радиган йирик минтақавий тузилмадир. Ҳозирги кунда ҳар йили 3,1 нафар бола чилик оқибатида буғдой ҳосили Венгрияда палатаси депутати
Бу ташкилот қамраган ҳудудларда дунё айнан шу сабаб ҳаётдан кўз юммоқда. 11 фоиз, Руминияда 20 фоиз, Болгарияда 11
аҳолисининг 42 фоизи истиқомат қилади. фоиз камайган. Франция, Польша, Молдава ўзаро ҳамфикр эканини яққол намоён
Бундан 20 йил олдин ташкил этилган маз- Қолаверса, сайёрамиздаги ҳар тўрт ва ҳатто Италияда ҳам ғалла ҳосилининг этди.
кур ташкилот улкан географик маконни боланинг бир нафари ўз ёшига нисбатан катта қисми бой берилган.
қамраб олмоқда. Аъзо мамлакатларнинг ўсмай қолгани аниқланган. Мактаб ёши- Президентимиз ШҲТ Самарқанд самми-
умумий майдони 34 миллион квадрат ки- даги 66 млн. ўғил-қиз дарсларга беихтиёр БМТнинг Озиқ-овқат ва қишлоқ хў- ти иштирокчиларининг эътиборини айнан
лометрдан зиёд бўлиб, бу Евроосиё қитъа- оч келади. Шулардан 23 млн. нафари Афри- жалиги ташкилоти (ФАО) ҳисоботида шу масалага қаратиб, ШҲТ майдончасида
сининг 60 фоиздан ортиғига тенг. када истиқомат қилади. айтилишича, шу пайтгача жаҳон бозорига озиқ-овқат хавфсизлиги масалалари
кунгабоқар ёғининг 46 фоизи, буғдойнинг бўйича ҳали жиддий ҳамжиҳатлик йўл-
Ер сайёрасининг аҳолиси 8 миллиард Минг шукрки юртимизда тўқчилик. 9 фоизи, арпанинг 17 фоизи, маккажўхори- га қўйилмаганини алоҳида таъкидлаб
нафардан ошган ҳозирги пайтда озиқ- Бозорларимиз меваю сабзавот, бошқа нинг 12 фоизи Украина томонидан етказиб ўтди. Яъни озиқ-овқат хавфсизлигини
овқат хавфсизлигини таъминлаш мин- ноз-неъматлар билан лиқ тўла. Нархлар берилган. Бошқача айтганда, кунгабоқар таъминлашнинг умумий тамойиллари ва
тақавий хавфсизликдан кам аҳамиятга эга ҳам халқбоп. Аммо бу хотиржамликка ёғи экспортининг 73 фоизи, буғдойнинг ёндашувларини ишлаб чиқишга, қишлоқ
эмас. Албатта, «Бўш қоп тик турмайди», берилишга асос бўла олмайди. Чунки 33 фоизи, арпанинг 27 фоизи Украина ва хўжалиги экинларини етиштириш ва қай-
деганларидек оч қоринга на билим, на на- бутун дунё бўйлаб кузатилаётган иқлим Россия улушига тўғри келган. та ишлаш дастурларига, тўғридан-тўғри
сиҳат кор қилади. Зеро, қорни оч одамнинг ўзгаришлари, айрим давлатлардаги си- ўзаро таъминотнинг мувофиқлаштирил-
хаёли фақат бир кунлик ризқини топишу, ёсий беқарорликлар, жорий этилаётган Буларнинг барчаси нафақат минтақа, ган схемаларини шакллантиришга, юқори
бир бурда нонга етишишда бўлиб қолади. иқтисодий чекловлар, экспортга қўйила- балки халқаро майдондаги ижтимо- сифатли ва арзон озиқ-овқат маҳсулотла-
Шунинг учун ҳам озиқ-овқат хавфсизлиги ётган чекловлар – буларнинг оқибатида ий-иқтисодий, сиёсий вазиятга ўз таъси- рини етказиб бериш учун самарали ло-
масаласи бугунги кунда дунёнинг глобал кўплаб жойларда муҳим истеъмол товар- рини ўтказмай қолмайди. Чегара билмас гистика, «яшил» ва экспресс-йўлакларни
муаммолари қаторидан жой олган. лари етишмовчилиги, нархларнинг ўсиши янги-янги экологик муаммоларнинг келиб ташкил этишга чақирди. Ушбу ҳаётий
кузатилмоқда. Халқаро экспертларнинг чиқиши эса озиқ-овқат етиштириш билан масалаларни кенг муҳокама қилиш мақса-
БМТ маълумотларига кўра, ҳозирда прогноз қилишича, дунёда озиқ-овқат маҳ- боғлиқ жараёнларга катта тўсиқ бўляпти. дида келгуси йили Озиқ-овқат хавфсизли-
жаҳон аҳолисининг 815 миллион нафари сулотлари нархи йил охиригача камида 20 Буларни ҳал этиш эса ўзаро ишончли ги бўйича халқаро конференция ўтказиш
оч қолаётган бўлса, 2050 йилга бориб бу фоизга ўсиши мумкин. ҳамкорлик, барқарор ривожланиш дастур- таклиф этилди.
нуфус 2 млрд. кишига етади. Уларнинг 12,9 ларида собитқадам туриш ва кўп томон-
фоизи ривожланаётган мамлакатларда Халқаро хабарларга кўра, бу йилги лама келишувларга бевосита боғлиқдир. Ўйлаймизки, Ер шарининг тенг ярими
яшайди. Беш ёшгача бўлган болалар ўр- деҳқончилик мавсумида Европа мам- Самарқандда ўтган ШҲТ саммити айни шу истиқомат қиладиган давлатлар глобал
тасидаги ўлимнинг 45 фоизи айнан тўйиб лакатларида юз берган қурғоқчилик ва масалаларда иштирокчи давлатларнинг муаммога кенг миқёсдаги ҳамжиҳатлик