лойиҳаларни ривожланти- мий инновацион фаолият натижасида ишлаб
муассасаларидаги профессор унвонига эга хо- риш катта аҳамиятга эга. Масалан, бу соҳага 2019 топилган маблағнинг камида ярмини мустақил
димлар (2 657 нафар) нисбатига назар ташланса, Илм-фанни қўллаб-қувватлаш бевосита маб- йили АҚШда 158 миллиард, Хитойда 110 милли- равишда, жумладан, кафедра аъзоларининг хо-
бир профессорга биттадан ҳам тўғри келмагани лағга бориб тақалади. Бу хусусда ҳам олий таъ- ард, Ҳиндистонда 27 миллиард, Буюк Британия- рижий сафарларини ташкил этиш, уларни моддий
ойдинлашади. Ваҳоланки, фан доктори бир вақт- лим тизимида ижобий натижаларга эришилди. да 23 миллиард ва Исроилда 18 миллиард АҚШ рағбатлантириш, стартапларни молиялаштириш,
нинг ўзида 5 нафаргача тадқиқотчига илмий раҳ- Жумладан, давлат илмий-техник дастурлари дои- доллари сарфланган. Ажратилган маблағ ҳисо- ёш олимларга грантлар ажратиш, лабаратория ва
бар ва маслаҳатчи бўлиши мумкин. расида ўтган йили олий таълим муассасаларида бига биргина АҚШда 7568 та, Буюк Британияда компьютер техникасини харид қилиш учун сарф-
умумий маблағи 165 миллиард 445 минг сўм бўл- 1570 та, Хитойда 1505 та, Ҳиндистонда 798 та лаш тизимини жорий қилиш даркор.
Масалага диссертациялар ёқлови бўйича ил- ган 403 та илмий лойиҳа бажарилди. Бу лойиҳа- янги стартап лойиҳа амалга оширилган.
мий кенгашларни кўпайтириш, докторантлар, ил- ларнинг 59 таси фундаментал, 193 таси амалий, Хулоса ўрнида айтиш жоизки, мамлакатимизда
мий даражага эга профессор-ўқитувчилар, илмий 101 таси инновацион ҳамда 50 таси ёш олимлар- Шу маънода, Ўзбекистонда стартап лойи- Учинчи Ренессанс пойдеворини барпо этишдек
раҳбар ва маслаҳатчиларнинг масъулиятини оши- нинг фундаментал, амалий ва иннновацион ло- ҳаларни ривожлантириш ва бу орқали юрти- улуғ мақсад йўлида олиб борилаётган чора-тад-
риш, самарали меҳнатни рағбатлантириш орқали йиҳалари саналади. мизнинг жаҳон стартап бозоридаги нуфузини бирларни илм-фанга эътибор ва инновациялар-
ечим топиш мумкин. Бундан ташқари, ҳар бир ошириш муҳим аҳамиятга эга. Яқин вақтгача сиз тасаввур қилиб бўлмайди. Айнан таълим,
олий таълим муассасаси ўзининг илмий салоҳия- Молиявий тушумлар ҳисоботига кўра эса, 2021 талабалар учун ўз ғояларини лойиҳага айланти- фан ва инновацион фаолиятни ривожлантириш,
тидан тўлиқ ва унумли фойдаланиши зарур. йилда олий таълим муассасаларидаги бир нафар ришда маслаҳат ва кўрсатма берадиган стартап замонавий билим ва юксак маънавий-ахлоқий
профессор-ўқитувчига нисбатан илмий лойиҳа- платформа, ментор ва мураббийлар ёрдамида фазилатларга эга, мустақил фикрлайдиган юқори
Танганинг икки томони лардан тушган маблағ ўртача 5 миллион сўмдан ишлаш имконияти йўқ эди. Лекин бугун IT парк ва малакали кадрлар тайёрлаш жараёнини сифат
тўғри келмоқда. 22 та олий таълим муассаса- олий таълим муассасаларининг ўзаро ҳамкорлиги жиҳатидан янги босқичга кўтариш, илмий-тадқиқот
Сўнгги йилларда мамлакатимизда илм-фан ва си бу борада юқори кўрсаткичга эришган бўлса, туфайли талабалар инкубация марказларида таъ- муассасаларини модернизация қилиш, замонавий
тадқиқот олиб боришга қизиқиш ортди. Боиси соҳа- 32 та олийгоҳ ва филиалларда давлат дастури лим олиш имкониятига эга. инновацион технологияларни иқтисодиёт тар-
га давлат сиёсати даражасида эътибор қаратила доирасидаги илмий лойиҳалардан молиявий ту- моқлари ва ижтимоий соҳага жадал татбиқ қилиш
бошлади. Шунингдек, янги таҳрирдаги “Таълим шум мутлақо бўлмаган. Халқаро илмий-амалий Ўтган йили 14 та олий таълим муассасаcи ҳузу- мамлакатимизнинг етакчи давлатлар қаторидан
тўғрисида”ги қонунда олий таълимдан кейинги таъ- рида “Бизнес-акселератор” фаолияти йўлга қўйи- ўрин олиши, халқаро рақобатбардошликка эриши-
лим — илмий-тадқиқот олиб бориш босқичлари ва либ, Инкубация марказлари ташкил этилди. Ҳозир ши, аҳоли фаровонлигини таъминлашда муҳим
шакллари — таянч докторантура, докторантура, юртимиздаги 40 та олий таълим муассасасида аҳамият касб этади.