The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by peristiwappds, 2021-10-26 23:07:52

MODUL MAS MORAL TAHUN 3 SK

MODUL MAS MORAL TAHUN 3 SK

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3

UNIT: 11 NILAI: KERAJINAN TP: 2

B. Terangkan kepentingan bersikap rajin di sekolah.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 43

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3

UNIT: 11 NILAI: KERAJINAN TP: 3

C. Padanakan situasi dalam gambar di bawah dengan akibat tidak
bersikap rajin di sekolah.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 44

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3

MINGGU RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3 SK
KELAS HARI
NILAI UTAMA MASA
UNIT
TAJUK KERJASAMA
STANDARD KANDUNGAN UNIT 12 KERJASAMA BUDAYA KAMI
STANDARD KERJASAMA BUDAYA KAMI
PEMBELAJARAN 12.0 KERJASAMA
KRITERIA KEJAYAAN 12.1 , 12.2, 12.3 , 12.4 , 12.5
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Murid dapat menerangkan kepentingan bekerjasama dalam kalangan warga
AKTIVITI sekolah dengan betul.
(Buku Teks MS 89 )
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PETA i-THINK 1. Menyatakan cara bekerjasama sesama warga sekolah. (Penaakulan Moral)
PENGISIAN KURIKULUM 2. Mengekspresikan perasaan apabila dapat bersikap bekerjasama dengan
warga sekolah. (Emosi Moral)
BBM 3. Mengamalkan sikap bekerjasama bersama warga sekolah.(Perlakuan Moral)
PENTAKSIRAN
REFLEKSI 1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan objektif pelajaran dan kriteria kejayaan.

Set Induksi : Video
2. Murid dibimbing memahami video dan menjawab soalan.
3. Murid diminta menyatakan contoh sikap bekerjasama dalam situasi yang
diberikan.
4. Murid diminta menyatakan perasaan setelah bersikap bekerjasama.
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
6. Setiap ahli kumpulan diminta untuk mempamerkan 2 aktiviti kerjasama
disekolah dan mempamerkan hasil kerja. ( Gallery Walk )
7. Setiap ahli kumpulan menghantar wakil untuk mendapatkan hasil aktiviti dari
kumpulan lain. Dan mengumpulkan hasil maklumat.
8. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
9. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
10.Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Peta Bulatan STRATEGI PAK21 Permainan TAHAP TP 3

Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Koperatif

Pendekatan Tematik Jati diri, Patriotisme dan

Kewarganegaraan

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Bahasa

Nilai Murni – Keadilan

Buku teks, Kertas manila , Pen Marker

Soalan ( Lisan dan Bertulis )

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 45

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3

UNIT: 12 NILAI: KERJASAMA TP:

A.Pilih dan nyatakan empat kepentingan bekerjasama di sekolah.

 Dapat mengeratkan hubungan diantara warga sekolaj.
 Memupuk sikap saling membantu
 Melahirkan individu yang mementingkan diri sendiri
 Masalah dapat diselesaikan dengan mudah
 Mewujudkan persengkataan dikalangan warga sekolah
 Kerja dapat disiapkan dengan cepat

1

Kepentingan 2
Bekerjasama 3
4
di Sekolah

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 46

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3

POSTER KERJASAMA.
Warnakan slogan dan poster Kerjasama dibawah.

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 47

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3

UJI MINDA KERJASAMA AMALAN KITA

Cari dan warnakan perkataan yang tersembunyi.

PZ S E K O L A H X

KR H R T YWK VC

ES G E MB I R A Y

RA X Q C A V M C H

JA C E R I A J T T

AT Y W S K H S Y O

SQ R G S H J E P L

AK Q T F A K P U E

ML E R A T P A U R

AN S K T I L K H A

KJ T Z B Y P A L N

RA J I NW Z TMS

EO W G B A N T U I

TOLERANSI ERAT GEMBIRA SEKOLAH

RAJIN KERJASAMA

SEPAKAT BAIK HATI BANTU

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 48

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3

MINGGU RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3 SK
KELAS HARI
NILAI UTAMA MASA
UNIT
TAJUK KESEDERHANAAN
STANDARD KANDUNGAN UNIT 13 AMALAN HIDUP DI SEKOLAH
STANDARD PEMBELAJARAN
KRITERIA KEJAYAAN SEDERHANA MEMBAWA KEJAYAAN
OBJEKTIF PEMBELAJARAN 13.0 Bersikap Sederhana
13.1, 13.2, 13.3, 13.4, 13.5.
AKTIVITI
(Buku Teks MS 57) Murid dapat menerangkan kepentingan bersikap sederhana di kalangan
warga sekolah dengan betul.
PETA i-THINK Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PENGISIAN KURIKULUM 1.Memerihalkan cara bersikap sederhana sesama warga sekolah.
(Penaakulan Moral)
BBM 2. Mengekspresikan perasaan apabila dapat bersikapsederhana sesama
PENTAKSIRAN warga sekolah.
REFLEKSI
(Emosi Moral)
4. Mengamalkan sikap sederhana sesame warga sekolah.(Perlakuan Moral)

1.Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan objektif pelajaran dan kriteria kejayaan.

Set Induksi : Gambar/Poster
3. Murid dibimbing memahami gambar dan menjawab soalan.
4. Murid diminta menyatakan contoh sikap sederhana dalam situasi yang
diberikan.
5. Murid diminta menyatakan perasaan setelah bersikap sederhana ( tidak
membazir makanan, menutup suis elektrik selepas digunakan, menabung
baki duit belanja dan lain-lain lagi.
6. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. Guru memberikan 3
keping gambar bersikap sederhana kepada setiap kumpulan.
7. Setiap ahli kumpulan berbincang berkaitan dengan gambar dan faedah
jika bersikap seperti dalam gambar.
8. Setiap wakil menghantar dua orang ahli untuk membentangkan hasil kerja
kumpulan
9.Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
10.Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
11.Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Peta Pelbagai Alir STRATEGI PAK21 Pembentangan TAHAP TP

3

Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Koperatif

Pendekatan Tematik Jati diri, Patriotisme dan

Kewarganegaraan

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Bahasa

Nilai Murni – Bertanggungjawab

Buku teks, Kertas manila , Pen Marker

Soalan ( Lisan dan Bertulis )

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 49

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3

UNIT: 13 NILAI: SEDERHANA TP:

A.Berdasarkan teks pidato di dalam buku teks muka surat 103, pilih dan
senaraikan isi –isi berkaitan dengan sikap kesederhanaan diruangan yang betul.

 Menjimatkan kos perbelanjaan di sekolah
 Menggunakan air dan elektrik secra

berhemah
 Kita boleh mendapat ramai kawan
 Mengamalkan tutur kata yang sederhana
 Dapat menjada hati rakan – rakan
 Membentuk peribadi yang mulia
 Hidup terjamin tanpa berhutang
 Mengamalkan sikap berjimat cermat

AMALAN KESEDERHANAAN DI SEKOLAH

o ______________________________________________________
o ______________________________________________________
o ______________________________________________________
o ______________________________________________________

KEBAIKAN BERSIKAP SEDERHANA

o ________________________________________________________
o ________________________________________________________
o ________________________________________________________
o ________________________________________________________

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 50

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3

UNIT: 13 NILAI: SEDERHANA TP:

B. Pilih dan nyatakan empat kepentingan bersederhana di sekolah.

 Mengelakkan pembaziran berlaku .
 Memupuk sikap toleransi dan tolak ansur .
 Melahirkan individu yang mementingkan diri sendiri.
 Disukai oleh guru-guru dan rakan-rakan.
 Mewujudkan persengkataan dikalangan warga

sekolah.
 Mewujudkan suasana yang aman di sekolah.

_____________________ ___________________
_____________________ ___________________
_____________________ ___________________
_____________________ ___________________

_

KEPENTINGAN
KESEDERHANAAN

DISEKOLAH

____________________ ____________________
____________________ ____________________
____________________ ____________________
____________________ ____________________
____________________ ____________________

____

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 51

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3

KESERONOKAN BERJAYA BERSAMA

A. Lengkapkan peta dibawah tentang perasaan apabila bekerjasama di sekolah.

Puas Hati Putus Asa Bangga Keliru
Sedih Suka Marah Gembira

Perasaan
apabila
bekerjasama
disekolah

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 52

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3

MINGGU RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
TARIKH PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3 SK
KELAS HARI
NILAI UTAMA MASA
UNIT
TAJUK TOLERANSI
STANDARD KANDUNGAN UNIT 14 TOLERANSI SESAMA WARGA SEKOLAH
STANDARD TOLERANSI SESAMA WARGA SEKOLAH
PEMBELAJARAN 14.0 TOLERANSI SESAMA WARGA SEKOLAH
KRITERIA KEJAYAAN 14.1, 14.2, 14.3, 14.4, 14.5.
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Murid dapat menerangkan kepentingan toleransi dalam kalangan warga
AKTIVITI sekolah dengan betul.
(Buku Teks MS 57)
Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
PETA i-THINK 1. Memerihalkan cara bersikap tolerasnsi sesama warga sekolah. (Penaakulan
PENGISIAN KURIKULUM Moral)
2. Mengekspresikan perasaan apabila dapat bersikap toleransi sesama warga
BBM sekolah.(Emosi Moral)
PENTAKSIRAN 3. Mengamalkan sikap toleransi sesama warga sekolah.(Perlakuan Moral)
REFLEKSI
1. Murid mendengar penerangan guru tentang isi pelajaran dan kaitannya
dengan objektif pelajaran dan kriteria kejayaan.

Set Induksi : Gambar/Poster
2. Murid dibimbing memahami gambar dan menjawab soalan.
3. Murid diminta menyatakan contoh sikap toleransi dalam situasi yang
diberikan.
4. Murid diminta menyatakan perasaan setelah bersikap toleransi.
5. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan.
6. Setiap ahli kumpulan memberi 3 penerangan tentang sesuatu perkara yang
sebenarnya hanya 2 betul. Salah satu penerangan adalah salah.
7. Ahli lain diminta mencari perkara atau pernyataan yang salah.
8. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keseluruhan aktiviti.
9. Murid melengkapkan latihan yang diberi oleh guru.
10. Murid mendengar guru membuat kesimpulan tentang isi pelajaran.

Peta Bulatan STRATEGI PAK21 Permainan TAHAP TP 3

Kemahiran Abad Ke-21 Mahir Berkomunikasi

Kemahiran Berfikir Aras Tinggi (KBAT) Menganalisis

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran Pembelajaran Koperatif

Pendekatan Tematik Jati diri, Patriotisme dan

Kewarganegaraan

Elemen Merentas Kurikulum (EMK) EMK - Bahasa

Nilai Murni – Bertolak Ansur

Buku teks, Kertas manila , Pen Marker

Soalan ( Lisan dan Bertulis )

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 53

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3

UNIT: 14 NILAI: TOLERANSI TP:

A. Cari dan warnakan perkataan yang tersembunyi .

BERATUR SABAR TOLERANSI BAIK HATI
SELESA
TOLAK ANSUR GEMBIRA MAAF

BE RAT UR S T U
AGH BOH J K U S
T E R V L Z WG I A
OXCV E Z C E B B
L Y H T RWBMXA
ACHMAO P B S R
K W R T NWQ I O P
AD XC S VWRMN
NDBA I KHA T I
SCT KSA I H TO
UVU I R S YMU P
R T S E L E S AG E
WN F L V E F AWH
I N Y DGY U F MH

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 54

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3

UNIT 14 NILAI : TOLERANSI TP : 4

SOALAN : NYATAKAN CARA PERLAKUAN TOLERANSI DI SEKOLAH .

__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
_________________________________________

__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________

_

__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________

_

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 55

MODUL MAS PENDIDIKAN MORAL TAHUN 3

UNIT 14 NILAI : TOLERANSI TP : 3

A. Tandakan ( / ) pada perlakuan yang menunjukkan toleransi .

BIL PERLAKUAN YA TIDAK

1 Saya tidak memotong barisan semasa beratur
membeli makanan di kantin.

2 Saya memberikan laluan kepada murid tahun
satu semasa menaiki bas sekolah.

3 Apabila menggunakan komputer, saya tidak
akan berkongsi dengan rakan yang lain.

4 Saya bersabar semasa guru menegur
kesalahan saya.

5 Saya memaafkan rakan yang tersepak kaki
saya semasa
bermain bola sepak.

6 Saya tidak marah kepada pengawas
perpustakaan yang meminta supaya saya
senyap.

7 Saya berasa marah apabila guru menegur
kesalahan saya.

8 Saya bersabar dan mengawal diri terhadap
rakan yang terambil buku saya secara tidak
sengaja.

9 Saya akur dan berlapang dada apabila
cadangan saya tidak diterima oleh rakan
sekumpulan.

10 Apabila murid lain mengejek saya, saya akan
mengawal diri dan memberitahu guru

-JU MORAL SEGAMAT@2021- Page 56


Click to View FlipBook Version