The words you are searching are inside this book. To get more targeted content, please make full-text search by clicking here.
Discover the best professional documents and content resources in AnyFlip Document Base.
Search
Published by 440-9-nuurin, 2022-10-03 13:35:55

EDUP3053 RPH PENDIDIKAN ISLAM

BIDANG IBADAH TAHUN 6

INSTITUT PENDIDIKAN GURU KAMPUS BAHASA MELAYU
59990 LEMBAH PANTAI, KUALA LUMPUR

PROGRAM IJAZAH SARJANA MUDA PERGURUAN
(AMBILAN JUN 2021 SEMESTER 4)

TEKNOLOGI UNTUK PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
(EDUP 3053)

DISEDIAKAN OLEH:

NAMA PELAJAR NUURIN HIDAAYAH BINTI AHMAD FAUZI

ANGKA GILIRAN 2021192340140
NOMBOR KAD PENGENALAN 010928-03-1170

KUMPULAN PISMP JUN 2021 (G7)
KOD DAN NAMA KURSUS
(EDUP3053)
NAMA PENSYARAH TEKNOLOGI UNTUK PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN

DR NURULRABIHAH BINTI MAT NOH

TARIKH HANTAR 24 SEPTEMBER 2022

TARIKH MENERIMA MAKLUM BALAS
DARIPADA PENSYARAH

1

MODEL ASSURE

Analyze Learner : Kumpulan sasaran ialah murid Tahun 6 Pintar.
(Analisis Murid) 12 orang murid lelaki dan 24 orang murid perempuan.
Kelas pertama daripada 4 kelas bagi tahun 6.
Murid mempunyai pengetahuan sedia ada tentang solat
sunat hari raya secara asas. Namun begitu, mereka
masih kurang mendalami hikmah solat sunat dua hari
raya dan kurang mahir tentang cara menunaikan solat
sunat hari raya dengan sempurna asbab belum terdedah
dengannya.
Tempoh pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran
secara digital ini adalah selama satu jam.

State Objective : Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid
(Nyatakan Objektif) dapat:
1. Menyenaraikan hikmah solat sunat dua hari
raya dengan betul.
2. Menghubung kaitkan hikmah solat sunat dua
hari raya dengan kehidupan seharian.
3. Menguasai cara menunaikan solat sunat dua
hari raya selepas aktiviti perbincangan dengan
baik.
4. Menghasilkan video simulasi mendirikan solat
sunat dua hari raya mengikut kreativiti tersendiri
dengan sempurna.

Select method, media or : Kaedah Pengajaran dan Pembelajaran yang digunakan:
material - Kaedah perbincangan
(Pemilihan kaedah, media - Kaedah bermain
atau bahan)
Media : - Canva
- Youtube
- Blooket (permainan digital)
- Padlet
- WhatsApp
- Tik Tok

2

Utilitize media and materials : Penggunaan media dan bahan dalam Pengajaran dan

(Penggunaan media dan Pembelajaran digital ini adalah seperti :

bahan) - Tayangan video daripada Youtube

- Permainan digital seperti Blooket

- Tempat simpanan kerja murid di Padlet

- Perbincangan di WhatsApp atau GoogleMeet

- Penghasilan video di Tik Tok
Require learner’s participation : Pembelajaran ini berpusatkan bahan dan murid. Murid

(Penglibatan murid dalam mestilah melibatkan diri dalam setiap aktiviti

Pembelajaran) pembelajaran kerana setiap aktiviti yang dihasilkan

adalah berpandukan objektif yang ingin dicapai.

Penglibatan murid dapat disemak melalui aktiviti yang

mereka dapat selesaikan.

Evaluate and revise : - Murid diminta menghasilkan video bagi aktiviti

(Penilaian/ Semak semula) yang terakhir.

- Murid menghasilkan video bersama ahli kumpulan

masing-masing.

3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
PENDIDIKAN ISLAM TAHUN 6

Mata pelajaran Pendidikan Islam (Ibadah)
Kelas 6 Pintar

Hari / Tarikh Isnin / 17 Oktober 2022 / 20 Rabiulawal 1444H

Masa 8.15-9.15 pagi
Bilangan Murid 36 orang

Tajuk Solat Sunat Dua Hari Raya

Pengetahuan Sedia Murid telah mempelajari pengertian solat sunat Aidilfitri dan
Ada Aidiladha, hukum melaksanakannya serta panduan pelaksanaan
Standard Kandungan solat sunat dua hari raya tersebut.
Standard 4.2 Memahami, mendirikan dan menghayati solat sunat Aidilfitri dan
Pembelajaran Aidiladha.
Objektif Pembelajaran 4.2.4 Menganalisis hikmah solat sunat dua hari raya.
4.2.5 Merumuskan kefahaman tentang konsep solat sunat dua hari
Kemahiran Berfikir raya dan menghayati serta mendirikannya dengan sempurna.
Gabungjalin Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

5. Menyenaraikan hikmah solat sunat dua hari raya dengan
betul.

6. Menghubung kaitkan hikmah solat sunat dua hari raya
dengan kehidupan seharian.

7. Menguasai cara menunaikan solat sunat dua hari raya
selepas aktiviti perbincangan dengan baik.

8. Menghasilkan video simulasi mendirikan solat sunat dua hari
raya mengikut kreativiti tersendiri dengan sempurna.

Penerokaan cara menunaikan solat sunat dua hari raya,
penerokaan aplikasi Tik Tok dan Penghasilan video cara tunaikan
solat sunat hari raya yang kreatif.
Akhlak – adab solat sunat dua hari raya

Penyerapan Bahasa Arab- Lafaz niat solat sunat Aidilfitri dan Aidiladha

Penerapan Nilai Bersunguh-sungguh, bertanggungjawab, khusyuk dan patuh.
Amalan Pedagogi - Teknologi maklumat dan komunikasi
Masa Kini - Kreatif dan inovatif

Kemahiran Insaniah - Pembelajaran sepanjang hayat dan pengurusan maklumat.
E. M. K - Kemahiran berkomunikasi
Nilai murni: Patuh arahan guru.

4

T.M.K: Pembelajaran menggunakan aplikasi Google Meet, Padlet,
Tik tok, WhatsApp, Youtube dan Blooket.
Kreativiti: Penghasilan produk (video) bersesuaian dengan tajuk.

Penilaian Pengajaran - Kuiz
dan Pembelajaran - Sumbang saran
- Kreativiti menghasilkan video
Bahan / Alat Bantu Canva, Google Meet, Padlet ,Tik tok, WhatsApp, Youtube dan
Mengajar Blooket.

5

Langkah Isi kandungan
Pengenalan (2 minit) Bacaan doa

Set induksi (3 minit) Tayangan video berdurasi 1 minit tentang
tajuk pengajaran.

Langkah 1 (10 minit) Pautan : https://youtu.be/HIwfzHcEr4Y

Tayangan video tentang “Hikmah Solat Suna
Dua Hari Raya”.

6

Cadangan aktiviti Catatan
- Guru memberi salam.
- Seorang murid akan mengetuai bacaan

doa belajar.
- Guru bertanya khabar murid-murid.

- Guru memulakan sesi pengajaran
dengan menayangkan video pendek.

- Video tersebut menunjukkan tentang
suasana hari raya dan antara aktivitinya
ialah solat sunat hari raya.

at - Murid mesti menonton video yang telah
disediakan di dalam Google Site yang
bertajuk “Hikmah Solat Sunat Dua Hari
Raya”.

6

Langkah Isi kandungan

Pautan : https://youtu.be/sJwfCQuiv98
Tugasan uji minda :

Langkah 2 (15 minit) Pautan :
https://play.blooket.com/play?hwId=63390d6

059d11de9dfe06b74
Senarai kumpulan murid :

7

Cadangan aktiviti Catatan
- Kemudian, murid perlu menyelesaikan

tugasan uji minda yang telah dipautkan

pautannya di Google Site tersebut.

6

- Seterusnya, murid dibahagikan kepada
kumpulan.

- Mereka haruslah berbincang tentang
hikmah-hikmah lain bagi solat sunat dua

7

Langkah Isi kandungan

Aplikasi untuk murid melakukan
perbincangan : WhatsApp atau Google Meet

Ketua atau wakil kumpulan perlu post di
Padlet yang telah disediakan bagi aktiviti ini.

8

Cadangan aktiviti Catatan
hari raya dalam kumpulan yang telah

ditetapkan.

- Murid boleh merujuk kumpulan tersebut

di Google Site.

- Murid bebas melaksanakan

perbincangan melalui Whatsapp atau

Google Meet.

- Setiap kumpulan perlu menyediakan
t. minima satu hikmah lain bagi solat sunat

dua hari raya.

- Kemudian, ketua atau wakil kumpulan

perlu post di Padlet yang telah disediakan

bagi aktiviti ini.

8

Langkah Isi kandungan
Langkah 3 (20 minit)
Pautan :

https://padlet.com/gipgp19204721/cxgfhpdo1

u2qweb

Murid hendaklah melakukan penerokaan dan

perbincangan tentang cara menunaikan sola

sunat dua hari raya bersama kumpulan

masing-masing.

Murid juga mestilah meneroka bagaimana
untuk menghasilkan video Tik tok yang
menarik.

9

Cadangan aktiviti Catatan

1f

n - Seterusnya, murid-murid perlu membuat
at perbincangan dan penerokaan dalam

kumpulan masing-masing tentang
bagaimana menunaikan solat sunat dua
hari raya dengan tepat dan tertib.
- Selain itu, mereka juga mesti meneroka
bagaimana untuk menyunting video
menggunakan aplikasi Tik tok.
- Contoh video tentang bagaimana
menunaikan solat sunat dua hari raya :
https://youtu.be/9wN6LdGXYJg

9

Langkah Isi kandungan

Penutup (5 minit) Murid dikehendaki menghasilkan sebuah
video dalam kumpulan masing-masing.

1

Cadangan aktiviti Catatan
https://youtu.be/IY4nQEqDuhs

- Pada aktiviti yang terakhir ini, setiap
kumpulan perlu menghasilkan satu video
cara menunaikan solat sunat dua hari
raya yang kreatif dan menarik.

- Penghasilan video tersebut berperanan
sebagai lembaran kerja.

- Ketua atau wakil setiap kumpulan
hendaklah memuat naik video yang telah
dihasilkan di aplikasi Tik tok. Kemudian,
pautan video Tik tok tersebut perlu copy
dan paste ke Padlet yang disediakan di
Google Site.

10

Langkah Isi kandungan

PAUTAN :
https://padlet.com/gipgp19204721/qcup1hn3
gdd8qkr

Refleksi:

Ulasan Guru Pembimbing:

Ulasan Pensyarah Pembimbing:

1

Cadangan aktiviti Catatan

3s

11


Click to View FlipBook Version