2.2.5 – PENGGUNAAN PInTaS & OPPM
MENYEDIAKAN ONE PAGE PROJECT MANAGER (OPPM)
Taip bidang fokus dan Champion
Selaraskan objektif Selaraskan Pihak Bertanggungjawab
Selaraskan tempoh masa AB
AB
Taip inisiatif Taip tarikh PA PB pertama Taip jawatan
Taip ETR Taip anggaran kos B PB kedua
Taip Taip evidens pemantauan
Objektif
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA CONTOH OPPM 11
2.2.6 – PENILAIAN STATUS KEMAJUAN INTERVENSI TS25
PEMANTAUAN OPERASI OLEH KETUA PROJEK
(Pihak Bertanggungjawab)
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA CONTOH OPPM1
MODUL 3
MENERAJUI PEMBELAJARAN
• Guru Sebagai Perancang
• Pembelajaran Abad Ke-21 (PAK-21) dan SKPMg2
• Eksplorasi Alatan Dalam Talian
• Objektif Pembelajaran (OP) dan Kriteria Kejayaan
(KK)
• Pelbagai Gaya Pembelajaran
• Pentaksiran dan KBAT
• Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
SJKC YANG KAO, GUAR CHEMPEDAK (KBC9030)
OVERVIEW
PAK 21
Pelbagai Gaya KBAT • Objektif Formatif (AfL)
Pembelajaran Sumatif (AoL)
Pembelajaran & Formatif (AaL)
Kriteria Kejayaaan
• Rancangan 54
Pengajaran Harian
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA
STANDARD 4.1: GURU SEBAGAI PERANCANG 1
6 GURU SEBAGAI
PERANCANG
MURID SEBAGAI
PEMBELAJAR AKTIF 2
5 GURU SEBAGAI
PENGAWAL
GURU SEBAGAI PENILAI
3
4
GURU SEBAGAI
GURU SEBAGAI PEMBIMBING
PENDORONG
55
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA
Pembelajaran Abad Ke-21 (PAK-21) dan SKPMg2
Pembelajaran Abad Ke-21 (PAK-21) dan SKPMg2
Di mana
PAK 21?
STANDARD ASAS PAK 21
PEMBELAJARAN ABAD KE 21
5 STANDARD ASAS PAK 21
PEMBELAJARAN ABAD KE 21
5 STANDARD ASAS PAK 21
5 STANDARD ASAS PAK 21
5 STANDARD ASAS PAK 21
5 STANDARD ASAS PAK 21
5 STANDARD ASAS PAK 21
5 STANDARD ASAS PAK 21
5 STANDARD ASAS PAK 21
5 STANDARD ASAS PAK 21
5 STANDARD ASAS PAK 21
KERANGKA KONSEP PAK 21 DENGAN SKPMg2
AKTIVITI PAK 21
AKTIVITI PAK 21
3.4 Objektif Pembelajaran & Kriteria Kejayaan
Kenapa Menulis Kriteria Kejayaan?
Kajian menunjukkan bahawa murid akan
bermotivasi dan akan lebih fokus kepada
tugasan sekiranya mereka tahu tujuan
pembelajaran dan mereka berupaya untuk
membuat keputusan yang lebih baik tentang
bagaimana untuk melaksanakan tugasan
tersebut.
(AfL Reform Group 2003 in Walls, J.)
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA 7
3.4 Objektif Pembelajaran & Kriteria Kejayaan
Kenapa Menulis Kriteria Kejayaan dan Di Kongsi Dengan
Murid?
• Kurang pertanyaan semasa pelaksanaan tugasan/aktiviti
• Murid akan lebih berdikari untuk menyelesaikan tugasan
yang diberi
• Murid akan melihat gambaran keseluruhan ‘the big picture’
apa yang akan mereka lakukan seterusnya dan bagaimana
untuk mencapainya
• Pembelajaran Terbeza
• Memudahkan murid untuk menyemak semula hasil kerja
mereka
• Hasil Kerja yang lebih berkualiti kerana perlu memenuhi
kriteria
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA 8
3.4 Objektif Pembelajaran & Kriteria Kejayaan
PERBEZAAN SEPINTAS LALU
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA 12
Gaya Pembelajaran (Learning Styles)
• Visual – Populasi 40%.
• Auditori – Populasi 30%.
• Kinestetik – Populasi30%
• NOTA:
100% populasi mengaplikasikan
kombinasi semua gaya pembelajaran.
Hanya segelintir sahaja yang dominan
terhadap sesuatu gaya pembelajaran.
Tiga Gaya Pembelajaran (Learning Styles)
Gaya pembelajaran VISUAL
VAK menggunakan
tiga penerima deria Belajar melalui
utama iaitu visual, penglihatan
auditori dan
kinestetik dalam KINESTETIK AUDITORI
menentukan gaya
pembelajaran Belajar melalui Belajar melalui
dominan individu. pergerakan pendengaran
Gaya Pembelajaran : Dominan Visual
Belajar Suka tempat
melalui yang sunyi
penglihatan ketika belajar
Suka arahan Visual / Penglihatan
bertulis, catat
nota lengkap Mudah mengingat secara visual dengan lengkap
ketika kuliah dan memilih untuk melihat ketika belajar
Suka gunakan Belajar dengan baik apabila
warna, highlighter melibatkan carta, rajah, bahan
edaran, gambar dan bahan ilustrasi
untuk menanda
nota penting
Gaya Pembelajaran : Dominan Auditori
Suka Pendengar
bercakap yang baik
Tunjukkan melalui Tumpuan pada audio
perkataan berbanding visual
Ingatan kukuh melalui Suka bertanya untuk
pengulangan dapatkan maklumat
Gaya Pembelajaran : Dominan Kinestetik
Belajar melalui Kinestetik / Hands On Suka bergerak
pergerakan , apabila
melakukan
dan sentuhan bercakap atau
mendengar
Perlukan
masa rehat Penghayatan tinggi dan suka belajar
yang kerap melalui penyertaan aktif
ketika belajar
Suka kunyah Suka berdiri daripada duduk apabila
gula getah atau belajar sesuatu yang baru
makanan ringan
ketika belajar
Ciri-ciri Gaya Pembelajaran :
3.6.1 Definisi Pentaksiran
KONSEP … merupakan proses yang berterusan dalam sesi
PBD PdP bagi mendapatkan maklumat tentang
perkembangan, kemajuan, kebolehan dan
penguasaan murid terhadap matlamat kurikulum
yang dihasratkan.
… bertujuan menambah baik pembelajaran
murid melalui pentaksiran formatif iaitu :
Pentaksiran Untuk Pembelajaran (AfL)
Pentaksiran Sebagai Pembelajaran (AaL)
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA 4
3.6.1 Definisi Pentaksiran
Proses 1 2
menentukan
pencapaian Proses memberi
kuantitatif gred atau
90/100 nilai kepada
pengukuran
3 4
Pentaksiran
Proses mengumpul data, membuat
interpretasi, dan membuat
keputusan. (AfL, AoL, AaL)
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA
3.6.1 Jenis Pentaksiran 4
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA
3.6.1 Jenis Pentaksiran
Pentaksiran Pentaksiran formatif yang terjadi semasa arahan untuk
UNTUK digunakan di dalam perkhidmatan pembelajaran peringkat
seterusnya.
pembelajaran
Pentaksiran Pentaksiran yang terjadi semasa murid memantau secara
SEBAGAI individu apa yang mereka pelajari dan menggunakan
pembelajaran maklum balas daripada pemantauan tersebut untuk membuat
pertukaran, penyesuaian, dan juga perubahan besar di dalam
Pentaksiran kefahaman mereka.
TENTANG
pembelajaran Pentaksiran sumatif direka untuk mengesahkan pembelajaran
dan untuk melaporkan kepada Kementerian Pendidikan, ibu
bapa, dan murid tentang kemajuan mereka di sekolah.
4
3.6.2 Ciri-ciri Pentaksiran
Kesahan Kebolehpercayaan
• Memastikan ujian • Memastikan
yang dibina itu ketekalan dalam
menepati matlamat pengukuran
atau objektif ujian pencapaian dalam
itu dibina sesuatu ujian
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA 4
3.6.2 Ciri-ciri Pentaksiran
Kesahan Rendah Kesahan Rendah Kesahan Tinggi
Jauh dari sasaran Jauh dari sasaran Dekat dengan sasaran
Kebolehpercayaan Tinggi Kebolehpercayaan Rendah Kebolehpercayaan Tinggi
Berfokus Bertaburan Berfokus
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA 4
3.6.2 Ciri-ciri Pentaksiran
4
3.6.3 Instrumen Pentaksiran
Ujian Projek Senarai semak
Pentaksiran rakan sebaya Soal jawab
Pentaksiran Kendiri Kuiz Temuduga
Lembaran kerja Ujian bertulis
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA 4
3.6.7 Refleksi 4
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA
MAKLUMAT ASAS DAN KANDUNGAN RPH
MAKLUMAT ASAS RPH
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA Kandungan dan maklumat
asas RPH mungkin sedikit
berbeza antara sekolah
kerana penulisan RPH adalah
berdasarkan Pekeliling
Ikhtisas bil 3/1999. Namun,
sekolah TS25 memasukkan
elemen “Kriteria Kejayaan”
dalam penulisan RPH.
4
MAKLUMAT ASAS DAN KANDUNGAN RPH
KENAPA KANDUNGAN RPH PENTING?
explore PEMULA/ Sebelum
INDUKSI Ke
Show & Share How Teachers teach… AKTIVITI Kelas - Bagaimana guru
How Students learn… UTAMA mengajar akan
connect Semasa mempengaruhi
Di bagaimana murid
Reflect AKTIVITI belajar.
PENUTUP Kelas - Apa yang diajar
practice akan terkesan di
Selepas minda murid
Kelas
5
St Francis Xavier
University, 2017
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA
3.7.1- Aktiviti Pemula/Set Induksi
3.7.1 – Aktiviti Pemula / Set induksi
Merancang aktiviti Mengambilkira Merangsang Ingatan
untuk menarik minat komponen terhadap
murid kemahiran Set pembelajaran dahulu
Induksi / pengetahuan sedia
• Lagu / Video ada/
• Gambar / Bahan Maujud • Komponen 1: Menarik
• Kuiz Perhatian • Teknik penyoalan / Teka
teki
• Komponen 2:
Mewujudkan motivasi • Gambar
• Komponen 3: Mempunyai
perkaitan kognitif
• Komponen 4: Menstruktur
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA 7
3.7.1 – Aktiviti Pemula/ Set Induksi
KOMPONEN KEMAHIRAN SET INDUKSI
K1. MENARIK PERHATIAN 8
• Menggunakan nada suara untuk memfokus minat
• Memperkenal sesuatu yang luar biasa/kreatif
• Menggunakan gerak isyarat badan dan kontak mata
K2. MEWUJUDKAN MOTIVASI
• Menunjukkan kemesraan dan semangat yang tinggi
• Menggunakan teknik bersesuaian untuk merangsang naluri ingin tahu
K3. PERKAITAN KOGNITIF
• Mengaitkan dengan pengalaman lepas & baru
• Mengaitkan dengan peristiwa semasa
• Mengaitkan minat dan pengalaman murid
K4. MENSTRUKTUR
• Menyatakan had tugasan
• Menggunakan siri soalan yang berkaitan
• Menyatakan tujuan aktiviti atau tugasan
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA
3.7.2 – Aktiviti Utama
BAHAGIAN 2 - AKTIVITI UTAMA
Komponen Komponen Komponen
1. 2. 3.
Penyampaian Praktis Penyemakan AKTIVITI UTAMA
Isi Pemahaman MENGANDUNGI 3
Kandungan / KOMPONEN
Pengajaran UTAMA
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA 11
AKTIVITI PENUTUP 3.7.3 – Aktiviti Penutup
Guru BERTANYA Contoh melalui 14
murid tentang “exit ticket”, kuiz,
pembelajaran
mereka lisan dll..
Mesti Nilai sejauh mana
merujuk/dikaitkan objektif di capai
dengan Objektif
Ambil perhatian
Pembelajaran respons pelajar
Memberitahu Buat refleksi
guru apa yang untuk
perlu diajar penambahbaikan
semula
(sekiranya perlu)
Memberi
panduan untuk
pengajaran akan
datang
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA
3.7.3 – Aktiviti Pentup
CONTOH IDEA AKTIVITI PENUTUP
Menggunakan “Exit Ticket”
Menggunakan Teknik Penyoalan
Menggunakan Teknik “Jigsaw”
Menggunakan Rumusan Grafik
TS25 : PENGGERAK PEMBELAJARAN BERMAKNA 15