ЕВРООСИЁ МАКОНИДА ²АМКОРЛИКНИ РИВОЖЛАНТИРИШДА Тинчлик ва дипломатик тадқиқотлар институти,
МУ²ИМ ТАРИХИЙ БОС¯ИЧ Беларусь тинчлик жамғармаси, Қирғизистондаги
ШҲТ маданият ва интеграция маркази ва бошқа
Қобилжон сОБиРОв, Марказ фаолияти соғлиқни сақлаш, спорт, ту- илмийамалий семинарлар, ижодий кечалар хал кўплаб миллий ва хорижий ҳамкорлар билан бир-
Ўзбекистонда Шанхай ҳамкорлик ташкилоти ризм, қардош шаҳарлар ўртасидаги алоқалар- қаро аудитория томонидан ижобий баҳоланмоқда. галикда амалга оширилади.
Халқ дипломатияси маркази директори ни ривожлантириш ва бошқа соҳаларни қамраб
олувчи кўплаб лойиҳаларни ўз ичига олади. Улар Халқ дипломатияси, энг аввало, турли мил- Замонавий дунё сайёрамиз халқлари ҳаёти-
Бошланиши 1-бетда ўртасида мулоқотни ташкил этмасдан, янгиянги турли халқ ва этник гуруҳлар вакилларини, турли лат ва мамлакатлар вакилларининг бевосита нинг сиёсий, иқтисодий ва бошқа соҳаларида
таклифлар яратишга қаратилган халқаро форум- маданий анъаналар ва диний эътиқод вакиллари- оммавий мулоқотидир. Расмий дипломатиядан мисли кўрилмаган ўзгаришлар билан бирга жадал
ШҲТнинг ташкил этилиши ва ривожланиши лар, анжуманлар, ижодий кечалар, кўргазмалар ни бир платформада тўплаш имконини берувчи фарқли ўлароқ, халқ дипломатияси оддий фуқа- суръатлар билан ривожланмоқда. Дунёда рўй бе-
замирида узоқ муддатга мўлжалланган самимий ўтказмасдан, шунингдек, маданийгуманитар ҳамкорликнинг самарали воситаси бўлиб хизмат ролар қатламидан шаклланади, ҳар бир инсон- раётган воқеалар бугунги ва келажак авлодлар
ҳамкорлик мавжуд. Шунингдек, мазкур халқаро ҳамкорлик билан шуғулланувчи ташкилотлар, ма- қилмоқда. нинг манфаатларини ҳисобга олади, ҳар бир шахс учун муносиб шартшароит яратиш бўйича мам-
ташкилот аъзолари иқтисодий салоҳияти, молия- салан, миллий маданий марказлар, олий таълим унинг бевосита иштирокчисига айланади. лакатларнинг биргаликда, ўлчовли ва изчил қа-
вий, инсоний ва бошқа имкониятлари бўйича тур- масканлари билан дўстона илмийамалий алоқа- Марказнинг жорий йилдаги фаолияти айниқ- дамлар қўйишини тақозо этмоқда.
лича бўлса ҳам, тенг асосда ўзаро ҳамкорлик қи- ларни йўлган қўймасдан эришиб бўлмайди. са самарали бўлди. Буни пандемия давридан Марказ янги ғояларни шакллантириш, мада-
лади. Айнан ушбу жиҳатлар Ўзбекистон учун ҳам кейин тузилма фаолияти тўлиқ шакллангани ва нийгуманитар алоқаларни кенгайтириш, одамлар Шанхай ҳамкорлик ташкилотининг асосий мақ-
жуда муҳим. Айнан Ўзбекистон ташаббуси билан ШҲТ мако- муҳими, юртимизнинг ШҲТга раислиги даврида ўртасидаги алоқаларни мустаҳкамлаш борасида сад ва вазифаларидан бири ҳамкорликдаги саъй
нида шаклланган халқ дипломатияси институтла- кўплаб тадбирлар ўтказилгани билан изоҳлаш самарали имкониятлардан фойдаланиб, чуқур ил- ҳаракатлар орқали минтақада ҳар томонлама
Яқин тарихга назар солсак, Ўзбекистоннинг ри жамоатчилик муносабатларини ШҲТ доираси- мумкин. дизли миллий анъаналарга йўғрилган ўзаро англа- ва мувозанатли иқтисодий ўсишга, ижтимоий ва
тинчлик ва фаровонлик, тинчтотув яшаш, мин- да янада кенгайтиришнинг замонавий амалиёти шув кўприкларини барпо этмоқда. Унинг фаолияти маданий тараққиётга кўмаклашиш эканлиги бе-
тақавий ҳамкорликни чуқурлаштириш йўлида уму- тарзида қабул қилинди. Дастлаб 2018 йилда юр- ШҲТ маконида жаҳон цивилизацияси, илмфан бундан буён ҳам маданийгуманитар алоқаларни, жиз эмас. Бу ҳаракатлар тенг ҳуқуқли шерикликка
мий мақсадларга эришишга оид бир қатор муҳим тимизда ташкил этилган Ўзбекистонда Шанхай ва санъат ривожига беқиёс ҳисса қўшган буюк жумладан, таълим, фан, технология ва туризмни асосланган бўлиб, ШҲТга аъзо давлатлар халқла-
ташаббуслари ҳамкор давлатлар томонидан қўл- ҳамкорлик ташкилотининг Халқ дипломатияси олим ва мутафаккирлар яшаб ижод қилган. Улар- янада кенгайтиришга қаратилади. Маҳаллий ва рининг турмуш даражасини изчил ошириш ва
лабқувватланганига гувоҳ бўламиз. маркази билан турдош ташкилотлар айни пайтда нинг математика, физика, кимё, астрономия, эт- хорижий ҳамкорлар билан биргаликда минтақа яхшилашга қаратилган.
ШҲТга аъзо аксарият давлатларда ҳам фаолият нография, тиббиёт, тарих, адабиёт, ахлоқ, фалса- халқларининг бой тарихий ва маданий мероси
Шанхай ҳамкорлик ташкилоти халқ диплома- юритмоқда. фага оид асарлари ҳозир ҳам бутун инсониятнинг билан яқиндан танишиш бўйича ҳар томонлама Ўзбекистоннинг раислиги давомида барча
тияси институтларини ташкил этиш ғоясини бунга маънавий бойлиги ҳисобланади. ҳамкорлик давом эттирилади. Парламент, ёшлар соҳаларда ҳамкорликни янада ривожлантиришга
мисол сифатида кўрсатиш мумкин. Мазкур ғоя илк Эътиборлиси шундаки, ШҲТ маконида халқ ва спорт дипломатияси соҳасида лойиҳаларни доир кенг кўламли масалаларни кўриб чиқишга
бор Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат дипломатияси воситаларини тарғиб этишга қа- ШҲТ мамлакатларидаги тарихий ва маданий амалга ошириш режалаштирган. қаратилган турли даражадаги 80 дан ортиқ тадбир
Мирзиёев томонидан 2017 йилда Қозоғистонда ратилган мазкур тузилмалар ўртасида мунтазам ёдгорликлар бугунги кунда бутун дунёдан мил ўтказилди. Тадбирларнинг кун тартиби ҳар бир
бўлиб ўтган ШҲТ саммитида илгари сурилган. алоқалар йўлга қўйилди. Халқ дипломатиясининг лионлаб сайёҳларни ўзига жалб этиб келмоқда ва Марказ фаолиятининг инсонпарварлик йўна- аъзо давлатларнинг тегишли ташкилотлари билан
ривожланиши халқаро дўстона алоқалар учун улар ҳали ҳам илмий жамоатчиликнинг ўрганиш лиши турли халқлар ва этник гуруҳлар вакиллари, келишилди.
Қайд этиш лозимки, Президентимизнинг хал қулай муҳит яратиш ва халқлар ўртасида ўзаро объекти бўлиб қолмоқда. турли маданий анъаналар ўртасида мулоқот май-
қаро майдондаги ташаббуслари узлуксиз ва даво- ишончни чуқурлаштиришда муҳим аҳамиятга эга. донини таъминлашга қаратилади. Шу ўринда алоҳида таъкидлаш жоизки, Ўзбе-
мийдир. Фикримиз тасдиғи сифатида Ўзбекистон Аҳамиятлиси, қадимий тарих, бой ва бетакрор кистон ўз раислиги даврида ШҲТ Низомининг
томонидан ШҲТнинг “Эзгу ният элчиси” институ- Назаримизда, фуқаролик жамиятлари ШҲТ- маданий анъаналар, бирбирининг мероси, урф Маданийгуманитар алоқаларни кенгайтириш, мақсад ва тамойилларига қатъий амал қилган. Бу,
тини ташкил этиш ташаббусини кўрсатиш мумкин. нинг таянч кучига айланиши, халқ дипломатияси одатлари билан яқиндан танишиш орқали давлат- илмий ва ижодий доиралар, аъзо давлатларнинг биринчи навбатда, барча аъзо давлатларнинг тенг
Ушбу таклиф жуда долзарб, чунки у, аввало, ШҲТ эса расмий дипломатияга қўшимча таянч бўлиши лар ва халқлар ўртасида ўзаро ҳурмат ва ишонч- жамоат ташкилотлари, ШҲТдаги кузатувчилар ва ҳуқуқлилигини, ўзаро тушуниш ва уларнинг ҳар
Низомига, юртимиз тараққиёт стратегиясининг керак. ни шакллантириш, шунингдек, ёш авлодни бошқа мулоқот бўйича ҳамкорлар ўртасидаги бевосита бирининг фикрини ҳурмат қилиш асосида умумий
мақсад ва вазифаларига ҳамоҳанг, иккинчи то- халқлар маданиятини ҳурмат қилиш руҳида тар- алоқаларни ривожлантириш, болалар, ёшлар ва нуқтаи назарларни излашни, умумий манфаат-
мондан, эзгу ният элчилари, яъни адабиёт, санъ- Фуқаролик жамияти ва унинг ажралмас қисми биялашни таъминлаш мумкин. хотинқизлар ташкилотларининг ўзаро ҳамкорлиги лар бўйича қўшма ҳаракатларни босқичмабосқич
ат, фан, мусиқа, спорт каби халқчил соҳалардаги ҳисобланган халқ дипломатияси фаоллиги амал- учун шартшароит яратиш марказнинг истиқбол- амалга оширишни назарда тутади.
машҳур ва таниқли вакиллардан ташкилотнинг да тўлақонли ва узлуксиз ривожланиб борса, Дўстлик ва яхши қўшничилик муносабатла- даги муҳим йўналишлари бўлади.
нуфузини оширишда фойдаланилади. ШҲТни ҳар томонлама қўллабқувватлаш ва унинг рининг мустаҳкамланиши, ШҲТ маконида мам- Албатта, яқин кунларда бутун дунё жамоатчи-
тараққиётига кўмаклашиш борасида ҳам муносиб лакатлар ва халқлар манфаатлари йўлида кенг Ёшларни ҳар томонлама қўллабқувватлаш, лигининг диққати Самарқандга қаратилади. Ушбу
Таъбир жоиз бўлса, “эзгу ният элчиси” ташаббу- ўзгаришлар юзага келиши табиий. Марказнинг кўламли ҳамкорлик ташкилотга аъзо давлатлар- уларни илмфан, тарих, фалсафа ва санъат би- қадимий шаҳарда ўтадиган ШҲТ саммити Ўзбе-
сини “халқ дипломатияси воситалари”ни қўллашга асосий вазифаси ҳам ишонч ва яхши қўшничилик, нинг, шу жумладан, Ўзбекистоннинг ҳам иқтисо- лан яқиндан таништириш мақсадида Марказ та- кистон учун тўртинчиси бўлади. Илгари бундай
оид ғоянинг навбатдаги босқичи, деб талқин этиш миллатлараро ва конфессиялараро тотувликни дий салоҳиятини янада юксалтириш ва шунга мос шаббуси билан пойтахтимиздаги Алишер Навоий муҳим халқаро тадбир 2004, 2010 ва 2016 йиллар-
мумкин. Шу сабабли Халқ дипломатияси маркази мустаҳкамлаш, цивилизациялараро мулоқотни равишда халқ фаровонлигини ошириш имконини номидаги Миллий кутубхонада “ШҲТ билимлар да фақат Тошкент шаҳрида ўтказилган эди.
“эзгу ният элчиси” ғоясини халқ дипломатиясининг ривожлантириш каби масалаларни қамраб олган. бериши шубҳасиз. зали” ташкил этилган. Унда ШҲТ мамлакатлари-
“машҳурлар дипломатияси” тарзидаги энг муҳим Ушбу вазифаларнинг ҳаётга татбиқ этилиши фуқа- нинг кўплаб китоблари, шу жумладан, маркази- Пандемиядан кейин 15 та давлат раҳбарлари-
воситаси сифатида фаол тарғиб этади. ролик жамияти институтларини ШҲТ доирасида- Ўтган йигирма бир йил давомида ШҲТ давлат- мизнинг нашриёт портфелига тегишли мақол ва нинг юзмаюз учрашиши Самарқанд саммитининг
ги интеграция жараёнига жалб этиш йўли билан лари маданият, таълим, соғлиқни сақлаш соҳала- маталлар тўплами, Ташкилотга аъзо давлатлар асосий натижаси ҳисобланади. Бундан ташқари,
Сир эмаски, бугунги халқаро муносабатларда ташкилотга аъзо давлатлар салоҳиятини янада рида ҳамкорликни янада кенгайтириш, шунинг халқларининг эртаклари, жаҳон миқёсидаги олим йиғилишда ШҲТ кузатувчи мамлакат раҳбарла-
жамоатчилик билан бевосита алоқаларни мус бойитиш, кўп томонлама ва кўп қиррали ҳамкор- дек, ўзаро ишонч ва мулоқотни мустаҳкамлаш ва файласуфлар ҳаёти ва меросига оид тўплам ри ва ҳамкор ташкилотлар — БМТ, МДҲ, КХШТ,
таҳкамлаш тобора муҳим аҳамият касб этмоқда. ликни йўлга қўйиш учун янги йўналишларни очиш учун платформалар яратишга қаратилган қатор кўринишидаги китоблар ўрин олган. Бу йўна- ЕОИИ ва бошқа давлатлар раҳбарлари иштирок
Зеро, турли маданият ва цивилизация вакил- нуқтаи назаридан ҳам аҳамиятли. муҳим ташаббусларни илгари сурди. Фақат ўзаро лишдаги изланишлар келгусида ҳам давом этади. этиши кутилмоқда. Бу эса фикрлар алмашиши,
ларининг бирбирини яхшироқ тушуниши турли ишончга асосланган мулоқотга таянадиган халқ позициялар муштараклигини текшириш, узоқ муд-
халқлар дунёқараши асос бўлган маданий қадри- Ўзбекистоннинг ташқи муносабатлари учун дипломатиясининг устувор вазифаларини амал- Яқин кунларда марказ қошида ёшлар ва ёш датли режаларни тасдиқлаш ва ҳоказолар учун
ятларни ўрганишга кўмаклашади. Қолаверса, за- муҳим аҳамиятга эга бўлган мазкур жиҳатларни га оширувчи марказимиз ҳам ўзининг тўрт йиллик етакчиларнинг ШҲТ фаолиятига оид билимларини универсал платформадир.
монавий дунё ҳақиқатлари ҳам халқлар ўртасида- инобатга олган ҳолда, марказ самарали ҳамкор- қисқа фаолияти давомида ШҲТ давлатлари ва ривожлантириш мақсадида, миллий лойиҳаларни
ги яқинлашув зарурлигини тақозо этмоқда. ликни ривожлантириш, юртимизда амалга ошири- халқларини бирбирига яқинлаштиришга муносиб амалга оширишда ҳамда уларнинг иштирокини ку- Самарқанд декларациясида мамлакатларнинг
лаётган ислоҳотлар ҳақида халқаро ҳамжамиятга ҳисса қўшди. чайтиришга йўналтирилган ШҲТ кўнгиллилар “ха- энг муҳим минтақавий ва глобал муаммолар бў
Табиийки, халқаро муносабатларда жамоатчи- маълумотларни етказиш мақсадида универсал би”ни ташкил этиш режалаштирилмоқда. йича мужассамлашган позициялари акс этиши
лик эътиборини қозониш учун олимлар, эксперт- мулоқот майдонини тақдим этмоқда. Марказнинг ҳамкорлар билан биргаликда ўт- кутилмоқда. Минтақавий барқарорлик, хавфсиз-
лар, турли соҳа вакиллари ва оддий одамлар казаётган тадбирлари, жумладан, ШҲТ ярим Табиийки, мазкур лойиҳаларнинг барчаси Хи- лик ва барқарор иқтисодий ривожланишни таъ-
марафони, болалар расмлари кўргазмаси, тойнинг Яхши қўшничилик, дўстлик ва ҳамкорлик минлаш, транспорт алоқаларини мустаҳкамлаш,
халқ дипломатияси форуми, давра суҳбатлари, қўмитаси, Евроосиё, Қозоғистон, Қирғизистон, шунингдек, маданий мулоқотни чуқурлаштириш
бўйича қўшма ёндашувлар белгилаб берилади.