The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by peristiwappds, 2021-10-26 23:24:09

MODUL MAS MORAL TAHUN 5 SK

MODUL MAS MORAL TAHUN 5 SK

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5

UNIT : 11 NILAI : KERAJINAN TP : 2

B. Pilih dan tulis jawapan yang betul dalam ruangan yang disediakan.

melibatkan memajukan harmoni
kebangsaan
mengulang
kaji

1. Ain _______________________________ pelajaran dengan bersungguh-
sungguh untuk mencapai kejayaan dalam peperiksaan akhir tahun.

2. Adila dan kawan-kawannya __________________________________ diri
dalam aktiviti membersihkan kawasan perumahan mereka agar bersih
dan ceria.

3. Orang yang rajin berusaha akan ____________________________ diri demi
masa depannya.

4. Sikap gigih pasukan bola sepak Sekolah Kebangsaan Demangi telah
membawa pasukan mereka ke peringkat
_______________________________.

5. Sikap rajin dalam kalangan jiran mewujudkan suasana kehidupan
yang lebih selamat dan _______________________.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 43

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5

UNIT : 11 NILAI : KERAJINAN TP : 3

c. Tuliskan cara bersikap rajin dalam masyarakat setempat dan
perasaan apabila bersikap rajin berdasarkan gambar rajah di bawah.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 44

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5

MINGGU RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5 SK
KELAS HARI
NILAI UTAMA MASA
UNIT
TAJUK KERJASAMA
STANDARD KANDUNGAN
STANDARD PEMBELAJARAN UNIT 12 KERJASAMA
KRITERIA KEJAYAAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN KERJASAMA MEMBAWA KESEJAHTERAAN

AKTIVITI 12. Amalan Kerjasama dalam masyarakat
(Buku Teks MS 134)
12.1, 12.2, 12.3, 12.4
PETA i-THINK
PENGISIAN KURIKULUM Murid dapat menerangkan kesan amalan kerjasama dalam masyarakat.

BBM Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PENTAKSIRAN 1. Memerihalkan 3 amalan aktiviti yang boleh dijalankan secara
REFLEKSI Bersama-sama dengan masyarakat. (Penaakulan Moral)
2. Menyatakan 3 kesan jika mengabaikan amalan kerja sama dalam
masyarakat.
3. Mengekspresikan perasaan apabila dapat bekerjasama dengan
masyarakat setempat.(Emosi Moral)
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan
kaitannya dengan objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. Murid rujuk
dialog dalam buku teks muka surat 114.
Set Induksi : Simulasi
2. Murid dibimbing memahami gambar dan bersoal jawab tentang
gambar.
3. Murid diminta menyatakan contoh sikap bekerjasama yang boleh
dilakukan dalam situasi tersebut.
4. Murid diminta menyatakan beberapa amalan lain yang melibatkan
Kerjasama dalam masyarakat menggunakan lembaran kerja yang
diberi. (Lampiran 1)
5. Murid menulis kepentingan mengamalkan sikap bekerjsa sama dalam
masyarakat. (Lampiran 2)
6. Murid menyatakan perasaan selepas melakukan sesebuah gotong
royong membersihkan kawasan perumahan.
7. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Lampiran 3)
8. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Peta Buih STRATEGI PAK21 Peta I-Think TAHAP TP 3

Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Akses Kendiri

PemndbeeklatjaarnanTematik Kemasyarakatan

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Bahasa
Nilai Murni – Hormat Menghormati

Buku teks, Kad Tugasan , Pensel Warna
Soalan ( Lisan dan Bertulis )

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 45

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5

UNIT : 12 NILAI : KERJASAMA TP : 1

A. Kamu terlibat dalam program gotong-royong. Tuliskan aktiviti yang
boleh kamu lakukan bersama masyarakat dalam setiap situasi di
bawah:

Gotong-royong di Gotong-royong di Gotong-royong
taman permainan taman perumahan membina semula
rumah yang terbakar

Aktiviti Aktiviti Aktiviti

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 46

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5

UNIT : 12 NILAI : KERJASAMA TP : 2

B. Jelaskan kepentingan mengamalkan sikap sederhana dalam
masyarakat.

Kepentingan
mengamalkan

sikap
BEKERJASAMA
dalam masyarakat

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 47

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5

UNIT : 12 NILAI : KERJASAMA TP : 3

C. Tulis perasaan kamu berdasarkan situasi yang diberikan di bawah.

Membuat rondaan Menyertai gotong- Membantu
mengangkat papan
pada waktu malam royong membersihkan untuk bina pos
pengawal di kampung.
bersama anggota RELA Balairaya.

Perasaan saya:

______________________ ______________________ ______________________
______________________ ______________________ ______________________
______________________ ______________________ ______________________
______________________ ______________________ ______________________
______________________ ______________________ ______________________
______________________ ______________________ ______________________
______________________ ______________________ ______________________
______________________ ______________________ ______________________
______________________ ______________________ ______________________
______________________ ______________________ ______________________

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 48

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5

MINGGU RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5 SK
KELAS HARI
NILAI UTAMA MASA
UNIT
TAJUK KESEDERHANAAN
STANDARD KANDUNGAN UNIT 13 KESEDERHANAAN
STANDARD BESEDERHANA MENJAMIN KEBAHAGIAAN
KPERMITEBREILAAJKAEJRAAYNAAN 13. Amalan kesederhanaan dalam hidup bermasyarakat.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 13.1, 13.3, 13.4
Murid dapat menerangkan amalan besederhana, kepentingan dan perasaan
AKTIVITI beila besederhana dalam hidup bermasyarakat.
(Buku Teks MS 134)
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PETA i-THINK
PENGISIAN KURIKULUM 1. Memerihalkan 3 amalan besederhana dalam masyarakat
setempat.(Penaakulan Moral)
BBM
PENTAKSIRAN 2. Menyatakan 3 kepentingan mengamalkan sikap sederhana dalam
REFLEKSI masyarakat.

3. Mengekspresikan perasaan apabila dapat bersikap toleransi dalam
masyarakat setempat.(Emosi Moral)

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan objektif pelajaran dan kriteria kejayaan. Murid rujuk dialog
dalam buku teks muka surat 120.
Set Induksi : Simulasi

2. Murid dibimbing memahami gambar dan bersoal jawab tentang
gambar.

3. Murid diminta menyatakan contoh sikap besederhana dalam perbualan
tersebut.

4. Murid diminta menyatakan beberapa amalan lain yang melibatkan
tingkah laku sederhana menggunakan lembaran kerja yang diberi.
(Lampiran 1)

5. Murid menulis kepentingan mengamalkan sikap sederhana dalam

masyarakat. (Lampiran 2)
6. Murid menyatakan perasaan selepas melakukan tingkah laku sederhana

dalam masyarakat.
7. Murid diminta menyatakan perasaan setelah bersikap toleransi.

8. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru. (Lampiran 3)
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Peta Buih STRATEGI PAK21 Peta I-Think TAHAP TP 3

Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Akses Kendiri

Pendekatan Tematik Kemasyarakatan

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Bahasa
Nilai Murni – Hormat Menghormati

Buku teks, Kad Tugasan , Pensel Warna
Soalan ( Lisan dan Bertulis )

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 49

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5

UNIT : 13 NILAI : KESEDERHANAAN TP : 1

A. Tanda √ pada pernytaan yang menunjukkan sikap sederhana dalam
masyarakat.

Lilian dan Rekha membeli hadiah yang sesuai dengan
1. harga dan kuantiti untuk Hari Keluarga Taman

Perumahan Sri Kenyalang.

Danny memakai pakaian yang sangat mahal dan
2. berkilauan semasa menghadiri upacara pengebumian

datuk rakannya.

Semasa mengahdiri majlis perkahwinan di Kampung
3. Tenang, Ang YiFang dna Alisya memakai pakaian sopan

dan kemas serta membawa hadiah.

Gary berasa sangat tidak puas hati dengan cadangan

4. Jargit dalam mesyuarat AJK Keselamatan Taman
Anggerik. Dia meninggikan suara dan menepuk meja

dengan kuat dalam mesyuarat itu.

Amrita dan Sugee bermain dengan gembira di taman

5. permainan kanak-kanak tanpa menggunakan suara
yang kuat dan sentiasa berhati-hati agar tidak

terlanggar kanak-kanak kecil.

Ketua taman, Encik Arun mahu sambutan Hari Keluarga
Taman Jaya dibuat dengan lancar dan meriah tanpa
6. mengenakan bayaran yang sangat tinggi terhadap
penduduknya. Semua anggota dapat menyertai
sambutan tersebut.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 50

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5

UNIT : 13 NILAI : KESEDERHANAAN TP : 3

B. Jelaskan kepentingan mengamalkan sikap sederhana dalam
masyarakat.

Kepentingan
mengamalkan
sikap sederhana
dalam masyarakat

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 51

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5

UNIT : 13 NILAI : KESEDERHANAAN TP : 3

C. Tulis perasaan kamu berdasarkan situasi yang diberikan di bawah.

Gambaran situasi Perasaan

Menggunakan telefon
bimbit secara sopan
dan tidak kuat dalam lif.

Ambil makanan secara
sederhana di dusun
rakan.

Berbelanja secara
sederhana di pasaraya
supaya orang lain turut
dapat membeli
barangan keperluan.

Menggunakan bahasa
yang sopan semasa
menyatakan rasa tidak
puas hati terhadap
perkhidmatan bas.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 52

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5

MINGGU RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5 SK
KELAS HARI
NILAI UTAMA MASA
UNIT
TAJUK TOLERANSI
STANDARD KANDUNGAN UNIT 14 TOLERANSI DALAM MASYARAKAT SETEMPAT
STANDARD BERTOLERANSI ELAKKAN SENGKETA
PKERMITEBREILAAJKAEJRAAYNAAN 14. TOLERANSI Kesanggupan bertolak ansur , sabar dab mengawal diri demi
1ke4.s1e,ja14h.t2e,r1a4a.n3,h1i4d.u4p.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Murid dapat menerangkan cara bertoleransi dalam masyarakat setempat
dalam pelbagai situasi.
AKTIVITI
(Buku Teks MS 134) Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1. Memerihalkan cara bersikap tolerasni dalam masyarakat
setempat.(Penaakulan Moral)

2. Mengekspresikan perasaan apabila dapat bersikap toleransi dalam
masyarakat setempat.(Emosi Moral)

3. Mengamalkan sikap toleransi dalam masyarakat setempat..(Perlakuan
Moral)

1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan objektif pelajaran dan kriteria kejayaan.
Set Induksi : Gambar/Poster (rujuk Lampiran 1)

2. Murid dibimbing memahami gambar dan bersoal jawab tentang
gambar.

3. Murid diminta menyatakan contoh sikap toleransi yang sepatutnya
dilakukan situasi yang diberikan.

4. Murid diminta menyatakan perasaan setelah bersikap toleransi.
5. Murid melihat lembaran kerja yang diberikan (rujuk Lapmiran 2)
6. Murid memberi penerangan bertulis tentang setiap situasi yang

digambarkan.
7. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
8. Murid melengkapkan latihan Merak Cantik (rujuk Lampiran 3) yang diberi

oleh guru.
9. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

PETA i-THINK Peta Pelbagai Alir STRATEGI PAK21 Same-Different TAHAP TP 4
PENGISIAN KURIKULUM
Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi
BBM
PENTAKSIRAN Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis
REFLEKSI
Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Akses Kendiri

Pendekatan Tematik Kemasyarakatan

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Bahasa
Nilai Murni – Hormat Menghormati

Buku teks, Kad Tugasan , Pensel Warna

Soalan ( Lisan dan Bertulis )

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 53

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5

UNIT : 14 NILAI : KESEDERHANAAN TP : 1

A. Nyatakan emosi mana dalam gambar dibawah yang menunjukkan
toleransi

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 54

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5

UNIT : 14 NILAI : KESEDERHANAAN TP : 4

B. Jelaskan cara bertoleransi dalam masyarakat berdasarkan
situasi dalam gambar di bawah.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Situasi : Keadaan bas yang sangat sesak
dengan penumpang dan ada penumpang
lebin tua sedang berdiri.

Cara bertoleransi :
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_S_it_u_a_s_i_:_S_e_m__u_a__m__u_r_id__s_e_d__a_n_g__b__e_r_a_t_u_r_u_n_t_u_k____
_m_e__n_a_i_k_i _b_a_s_._T_i_b_a_-_t_ib_a__a__d_a__m__u_r_id__le__b_ih__k_e__c_il___
_m_e__m__o_t_o_n_g__b_a__ri_s_a_n_.______

Cara bertoleransi :
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________
_________________________________________________
_S_it_u_a__s_i _:_K_e__ti_k_a__a__n_d_a__i_n_g__in__c__e_p_a__t_d__ih__a_n_t_a__r _k_e___
_pusat Tuisyen, ada kereta lain yang menyekat
laluan kereta ayah anda.

Cara bertoleransi :
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_S_it_u_a_s_i_:_S_e_m__a__sa__b__e_r_a_d_a__d__i _k_u_il_u_n__tu_k__b_e__rj_u_m__p_a_
_sa__m__i,_a__d_a__s_e_p_a__sa__n_g__s_u_a_m_ i isteri tua berada di
belakang anda, juga beratur untuk bertemu
__sa____m____i__. ______________________________________________________________________________________
_C_a__r_a__b_e__rt_o_l_e_r_a__n_s_i _:_____________________________
______________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________________
_____________________________________P__a_g_e__5_5_
_________________________

_________________________________________________
_________________________________________________

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 5

UNIT : 14 NILAI : KESEDERHANAAN TP : 4

C. Lengkapkan peta alir dalam bentuk Merak Cantik di bawah.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 56


Click to View FlipBook Version