RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
a) MAKLUMAT RANCANGAN
HARI KHAMIS TARIKH 15 SEPTEMBER 2022
2 MASA 10:30 A.M. HINGGA 11:30 A.M
KELAS
TAAT
BILANGAN MURID 25 MURID
25 MURID
KEHADIRAN MURID BAHASA MELAYU
MATA MURIDAN
AKTIVITI MEMBACA KATA NAMA AM (SUKU
KATA TERBUKA DAN TERTUTUP)
TEMA BERPUSATKAN TAJUK
BAHAN
KEMAHIRAN BAHASA Kemahiran Membaca
2.1 Asas membaca dan memahami
STANDARD KANDUNGAN 2.1.2 Membaca dan memahami;
(i) perkataan
STANDARD PEMBELAJARAN (ii) ayat
(iii) perenggan
HASIL PEMBELAJARAN (iv) petikan
BAHAN BANTU MENGAJAR (BBM): Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid
dapat:
1. Membaca, memahami dan mengenal pasti
perkataan untuk membuat pertimbangan dan
keputusan.
2. Membaca dengan lancar dan betul perkataan
yang mempunyai lebih 2 suku kata.
3. Membaca dengan lancar dan betul kata
nama am.
4. Membaca dan menyebut perkataan
menggunakan bahan media.
1. Laptop
2. Gambar
3. Perkataan
4. Kad Imbasan
PENGETAHUAN SEDIA ADA Murid mempunyai asas dalam sebutan vokal
dan konsonan.
Interpersonal Muzikal KECERDASAN PELBAGAI Naturalis
Intrapersonal Kinestatik Visual Ruang
Verbal Linguistik / Logik Matematik
ELEMEN MERENTAS KOKURIKULUM
Kreativiti dan Bahasa Sains dan Keusahawanan
Inovasi / Nilai Murni
Kelestarian
Alam Sekitar Teknologi
Patriotisme Teknologi
Multimedia dan /
Komunikasi
(TMK)
KEMAHIRAN BERFIKIR ABAD 21
Membanding beza Menjana idea Menginteprestasi Membuat /
keputusan /
Mengkategori Menghubung kait Mencipta Analogi Membuat /
rumusan
Menginferens / Komunikasi / Mentafsir Menilai
PENILAIAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
Lembaran kerja / Pemerhatian / Lisan / Tugasan
Hasil kerja
/ Kuiz Drama Projek
b) PERANCANGAN AKTIVITI
PERKEMBANGAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
(MASA)
1. Guru bertanyakan kepada murid: BBM
Set Induksi “Siapa boleh beritahu cikgu apa itu • Kad Imbasan
(5 minit) permainanan atau aktiviti kad imbasan?”
2. Guru menerangkan apa itu aktiviti kad
imbasan serta memberi contoh.
Contoh kad imbasan yang ditunjuk
Langkah 2 1. Guru meminta murid untuk berkumpul di BBM
(10 minit) dalam kumpulan yang akan diagihkan oleh • Gambar
guru. • Perkataan
*1 kumpulan 5 ahli*
ALAT
2. Guru mengagihkan 5 helai kertas yang • Gunting
mengandungi 10 gambar kepada setiap • Pembaris
kumpulan. (1 Kumpulan = 1 Helai kertas
yang mempunyai 10 gambar)
*Lampiran 1*
*Guru meminta murid untuk meneliti dan
memahami lembaran kerja (gambar)
yang diagihkan*
*Murid diminta untuk memotong gambar
dan mengasingkannya (dibantu oleh
guru)*
3. Guru memberikan 10 perkataan kepada
setiap kumpulan.
*Lampiran 2*
Langkah 3 *10 Perkataan = 1 Set (Guru perlu BBM
(20 minit) menyediakan 5 set) * • Gambar
*Guru meminta murid untuk membaca • Perkataan
Langkah 4 dan memahami perkataan yang • Kad Imbasan
(20 minit) diagihkan*
1. Guru meminta murid untuk berbincang di 1. Sekirany
antara ahli kumpulan masing – masing
untuk menyusun dan meletakkan setiap a jawapan
perkataan pada gambar yang betul
*Arahan guru kepada murid: murid tidak
Baca, fahamkan dan kelaskan atau susun tepat, guru
perkataan pada gambar yang sesuai.*
(Terhasillah 10 kad imbasan bagi setiap diminta untuk
kumpulan)
membaiki dan
2. Guru meminta murid untuk menunjukkan
dan membaca setiap jawapan kepada guru membimbing
untuk semakan.
*Jawapan – Lampiran 3* kumpulan
*Guru menanyangkan jawapan yang
betul menggunakan skrin projektor* tersebut untuk
1. Setiap murid perlu memilih 2 daripada 10 mendapatkan
kad imbasan (1 ahli = 2 kad imbasan)
jawapan yang
2. Guru meminta murid untuk mecerakinkan
perkataan (kad imbasan) yang dibaca atau tepat.
dipilihnya mengikut suku sata. (sebagai
contoh: kereta dibaca mengikut setiap suku BBM
kata;ke/re/ta)
*Guru akan memberi contoh untuk cara • Gambar
membaca*
*aktiviti ini dilakukan di dalam kumpulan •Kad imbasan
masing – masing dahulu*
*Guru meminta murid saling tolong – • Laptop
menolong*
• Projektor
•Skrin Projektor
1. Gambar
yang akan
ditayangkan di
skrin projector
dipilih daripada
*Guru membimbing murid dengan 10 gambar yang
melawat setiap kumpulan* sama.
2. Link
3. Murid diminta untuk membaca gambar yang untuk tayangan
gambar:
akan ditayangkan oleh guru tanpa merujuk https://www.can
va.com/design/
kepaa kad imbasan. DAFNydCHCig/
ztB0EWayagqAl
*Guru menayangkan gambar VJiWKvAfw/edit
?utm_content=
menggunakan skrin projektor* DAFNydCHCig
&utm_campaign
=designshare&u
tm_medium=link
2&utm_source=
sharebutton
atau
Penutup 1. Murid diminta untuk hadir ke hadapan bagi
(5 minit) menceritakan semula berdasarkan
kefahaman yang telah dibuat dan rumusan
berdasarkan aktiviti lembaran kerja.
2. Guru merumuskan isi pelajaran dengan
menyatakan fokus pembelajaran.
c) REFLEKSI
Pada akhir pembelajaran,
Seramai ___ orang murid telah dapat mencapai objektif pembelajaran yang ditetapkan
dengan baik. Manakala, terdapat ___ orang murid kurang berjaya untuk mencapai objektif
pembelajaran pada akhir pembelajaran kerana kurang fasih untuk membaca dengan
memahami suku kata dan mencerakinkan perkataan berdasarkan aktiviti yang dijalankan.
Maka, guru telah mengambil inisiatif atau langkah untuk membimbing ___ murid ini
bagaimana untuk mencapai objektif pembelajaran.
LAMPIRAN 1 AKTIVITI DI DALAM KELAS
Arahan: Potong gambar satu persatu dan fahamkan makna gambar tersebut.
LAMPIRAN 2 AKTIVITI DI DALAM KELAS
PERKATAAN YANG DISEDIAKAN DAN DIAGIHKAN OLEH GURU.
belalai kereta
binatang hospital
basikal tembikai
serigala kerusi
komputer motorsikal
LAMPIRAN 3 JAWAPAN AKTIVITI DI DALAM KELAS
KAD IMBASAN YANG AKAN DIHASILKAN OLEH MURID.
be/la/lai ke/re/ta
bi/na/tang mo/tor/si/kal
kom/pu/ter
*Jawapan tidak dibenarkan untuk dirujuk atau ditunjuk kepada para murid semasa
aktiviti berlansung*
LAMPIRAN 3 JAWAPAN AKTIVITI DI DALAM KELAS
se/ri/ga/la hos/pi/tal
ke/ru/si tem/bi/kai
ba/si/kal
*Jawapan tidak dibenarkan untuk dirujuk atau ditunjuk kepada para murid semasa
aktiviti berlansung*
LAMPIRAN 4 – PBD –
SENARAI SEMAK MURID 2 ________
MATA PELAJARAN Bahasa Melayu Tahun 2
OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membaca, memahami dan mengenal pasti perkataan untuk membuat
pertimbangan dan keputusan.
2. Membaca dengan lancar dan betul perkataan yang mempunyai lebih 2 suku kata.
3. Membaca dengan lancar dan betul kata nama am.
4. Membaca dan menyebut perkataan menggunakan bahan media.
PENERANGAN AKTIVITI
Murid akan melakukan aktiviti membaca dan memahami berdasarkan kad imbasan
perkataan.
Guru boleh melaksanakan PBD melalui pemerhatian sepanjang proses aktiviti yang
dijalankan dalam kelas berdasarkan senarai semak yang disediakan.
Jadual senarai semak – Tandakan (/) bagi elemen yang berkaitan.
BIL. NAMA MURID E1 E2 E3 E4 E5 CATATAN
Cth Sarah Ashiqin binti Mohd
Murid menguasai kelima – lima
Nazri /////
1.
2. elemen dengan cemerlang.
*Nota E1 – ELEMEN MEMBACA
E2 – ELEMEN MEMAHAMI
E3 – ELEMEN CERAKINKAN PERKATAAN MENGIKUT SUKU KATA
E4 – ELEMEN MEMBACA SUKU KATA (TERBUKA DAN TERTUTUP)
E5 – ELEMEN MEMBACA KATA NAMA AM