RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN 3 (Flipped Classroom)
Kelas 2 Adam
Tarikh 11/11/2022
Masa 9.00-10.00 pagi
Bilangan murid 19 orang
Tema Zakat
Tajuk 8 Asnaf yang Layak Menerima Zakat
Objektif pembelajaran Menerangkan orang yang layak menerima zakat.
Kemahiran berfikir / KBAT Membanding beza, menilai dan mengumpul
BBM Kad gambar,
Youtube
Pengetahuan sedia ada salinan resit pembayaran zakat fitrah
busy book
Pelajar telah mempelajari Rukun Islam (Rukun Islam ke-4 iaitu mengeluarkan zakat)
semasa di sekolah rendah.
Langkah Isi pelajaran Aktiviti Catatan / BBM
Set induksi Golongan yang
(10 minit) menerima zakat ayak Jenis aktiviti : Mencungkil idea BBM :
1- Guru mempamerkan kad gambar yang terdiri daripada - Kad gambar
orang miskin dan orang kaya dipapan putih KBAT :
- Mencungkil idea
2- Guru meminta murid mengenalpasti dan membezakan - Menghubungkaitkan
diantara kad gambar yang dipaparkan oleh guru - Berfikiran kreatif dan
Arahan : Sila kenalpasti perbezaan dua kad gambar kritis
tersebut. Nilai :
3- Murid merespon arahan yang diberikan oleh guru. - Berkeyakinan
4- Guru mengaitkan set induksi dengan sesi pengajaran dan - Berani
pembelajaran hari ini. Lampiran 1
Langkah 1 Aspek pembentangan : Jenis aktiviti : Pembentangan BBM
• 8 asnaf yang layak 1. Murid ditugaskan untuk membuat peta minda yang - Youtube
menerima zakat dihasilkan dengan kreatif daripada tugasan menonton - Whatsapp
1. Fakir video Youtube yang dimaklumkan dalam Whatsapp.. KBAT
2. Miskin Pautan video : - Mencungkil idea
3. Amil https://youtu.be/GGMgoOpo1ZA - Berfikiran kreatif dan
4. Muallaf 2. Wakil murid membentangkan peta minda yang kritis
5. Hamba dihasilkan dengan baik. Nilai
mukatib 3. Murid lain menilai hasil jawapan yang diberikan oleh - Berkeyakinan
6. Gharimin wakil murid serta membuat penambahbaikan. - Berani
(orang yang
berhutang) Lampiran 2
7. Fi sabilillah
8. Ibnu sabil
Langkah 2 Aspek penilaian : 1. Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. BBM :
Mengingat
Langkah 3 2. Guru mengadakan aktiviti ‘Touch N Go’ kepada pelajar -
Penutup Latihan Pengukuhan
Rumusan 3. Guru memanggil kumpulan pelajar secara rawak. KBAT :
4. Pelajar perlu datang ke hadapan dengan menjawab soalan - Berfikiran kreatif dan
yang diberikan oleh guru. kritis
5. Guru memantau aktiviti yang dijalankan oleh pelajar. Nilai :
- Berkeyakinan
- Berkerjasama
- Berani
Jenis aktiviti : Penilaian Nilai :
1. Guru memberikan lembaran kerja kepada pelajar. - Bijak
- Fokus
2. Guru berbincang jawapan bersama pelajar.
- Bersungguh-sungguh
Lampiran 3
1. Guru memberikan respon kepada semua tugasan yang
telah dilakukan oleh murid-murid
2. Guru menerapkan nilai murni kepada semua murid
Lampiran Jenis BBM
Bil
1. Lampran 1 : Kad gambar (orang kaya dan orang miskin)
2. Lampiran 2 : Video Youtbe dan notifikasi Whatsapp
Lampiran 3 : Lembaran kerja