Т.ӘЛІМҚҰЛОВ АТЫНДАҒЫ №14 МЕКТЕП
ИНТЕРНАТ-ЛИЦЕЙІ
Бөлім тақырыбы:
Өркениет: даму ерекшеліктері
Сабақтың тақырыбы:
«Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала
өркениеті »
10-сынып. Қазақстан тарихы
Пән мұғалімі: Тәжбенова Қызықты Жаңабайқызы
Оқу мақсаты:
10.1.2.7 -әртүрлі көзқарастарды талдау арқылы
ерте көшпенділер өркениетінің әлемдік тарихи
процестер барысына әсерін бағалау
Сабақ мақсаты:
Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала
өркениеті
Зерттеу сұрағы:
Әлемдік өркениет тарихындағы Ұлы Дала
ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ
Сәлемдесу.
Тренинг: «Ұлттық құндылық» жайлы нақыл
Сөздер арқылы ынтымақтастық ахуал қалыптастыру
Топтастыру:
https://www.classtools.net/random-group-generator/
топқа бөлі әдісі арқылы топқа біріктіру.
1. Жасыл түс. «Атқа міну»
2. Көгілдір түс. «Аң стилі»
3. Қызыл түс. «Алтын адам»
4. Сары түс. «Ұлы даланың ежелгі металлургиясы»
1-ТАПСЫРМА.ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ
Wordwall-интерактивті тапсырмалар арқылы
сұрау. https://wordwall.net/resource/36267369
Дескриптор:
интерактивті тапсырмаларда
құрылған
сұрақтарға жауап беру
арқылы алдыңғы білімді
бекітеді
1-ТАПСЫРМА «СТОП КАДР» ӘДІСІ
Дескрипторы:
Оқушылар бейнеролик
негізінде және өз
білімдеріне негізделе
отырып, оқушылар мына
сұрақтарға жауап береді.
ЖАҢА САБАҚ
«Ұлы Дала» ұғымы – баяғыдан бар ұғым.
Дешті Қыпшақ деген сөз қыпшақтың
даласы деген сөз. Ұлы Дала ұғымына
мынау Алтайдан Қара теңізге дейінгі
даланы атайтын болған. Оның негізгі
аумағы – біздің қазақтың жері. Біздің
даламызда кен де болған, темір де
болған, қолөнер де болған, бәрі болған»
Н.Ә.Назарбаев
КӨШЕПІЛІЛЕР ТАРИХЫ
ЕЛБАСЫМЫЗДЫҢ “ҰЛЫ ДАЛАНЫҢ ЖЕТІ ҚЫРЫ”
МАҚАЛАСЫ
ЗЕРТТЕУ СҰРАҚТАРЫ:
КӨШПЕНДІЛЕР ӨРКЕНИЕТІНІҢ ӘЛЕМДІК ТАРИХИ
ҮДЕРІСТЕ АЛАТЫН ОРНЫ ҚАНДАЙ?
ОҚУШЫЛАРҒА КӨШПЕЛІЛЕР ӨРКЕНИЕТІ ТУРАЛЫ
ЫҚШАМДАЛҒАН МӘТІН ҰСЫНЫЛАДЫ. МӘТІН НЕГІЗІНДЕ
ТӨМЕНДЕГІДЕЙ ТАПСЫРМА ОРЫНДАЛАДЫ.
2.тапсырма «ЕНАРА» стратегиясы (5R)
маңыздылық кестесі Жеке жұмыс
Есте қалатын (кім үшін?)
Нәтижелі (қандай нәтижелерге әкелді? Нәтижелері
позитивті әлде негативті сипатқа ие ме?)
Айырықша мәнді (Сол тарихи кезеңде ол қандай
көрініс тапты? Ол маңызды немесе айрықша болып
есептелді ме?)
Резонансты (Оқиға/құбылыс қазіргі өмірге әсер етті
ме? Қазіргі қоғам дамуына әсер етті ме? Адамдар одан
сабақ алды ма?)
Айқындайтын/ басқа да қырларын түсінуге жол
ашатын (оқиға/құбылыс сол заманның адамдарының
өмірі мен көзқарастары туралы қандай ақпарат
береді?)
3-ТАПСЫРМА ТОПТЫҚ ЖҰМЫС. ДӘЛЕЛ
КЕЛТІРУ,БАҒА БЕРУ.
1-ТОП «АТҚА МІНУ» XVIII—XIX ҒАСЫРЛАРДАҒЫ ЕУРОПА
ҒАЛЫМДАРЫНЫҢ КӨШПЕЛІЛЕР ТУРАЛЫ КӨЗҚАРАСТАРЫ
ҚАНШАЛЫҚТЫ ДӘЛЕЛДІ?
2-ТОП «АҢДЫҚ СТИЛЬ»
XX ҒАСЫРДАҒЫ ЕУРОПА ҒАЛЫМДАРЫНЫҢ КӨШПЕЛІЛЕР
ТУРАЛЫ КӨЗҚАРАСЫ ҚАЛАЙ ӨЗГЕРДІ?
3-ТОП «АЛТЫН АДАМ» Л.Н. ГУМИЛЕВТЫҢ ЗЕРТТЕУЛЕРІ
БОЙЫНША КӨШПЕНДІЛЕР ӨРКЕНИЕТІ ӘЛЕМДІК ТАРИХИ
ПРОЦЕСТЕРГЕ ӘСЕР ЕТТІ МЕ?
4-топ «Ежелгі металлургия» аналитиктер объективті түрде үш
топтың жұмысын бағалайды, олардың жасаған тұжырымдарына
баға береді
4-ТАПСЫРМА GR-КОДЕ ӘДІСІ АРҚЫЛЫ
ТАҚЫРЫПҚА СИПАТТАМА БЕРУ,БАҒАЛАУ
Мұғалімнің қорытындысы
ҚОРЫТЫНДЫ
Ұлы Дала – Еуразияның орталығында орналасқан кең байтақ
дала белдеуі, көшпелі өркениеттің бесігі . Ұлы Далада әр
ғасырда алуан тілде сөйлейтін, нәсілдік сипаты әртүрлі
көшпелілер қоныс тепті. Олардың барлығын ортақ көшпелі
өркениет біріктірді. Ұлы дала тарихы – көшпелі
мемлекеттердің және көшпелі ұлы империялардың тарихы.
Ұлы Дала – үздіксіз байланыстар мен қатынастар
аймағы,Азия мен Еуропаны байланыстырған ауқымды көлік
дәлізі.
ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ
«Ұлы Дала өркениеті» тақырыбына
презентация әзірлеу
КЕРІ БАЙЛАНЫС
НАЗАРЛАРЫҢЫЗҒА
РАХМЕТ!